امضای تفاهم‌نامه همکاری میان مرکز توسعه فناوری های نوین معدنی و پژوهشکده فناوری های معدنکاری دانشگاه یزد

در نشستی با حضور اساتید دانشگاه در حوزه معدن، تفاهم‌نامه همکاری میان مرکز توسعه فناوری های نوین معدنی ایرانیان و پژوهشکده فناوری های معدنکاری دانشگاه یزد، با هدف همکاری و مشارکت طرفین در نوآوری و تجاری سازی ایده های مرتبط با صنعت معدنکاری و همکاری و مشارکت در توانمندسازی سرمایه های انسانی و متخصصین این حوزه، به امضای مدیران دو مجموعه رسید.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، ابوالفضل میرحسینی، مدیر مرکز توسعه فناوری های نوین معدنی ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های این مرکز و بخش های مختلف آن، هدف اصلی ایجاد این مرکز را ایجاد رابطه واحد در توسعه و بومی سازی فناوری های معدنکاری در کشور دانست و افزود: ایده ایجاد مرکز توسعه فناوری های معدنی توسط پارک علم و فناوری یزد ارائه و با کمک این مجموعه، صندوق پژوهش و فناوری استان یزد و ۱۰ شرکت فعال در حوزه فناوری های معدنی این مرکز راه اندازی گردید.
میرحسینی با تاکید بر لزوم حمایت دانشگاه و صنعت از این مرکز گفت: امیدواریم با حمایت بخش های مختلف فعال در حوزه معدن بتوانیم در زمینه انتقال تکنولوژی، خلق ایده های مختلف و حمایت از دانشجویان خلاق در این زمینه، تسهیل گری انجام دهیم.

یاراحمدی، مدیر پژوهشکده فناوری های معدنکاری دانشگاه یزد با بیان اینکه این نشست اولین جلسه از سلسله سمینارهای پیش از کنفرانس فناوری های معدنی است،گفت: سعی داریم هر پانزده روز یکبار یک شرکت دانش بنیان حوزه فناوری های معدنی را معرفی نماییم.
وی افزود:هدف ما این است که با دعوت از این شرکتها، علاوه بر داغ کردن فضای فناوری های معدنی، اساتید و دانشجویان این حوزه را جذب نموده و از طریق آن ها ایده های جدید و متدهای روز دنیا را ترویج دهیم.
یاراحمدی در ادامه با اشاره به امضای تفاهم نامه میان مرکز توسعه فناوری های معدنی ایرانیان و پژوهشکده فناوری های معدنکاری دانشگاه یزد، مفاد این تفاهم نامه را برای حاضران قرائت کرد.
در ادامه، نایبی مدیر مرکز نوآوری پارک علم و فناوری یزد با بیان این که دیدگاه پارک استفاده از بخش خصوصی توانمند در انجام فعالیتهای خود است گفت: تشکیل کنسرسیوم در حوزه معدن و انجام فعالیت های مربوط به آن را به شرکت پادرا معدن سپرده و دستاوردهای خوبی در این زمینه کسب کرده ایم.
وی ابراز امیدواری کرد: با ایجاد مرکز توسعه فناوری های نوین معدنی توسط این مجموعه، ارتباط ها ادامه یافته و در فضای دانشگاه که موثرترین همراه ما در این مسیر است بتوانیم تیم های خوبی در زمینه فناوری های نوین معدنی ایجاد کنیم.
تعامل با موسسات فناور پارک علم و فناوری و دانشگاه یزد، عضویت پژوهشکده در جهت هم افزایی در هدف، پذیرش افراد معرفی شده از طرف پژوهشکده در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر طبق آیین‌نامه مرکز، ایجاد زیرساخت‌های لازم فناوری معدنکاری مشترک، تقسیم سهم پژوهشکده در صورت تجاری شدن پژوهش‌های مشترک بر اساس قراردادهای مجزا و ایجاد امکان سهامدار شدن اعضای هیئت علمی پژوهشکده در مرکز توسعه، از تعهدات مرکز توسعه فناوری های نوین معدنکاری ایرانیان در این تفاهم نامه است.
پژوهشکده فناوری های معدنکاری نیز در این تفاهمنامه، به انجام اموری چون واگذاری تجاری سازی طرح های پژوهشی پژوهشکده به مرکز بر اساس قراردادهای مجزا، در اختیار گذاشتن زیرساخت های پژوهشی و فناوری مرتبط و ایجاد ارتباط جهت استفاده از دیگر زیرساخت های دانشگاه، اختصاص فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی به مرکز توسعه، اختصاص دانشجوی تحصیلات تکمیلی و دکتری به طرح‌های مشترک و غیرمشترک مرکز توسعه و همکاری اساتید پژوهشکده جهت مشاوره و آموزش به طرح‌های مشترک و غیرمشترک متعهد شده است.