آینده صنعت ساختمان کشور در دستان پرینترهای سه بعدی ساختمان

مسوولین پارک علم و فناوری یزد روز چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400 با حضور در مجتمع سیدالشهداء از شرکت پیشداد صنعت آلما بازدید کردند.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، زارع، مدیرعامل این شرکت با بیان اینکه شرکت پیشداد صنعت آلما فعالیت خود را از سال 96 با انجام پروژه های مختلف در زمینه اتوماسیون صنعتی و طراحی و مونتاژ خط تولید آغاز کرده است، گفت: از سال ۹۹ تصمیم گرفتیم که به صورت متمرکز بر روی پرینترهای سه بعدی فعالیت نموده و در این راستا چند دستگاه پرینتر سه بعدی تهیه کردیم.
وی ایده اصلی شرکت را ساخت پرینتر ساختمان عنوان کرد و گفت: استفاده از این نوع پرینتر در حال حاضر در ایران مرسوم نیست اما کشورهای آلمان، چین و ایتالیا به طور جدی در این زمینه فعالیت نموده و موفق به ساخت یک ساختمان در امارات با استفاده از این دستگاه شدند.
زارع با بیان اینکه در حال حاضر در حال ساخت پرینتر ساختمان با استفاده از ماده اصلی گل و سفال هستیم، گفت: به دلیل اینکه پرینترها در ساخت ساختمان های کوچک با هزینه پایین و مواد اولیه ارزان کاربرد دارند، در سال های آینده استفاده از آنها در صنعت ساختمان ایران بسیار لازم و ضروری می شود.
وی عدم تامین هزینه های انجام پروژه را یکی از مشکلات شرکت عنوان کرد و گفت: باید برای تامین هزینه های پروژه اصلی شرکت به دنبال انجام پروژه های جانبی برویم که این مساله ما را از کار اصلی خود عقب می اندازد.
لطفی، رئیس پارک علم و فناوری یزد اخذ تسهیلات برای تحقیق و توسعه شرکت را پرریسک دانست و گفت: زمانی گرفتن تسهیلات توجیه پیدا می کند که میزانی سفارش از یک محصول وجود داشته و برای خرید مواد اولیه، تولید محصول و تحویل سفارش از آن تسهیلات استفاده کنید.
شکوهی، معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری یزد نیز در این بازدید با بیان اینکه تولید محصولات سفارشی روند پیشرفت شرکت را کند می کند، گفت: باید دانش خود را به یک محصول فناوری تبدیل کرده و در یک زنجیره ارزشی به فروش برسانید.
وی با اشاره به اینکه دانش فنی شرکت از وضعیت خوبی برخوردار است، پیشنهاد کرد شرکت وارد ساخت قطعات صنایع استان مانند نساجی و فولاد با استفاده از این دستگاه ها شود تا بتواند برای پروژه اصلی خود تامین هزینه کند.