انتشار گزارشی از فعالیت های پارک یزد در هفته پژوهش در نشریه عتف

نشریه عتف، وابسته به معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بیست و هفتمین شماره خود گزارشی از فعالیت های پارک علم و فناوری یزد در هفته پژوهش به چاپ رساند.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، این گزارش به شرح زیر است:
نقش پژوهش در توسعه همه‌جانبه پایدار انکارناپذیر است و بدون تردید می توان آن را به عنوان نیروی محرک توسعه در همه حوزه‌ها اعم از فرهنگ، اقتصاد، سیاست و جامعه دانست. اما علی رغم اعتراف و اذعان نسبت به اهمیت مقوله پژوهش، این حوزه با دشواری‌های ساختاری و عملکردی فراوانی مواجه است.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به منظور گسترش فرهنگ پژوهش در جامعه، روز 25 آذر از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور، به نام روز پژوهش نام گذاری شد. وزارت علوم تحقیقات و فناوری نیز از سال 1379 چهارمین هفته آذر ماه را به نام هفته پژوهش نام گذاری کرد و از سال 1384 این نام به «هفته پژوهش و فناوری» تغییر یافت.
تجلیل از پژوهشگران برتر، شناسایی و طرح مشکلات و چالش‌های پیش روی و ارتقاء سطح پژوهش و فناوری در کشور از جمله اهداف این اقدام بود. در این راستا هر سال مراسم هفته پژوهش با مشارکت بیشتر دستگاه‌های اجرایی کشور برگزار می‌شود. تقدیر از مقالات برتر، تقدیر از پژوهشگران‌ نمونه، تقدیر از مدیر تحقیق نمونه، تقدیر از پروژه‌های برتر و انتشار کارنامه پژوهشی در هر سال از مهم‌ترین برنامه‌های هفته پژوهش است.

پارک علم و فناوری یزد همواره حضوری فعال در برنامه های هفته پژوهش داشته و در سال های اخیر این حضور به شکل ملموس تر و در قالب برگزاری برنامه ها و پروژه های متعدد از جمله برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار یزد، جشنواره ایده های برتر و حضور فعال در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری و فن بازار تهران نمود داشته است. با هم نگاهی داریم به اقدامات و فعالیت های پارک علم و فناوری یزد در هفته پژوهش و فناوری سال 97:

برگزاری چهاردهمین دوره جشنواره ایده های برتر:
جشنواره ایده های برتر به‏ عنوان اولین حلقه زنجیره ایده تا محصول با هدف ترویج فرهنگ خلاقیت و نوآوری، شناسایی استعدادهای خلاق و برقراری ارتباط با آنها، فعالیت خود را از سال 1382 به همت پارک علم و فناوری یزد و با حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آغاز نمود و از آنجا که ایجاد بستر مناسب تفکر و ایجاد انگیزه یکی از رسالت‏های پارک های علم و فناوری محسوب می‏شود، برگزاری سالانه جشنواره در دستور کار پارک علم و فناوری یزد قرار گرفت. عملکرد موفق این جشنواره در طول یک دهه برگزاری افزایشی در حدود 30 برابر شدن تعداد آثار ارسالی به دبیرخانه در دوره دهم نسبت به دوره اول را به‏دنبال داشت و در طول سالیان برگزاری منجر به ایجاد بانک بزرگی از ایده و ایده پردازان از سراسر کشور شد. این امر پارک علم و فناوری یزد را بر آن داشت تا با ایجاد زیرساخت ها و بسترهای مورد نیاز زمینه لازم برای ایده‏پردازان در جهت بهره برداری از ایده های ارائه شده را فراهم آورد و با تکیه بر تجربیات گذشته از دوره یازدهم این جشنواره را با ارائه مدلی مفهومی و رویکردی جدید برگزار نماید.
تاکنون سیزده دوره از این جشنواره برگزار شده است و طبق آمار در سه دوره اخیر این جشنواره که به صورت ملی برگزار شد به ترتیب 2539، 1288 و 2818 ایده به دبیرخانه ارسال شده و در هر دوره 10 ایده به عنوان ایده های منتخب برگزیده شده است.
امسال نیز چهاردهمین دوره جشنواره ایده های برتر با فراخوانی از سوی دبیرخانه این جشنواره آغاز شد و پس از داوری اولیه 10 طرح انتخاب شده و بعد از دفاع حضوری صاحبان طرح، سه ایده به عنوان ایده های برتر انتخاب و در مراسم اختتامیه فن بازار استان یزد از آنها تجلیل شد.

برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار استان یزد:
نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری هر ساله ذیل برنامه های هفته پژوهش در تمام استان ها برگزار می شود. امسال نیز این نمایشگاه همانند سال های گذشته برگزار شد با این تفاوت که با تصمیم ستاد مرکزی، مجری نمایشگاه امسال پارک های علم و فناوری بودند به همین منظور کارخانه جنوب به عنوان محل برگزاری انتخاب و اقدامات اجرایی و فراهم کردن زیرساخت ها آغاز شد. این نمایشگاه با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد، سرپرست استانداری یزد، معاون هماهنگی امور اقتصادی و رئیس پارک علم و فناوری یزد روز سه شنبه 27 آذر ماه با شرکت 60 نهاد دولتی و خصوصی افتتاح و تا پنج شنبه 29 آذر ادامه داشت.

همزمان با این نمایشگاه، برنامه های جانبی زیر برگزار شد:
– برگزاری پنل های تخصصی:
در حاشیه این نمایشگاه پنل بحران آب؛ چالشی جهانی، ملی و استانی و پنل تخصصی چالش ها و فرصت های هوشمندسازی شهر یزد، پنل چالش های خانواده در استان یزد و مساله بیکاری و فرصت های حوزه گردشگری، با حضور کارشناسان و مسئولین مرتبط در روزهای سه شنبه و چهارشنبه 27 و 28 آذر برگزار شد.

– تجلیل از برگزیدگان چهاردهمین دوره جشنواره ایده های برتر :
در حاشیه اختتامیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار استان یزد، پنج شنبه 29 آذر 97 از برگزیدگان چهاردهمین دوره جشنواره ایده های برتر در محل کارخانه جنوب تجلیل شد. در این مراسم که با حضور سید جلال دهقانی فیروزآبادی معاون مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، سید ابوالفضل موسوی، نماینده مردم یزد و اشکذر، کمال دهقانی فیروزآبادی، نماینده مردم تفت و میبد، علی زینی وند، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری یزد، داریوش پورسراجیان، رئیس پارک علم و فناوری یزد و جمعی از مدیران استانی و مدیران پارک برگزار شد، سه نفر اول چهاردهمین دوره جشنواره ایده های برتر معرفی و از آنان تجلیل شد.
این افراد شامل، نفر اول احسان زرین آبادی با ایده پارچه محافظ جاسوسی صدا و ضد الکترومغناطیس، نفر دوم علیرضا بهلولی زنجانی، با ایده ملات سبز پلیمری و نفر سوم فرید ملک احمدی با ایده طراحی و ساخت شبکه لانه زنبوری بودند.

تجلیل از فناوران برتر استان در اختتامیه نمایشگاه و انتخاب سه شرکت مستقر در پارک علم و فناوری یزد :
طبق تصمیمات گرفته شده در ستاد هفته پژوهش، بخش انتخاب فناور برتر و جشنواره ایده های برتر به عهده پارک علم و فناوری یزد گذاشته شده بود، در زمینه انتخاب فناور برتر پارک یزد نسبت به ارزیابی شرکت های فناور برتر استان اقدام و سه شرکت برگزیده جهت تقدیر به ستاد برگزاری هفته پژوهش معرفی شدند. این شرکت ها از سه پردیس پارک علم و فناوری یزد بودند، نفر اول شرکت بیستون کویر از پردیس زیست فناوری و سیستم های پیشرفته صنعتی، نفر دوم شرکت اقتصاد دانش بنیان از پردیس علوم انسانی و هنر و شرکت دپنا، مستقر در پردیس فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان نفر سوم انتخاب شدند.

انتخاب غرفه پارک علم و فناوری یزد به عنوان غرفه برتر نمایشگاه فن بازار
غرفه پارک علم و فناوری یزد به عنوان غرفه برتر نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری و فن بازار استان یزد در سال 97 انتخاب شد.
نمایشگاه فن بازار یزد 27 تا 29 آذر 97 با شرکت 60 نهاد دولتی و خصوصی در محل کارخانه جنوب برگزار شد و در روز پایانی غرفه پارک علم و فناوری یزد به عنوان غرفه برتر این نمایشگاه انتخاب و با اهدای لوح تقدیر از این پارک تجلیل شد.

حضور فعال در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار تهران:
پارک علم و فناوری یزد هر ساله با برپایی غرفه و ارائه محصولات منتخب شرکت های فناور مستقر در خود، در این نمایشگاه حضور فعال داشته است. امسال نیز همانند سال های گذشته غرفه ای در نمایشگاه فن بازار داشته و محصولات شرکت های خود را ارائه نمود.
رئیس و مدیران پارک نیز در این نمایشگاه که سوم تا ششم دی ماه 97 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی برگزار شد، حضور یافته و ضمن بازدید از غرفه های دیگر نمایشگاه، با محصولات آن ها آشنا شده و راه های همکاری های مشترک با پارک ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور را بررسی کردند.
امضای قرارداد فروش محصولات فناوری سه شرکت مستقر در پارک علم و فناوری یزد در حاشیه نمایشگاه فن بازار تهران
در سومین روز نمایشگاه، طرح های سه شرکت فناور مستقر در پارک علم و فناوری یزد که با رایزنی و ایجاد ارتباط با سرمایه گذاران در این نمایشگاه به مرحله قرارداد رسیده بود، با حضور بهنام طالبی، نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، احمدرضا فقیه خراسانی، معاون فناوری و نوآوری پارک یزد و نمایندگان شرکت ها، نماینده سرمایه گذاران و خریداران، 5 دی 97 در غرفه وزارت عتف امضا شد.
نمایندگان سه شرکت پترواکتان ایساتیس، توسعه آسمان آترین و فناوران صنعت رباتیک به همراه سرمایه گذاران طرح های خود در غرفه وزارت عتف حضور یافته و قراردادهای خود را با حضور احمدرضا فقیه خراسانی، معاون فناوری و نوآوری و نماینده پارک علم و فناوری یزد به امضا رساندند.
طرح های این شرکت ها به ترتیب تولید دواتیل هگزانوئیک اسید، طراحی و ساخت پهپاد با ماژول انتقال تصویر آنلاین و سیستم آبیاری هوشمند بوده است.
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، جهت حمایت از طرح هایی که در ارتباطات این نمایشگاه منجر به امضای قرارداد شدند، در قالب طرح تخصیص یارانه تجاری‌سازی فناوری به طرح‌های دانشگاهی و مراکز فناوری تا سقف 250 میلیون تومان اختصاص می دهد.

اهدای لوح سپاس و تندیس شرکت در نمایشگاه فن بازار تهران به پارک یزد
در آخرین روز نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار، پنج شنبه ۶ دی ۹۷، لوح سپاس و تندیس شرکت در نمایشگاه به پارک علم و فناوری یزد اهدا شد. این هدایا از طرف دبیر ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری و دبیر اجرایی نمایشگاه، به پاس قدردانی از حضور فعال در نمایشگاه و تلاش پارک یزد در عرصه علم و فناوری اهدا شد

عتف 27