برگزاری هجدهمین نشست ستاد نوآوری، فناوری و اقتصاد دانش بنیان استان با موضوع فن بازار منطقه ای یزد

هجدهمین نشست ستاد نوآوری، فناوری و اقتصاد دانش بنیان با حضور دبیر شبکه ملی فن بازار در سالن کوثر استانداری و با حضور اعضای ستاد برگزار شد.

در این نشست دبیر شبکه ملی فن بازار ایران، به معرفی فن بازار ملی ایران و جایگاه آن در توسعه مبادلات فناوری پرداخت.

محمد صالح خالقی هدف از تشکیل فن بازارها را کمک به شکل گیری شبکه ای تخصصی از فعالان حوزه تجارت فناوری دانسته که ضمن به اشتراک گذاری اطلاعات و محصولات به توسعه بازار فناوری کمک می کنند.

خالقی، فن بازار منطقه ای یزد را یکی از موفق ترین فن بازارهای منطقه‌ای در شبکه فن بازار ملی ایران دانسته و از مسئولین پارک علم و فناوری یزد به عنوان متولی و کارگزار فن بازار، تشکر نمود.

در ادامه این نشست مدیر عامل شرکت راهکار تجارت پویا سورنا به عنوان کارگزار فن بازار منطقه ای یزد، به ارائه گزارش عملکرد فن بازار منطقه ای یزد در سال 1400 پرداخت. محمدرضا علومی ضمن اشاره به تاریخچه فن بازار منطقه ای یزد به این نکته اشاره کرد که: تاکنون خدمات فن بازار به 1500 شرکت، فرد و دستگاه اجرایی ارائه شده است. علومی همچنین اثرگذاری مالی فن بازار منطقه ای استان یزد را در توسعه کسب و کارهای فناور و دانش بنیان، نزدیک به 11500 میلیارد ریال عنوان کرد. بر اساس گزارش ارائه شده توسط کارگزار فن بازار منطقه ای یزد در مجموع حدود 2500 خدمت به 609 شرکت یا سازمان ارائه شده است که 213 شرکت داخل پارک علم و فناوری یزد حضور داشته و 396 شرکت بیرونی پارک نیز از خدمات فن بازار بهره مند شده اند.

نیک سیرت، مدیر فن بازار منطقه ای یزد، نیز در این نشست به ارائه برنامه های پیش روی فن بازار منطقه ای یزد پرداخت. وی ضمن اشاره به سهم ناچیز اعتبارات اختصاص یافته به توسعه بازار شرکت های فناور و دانش بنیان، تحول در این بخش را متضمن حمایت‌های ویژه از این بخش دانست.

در ادامه این نشست، حاضرین و نمایندگان شرکت های فناور و دانش بنیان به بیان نظرات و دیدگاه های خود در خصوص موضوع فن بازار پرداختند.

در این نشست، استاندار یزد ضمن تبریک میلاد حضرت رسول (ص)، توجه به بازار شرکت های فناور و دانش بنیان را از مهمترین برنامه های تحولی دانستند که لازم است مورد توجه ویژه قرار گیرد.

دکتر فاطمی، هزینه در حوزه بازار شرکت ها را به منزله سرمایه گذاری دانست  که اثرات آن را در آینده می توان مشاهده نمود. وی ضمن اشاره به جایگاه شورای هماهنگی فن بازار منطقه ای یزد در راهبری، سیاست گذاری و تصمیم گیری های مربوط به حوزه فن بازار استان، به برگزاری جلسات این شورا به صورت منظم و مستمر تأکید نمود و از اعضای این شورا خواست تا نتایج جلسات خود را در ستاد نوآوری، فناوری و اقتصاد دانش بنیان استان ارائه کنند.

دکتر فاطمی برگزاری رویدادهای ملی در استان یزد را از جمله اتفاقات مهم قلمداد کرده و اشاره کرد: باید برای برگزاری این قبیل رویدادها در استان یزد پیگیری نمود.

استادار یزد در ادامه به اولین رویداد ملی سرمایه گذاری اشاره کرد و آمادگی استان یزد را برای میزبانی از این رویداد اعلام نمود. او همچنین به تشریح موضوع نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری پرداخت و از متولیان این نمایشگاه خواست تا برنامه ریزی برای برگزاری هرچه بهتر این نمایشگاه انجام دهند.

دکتر فاطمی از مسئولین برگزاری نمایشگاه نیازهای صنایع استان خواست تا پیگیری برای برگزاری این رویداد در هفته پژوهش و فناوری را در دستور کار خود قرار دهند. او با اشاره به نقش دولت در هدایت، حمایت و نظارت بر امور مختلف و ضمن اشاره به درخواست فن بازار منطقه ای یزد برای اختصاص مبلغ 80 میلیارد ریال منابع مالی برای انجام برنامه ها، آمادگی استانداری یزد را برای تأمین این مبلغ به منظور کمک به اثرگذاری بیشتر فعالیت های فن بازار در اقتصاد استان اعلام نمود.

دکتر فاطمی به نقش مهم بانک ها و شرکت های بزرگ استان یزد و همچنین صنایع بزرگ مستقر در خارج از استان که وابسته به منابع استان یزد هستند؛ در پیشبرد برنامه های تحول زای استان در حوزه اقتصاد دانش بنیان اشاره کرده و تأکید نمود: با توجه به ظرفیت های قانون جهش اقتصاد دانش بنیان، در هر یک از نشست های ستاد نوآوری، فناوری و اقتصاد دانش بنیان استان یزد، باید یکی از این شرکت ها و بانک ها حضور یافته و تفاهم نامه همکاری با یکی از نهادهای متولی حوزه نوآوری و فناوری داشته باشند.

استاندار یزد، از اقدامات انجام شده در دفتر فن بازار منطقه ای یزد تشکر و برای مسئولین و کارگزاران این دفتر آرزوی موفقیت کرد.  در پایان این نشست، تفاهم نامه همکاری بین استانداری یزد، شبکه ملی فن بازار ملی ایران و پارک علم و فناوری یزد برای حمایت از فن بازار منطقه ای استان یزد به منظور توسعه بازار شرکت های فناور و دانش بنیان منعقد شد.