برگزاری نشست خبری دکتر سید حبیب ا... میرغفوری، رئیس پارک علم و فناوری یزد با اصحاب رسانه استان

نشست خبری رئیس پارک علم و فناوری یزد، با حضور دکتر میرغفوری و مسئولان پارک و جمعی از اصحاب رسانه استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، در ابتدای این نشست دکتر میرغفوری ضمن خوشامد گویی، به موضوع تسهیلات شرکت های فناور اشاره کرد و گفت: با توجه به عنوان نامگذاری امسال از سوی رهبر انقلاب، نگاه مسئولان کشور به زیست بوم فناوری و نوآوری جلب شد و دولت سیزدهم نیز نگاه ویژه ای به حمایت این بخش در قالب تامین تسهیلات و صدور مجوزها داشته است.

وی افزود: سهم شرکت‌های فناور استان از تسهیلات تبصره ۱۶ حدود ۲۵۰ میلیارد تومان بوده که ۲۱۳ میلیارد آن با مشخص شدن خط اعتباری خاص، عملیاتی و تفاهم نامه آنها نیز امضا شده است.

دکتر میرغفوری در ادامه گفت: ابلاغ قانون جهش دانش بنیان از سوی دولت، تمامی دستگاه‌ها را موظف کرد تا آیین نامه های حمایتی را در این راستا تدوین کنند که در این زمینه گشایش های قابل توجهی صورت گرفته است.

رئیس پارک علم و فناوری یزد در این نشست از ارتقاء درجه پارک علم و فناوری استان به سطح یک خبرداد و گفت:

یک ماه پیش ترفیع پارک علم و فناوری یزد به پارک سطح یک به استان ابلاغ شد و زمینه همکاری با دیگر پارک ها و وزارتخانه ها برای حوزه دانش بنیان استان فراهم شده است، همچنین افتتاح کارخانه نوآوری و واگذاری فاز توسعه ای کارخانه نوآوری درخشان نیز در دست اقدام است که تکمیل این طرح نیز در مصوبات سفر دوم ریاست محترم جمهوری قرار گرفته و از طریق مسکن و شهرسازی استان در حال پیگیری برای واگذاری است.

میر غفوری ادامه داد: ساختمان شهید احمدی روشن پارک علم و فناوری یزد نیز بعد از پنج سال بلاتکلیفی در سال جاری به بهره برداری رسید که قسمت های مختلفی را در خود جای داده است و تخصیص ۴۵ هکتار در کاریزبوم یزد – تفت به شرکت های فناور انجام نیز انجام شد که در سال آینده به شرکت ها واگذار می شود.

رییس پارک علم و فناوری استان یزد گفت: دو صنعت بزرگ فولاد ارفع و چادرملو نیز دفاتر خود را با هدف تعامل دو طرفه بین شرکت های فناور و صنایع بزرگ در پارک فناوری مستقر کرده اند و بخشی از فعالیت تحقیق و توسعه نیز در این دفاتر انجام خواهد شد.

میر غفوری اظهار داشت: هم اکنون ۴۲۰ شرکت فناوری در استان یزد فعالیت دارند که آمار استان در این زمینه نیز ۳۰ درصد رشد داشته است.

در ادامه این نشست، معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری یزد گفت: برای سال آینده راه اندازی مرکز نوآوری سفال و مرکز نوآوری هوش مصنوعی نیز جز برنامه های استان است و در حوزه صادرات نیز راه اندازی حداقل یک شرکت صادراتی پیگیری می شود.

محمدرضا حسینی بغداد آبادی تصریح کرد: ایجاد مراکز هوش مصنوعی با همکاری ۶ شرکت فناور فعال در این زمینه نیز در دست اقدام است و مرکز نوآوری صنعتی نیز برای اولین بار در کشور در استان یزد راه اندازی شده و چهار پروژه تا کنون در این زمینه انجام شده است.