افتتاح کارخانه نوآوری درخشان یزد در آینده ای نزدیک

معاون پشتیبانی پارک علم و فناوری استان از راه اندازی فاز اول کارخانه نوآوری درخشان یزد در آینده ای نزدیک خبر داد.

 

حسین رحیمی در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی پارک علم وفناوری یزد، با بیان اینکه فاز اول کارخانه نوآوری درخشان به زودی با حضور مسئولان کشوری افتتاح می شود، اظهار داشت: برای تکمیل فاز اول این کارخانه تاکنون بیش از 400 میلیارد ریال از منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، منابع استانی و سهامداران هزینه شده است.

 

وی با اشاره به اینکه این اعتبار به مرمت و تجهیز بنای قدیمی کارخانه درخشان  اختصاص یافته است، افزود: برای تکمیل موتورخانه و تاسیسات این کارخانه نیز به بیش از 100میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

 

معاون پشتیبانی پارک علم و فناوری استان یزد اظهارداشت: در فاز اول کارخانه نوآوری درخشان یک سالن 4 هزار متری، فضای اداری و محوطه بیرونی که با توجه به نیازهای فعلی مرمت و تجهیز شده به بهره برداری می رسد.

 

رحیمی با بیان اینکه فضای آماده شده کنونی به فضای کار اشتراکی و شتاب دهنده ها  تخصیص داده شده است، افزود: تاکنون 6 شتاب دهنده برای استفاده از این فضا درخواست خود را ارائه داده اند که نشست های مصاحبه و پذیرش آنان در حال انجام است.

 

وی تصریح کرد: درخواست های دیگری نیز برای استفاده از فضای مرکز نوآوری درخشان وجود دارد که پس از تکمیل فازهای دوم و سوم بررسی می شود.

 

معاون پشتیبانی پارک علم و فناوری استان یزد تصریح کرد: تفاهم نامه ایجاد کارخانه نوآوری در سال 1398 و همزمان با سفر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به یزد بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استانداری، منطقه ویژه علم و فناوری و پارک علم و فناوری استان مبادله و بر اساس آن18 هزار و 400 متر مربع از  کارخانه درخشان در اختیار پارک علم و فناوری یزد قرار گرفت .

 

رحیمی در ادامه با بیان اینکه کسب و کارهای نوپا در زیست­‌بومی بالنده و پر جنب و جوش با امکانات تخصصی و جامع ایجاد، رشد و توسعه می یابند، اظهارداشت: کارخانه نوآوری با فضای کاری مشترک و حضور بازیگران مختلف عرصه نوآوری، شتاب دهنده و استارتاپ ها با تخصص های متنوع گام بلندی در زمینه گسترش کسب و کارهای نوپاست.

وی تاکید کرد: اجماع عناصر زیست بوم استارتاپی در یک مکان، مفهوم جدیدی تحت عنوان کارخانه های نوآوری یا کمپ استارتاپی را ایجاد می کند که محل تجمع شرکت های نوپا است و خدمات مورد نیاز آنها به صورت متمرکز در کنار یکدیگر فراهم می شود.

 

معاون پشتیبانی پارک علم و فناوری استان یزد به سابقه تاریخی کارخانه های نوآوری در سطح جهان نیز اشاره کرد و افزود: کارخانه های  نوآوری پس از شکل گیری استیشن اف پاریس و تبدیل  فضای قدیمی و غیرقابل استفاده ایستگاه راه آهن این شهر به یک فضای استارتاپی با معماری مدرن و جذاب در سطح جهان مطرح شد.

 

رحیمی در پایان از تلاش های سازمان عامل استقرار و توسعه منطقه ویژه علم و فناوری یزد در مسیر توسعه مدل مفهومی، طراحی پلتفرم شبکه سازی در زیست بوم و همچنین عملیات اجرایی عمرانی و کمک به راه اندازی کارخانه نوآوری درخشان تقدیر وتشکر کرد.

 

گفتنی است: کارخانه درخشان یزد توسط حسین علی هراتی از تجار یزدی در سال ۱۳۱۲ با سرمایه اولیه۱۰ میلیون ریال تاسیس شد، محصولات این کارخانه پارچه‌های پشمی، فاستونی، گاواردین، پتو و سایر منسوجات بود که از این میان پتو و فاستونی درخشان به دلیل مرغوبیت بالا در سطح کشور مشهور و مشتریان پروپاقرصی داشت. این کارخانه تا حدود سال ۱۳۷۰ نیز مشغول به کار بود تا این که در اثر فرسودگی دستگاه‌ها به‌ ناچار تعطیل شد و سازمان ملی زمین و مسکن آن را تملک کرد، بناهای موجود این کارخانه شامل دو سالن بزرگ و نمای سر در آن است که در گذر زمان دچار آسیب و فرسودگی شده و به همت پارک علم و فناوری یزد در حال بهسازی و بازسازی است.