مدیر عامل شرکت علم اندیشان عمران کویر؛

شرکت علم اندیشان عمران کویر از همان ابتدا با هدف بهبود وضعیت روسازی های آسفالتی و بتنی موجود در معابر شهری و بین شهری و اصلاح وضعیت تردد وسایل نقلیه در این معابر تاسیس شد و در این زمینه توانست گام های مثبتی را بردارد.
متن زیر حاصل گفتگو با مصطفی آدرسی، مدیر عامل شرکت علم اندیشان عمران کویر است که در ادامه می خوانید:
– لطفا ابتدا مختصری از شرکت و شروع فعالیت آن بگویید؟
شرکت علم اندیشان عمران کویر با ملاک قرار دادن علم روز دنیا و در راستای پیشبرد اهداف سرمایه داری نظام جمهوری اسلامی ایران و با هدف پیاده سازی دانش روز در مقوله روسازی های بتنی و آسفالتی کشور تاسیس گردید. شرکت فوق در راستای این اهداف از ابتدای امر سعی کرد در عرصه های حمل و نقل و راهی موثر واقع شود. از اولین پروژه موفق شرکت می توان به احداث روسازی بتنی بخش بندرخشک واقع در شهرستان مهریز با هدف افزایش تردد در محورهای سنگین اشاره نمود.
– هدف از تاسیس این شرکت چه بوده است؟
بهبود وضعیت روسازی های آسفالتی و بتنی موجود در معابر شهری و بین شهری و همچنین اصلاح وضعیت حمل و نقل و کیفیت تردد وسایل نقلیه در این معابر، عمده هدف تاسیس این شرکت است.
– سرمایه اولیه تان برای شروع به چه صورت بود؟
این شرکت با محوریت دانش بنیان با سرمایه اولیه یک میلیون تومان کار خود را آغاز نمود.
– مختصری از زمینه های فعالیت شرکت بگویید.
طرح و اجرای روسازی های بتنی هوشمند و بتن غلتکی، طرح و اجرای روسازی های آسفالتی، طرح و اصلاح معابر شهری با هدف بهبود وضعیت تردد وسایل نقلیه و حمل و نقل پاک از جمله محوریت های اصلی فعالیت این شرکت است.
– این شرکت براساس چه اولویت هایی به عنوان شرکت دانش بنیان انتخاب شد؟
علم اندیشان عمران کویر براساس ابداع و نوآوری بتن های هوشمند کنترل کننده خرابی به عنوان یک شرکت دانش بنیان فعالیت خود را آغاز نمود. این نوآوری نه تنها می تواند موجب بهبود مدیریت روسازی های بتنی از طریق تخصیص بودجه متناسب با خرابی گردد بلکه با در نظر گرفتن این طرح و اجرای آن برای سایر مناطق کشور با ترافیک سنگین می تواند موجب کارآفرینی سایر هم میهنان کشور نیز شود.
– این شرکت می تواند تنها با اکتفا به دانش فعالیت کند و یا سرمایه ی مادی خاصی هم نیاز دارد؟
بدیهی است، هزینه های ساخت و مرمت راه بسیار سنگین است، به همین دلیل بخش زیادی از بودجه کشور به بخش راه و مسکن تخیصص داده شده است. این موضوع بدین معناست که به منظور پیشبرد اهداف راهی باید بودجه مناسبی به بخش پژوهش و مطالعات تحقیقاتی اختصاص یابد. این شرکت نیز با توجه به فعالیت در زمینه راهسازی و بهبود آن، در راستای اهدافش علاوه بر بهره-گیری از متخصصین عرصه راه نیازمند بودجه مناسب نیز است.
– از عملکرد شرکت در سال گذشته بگویید و اینکه در سال جدید تاکنون با چند درصد پیشرفت روبرو بوده¬اید؟
این شرکت در سال گذشته با انجام فاز 1 و 2 پروژه روسازی بتنی بندرخشک توانست نیمی از قرارداد خود را به پایان برساند. در سال جاری نیز مشغول انجام پروژه های حمل ونقلی و انجام فازهای نهایی پروژه روسازی بندر خشک است که خوشبختانه تاکنون نسبت به سال گذشته با پیشرفت نسبی 20 تا 30 % روبرو بوده که با در نظر گفتن بحران اقتصادی کشور می توان آن را یک موفقیت تلقی نمود.
– در استان یزد تا چه اندازه مباحث دانش بنیانی شناخته شده است و به آن بها داده می شود؟
خوشبختانه محققان استان یزد در چند سال اخیر نسبت به سایر استان های کشور توانسته اند در عرصه های مختلف پیشرفت خوبی داشته باشند. اما متاسفانه اکثر شهروندان یزدی به دلیل اطلاع رسانی ضعیف از سوی اکثر شرکت ها، اطلاع چندانی از محصولات دانش بنیان تولید شده در شهرمان ندارند و البته به دلیل روشن نشدن ماهیت دقیق این نوع محصولات توجه زیادی نیز از طرف مردم به این امر نمی شود.
– آیا راهکاری برای شناخت بیشتر شرکت های دانش بنیان به عموم مردم استان دارید؟
به نظر می رسد نیاز داریم از طریق رسانه های جمعی و برگزاری همایش¬های توجیهی، دلیل عرصه محصولات دانش بنیان برای عموم مردم روشن گردد زیرا این موضوع می تواند موجب رضایت خاطر و جذب بیشتر مشتری با هدف ارائه محصول با قیمت و کیفیت مناسب گردد همچنین این امر بطور غیرمستقیم نه تنها پیشرفت کشور را به دنبال دارد، بلکه می تواند موجب کارآفرینی و درآمدزایی شرکت مربوطه نیز شود.
– در حال حاضر چند ایده از این شرکت مورد قبول واقع شده است؟
این شرکت در حال حاضر دارای مجوز اختراع و ساخت بتن های هوشمند گزارش دهنده خرابی است که می تواند به صورت بالقوه موجب بهبود مدیریت روسازی های بتنی گردد.
– مهم ترین مشکلاتی که در حال حاضر بر سر راه شرکت قرار دارد چیست؟
مهم ترین مشکل این شرکت را می توان در پروسه مورد نیاز جهت پذیرش توسط ادارات راه و شهرسازی مربوطه عنوان کرد. در واقع علیرغم رتبه مناسب کشور در عرضه دانش نانو، نیازمند گسترش بیشتر محصولات نانو در کشور هستیم، تا بتوان مواد اولیه آن را با قیمت مناسب فراهم کنیم زیرا ساخت بتن های هوشمند نیازمند ذرات نانو است. البته این موضوع به زودی حل خواهد شد و پیش بینی می شود علم اندیشان عمران کویر نیز در آینده بسیار نزدیک محصول خود را در جهت افزایش ارتقاء مدیریت راه و روسازی به کشور عرضه کند. هم اکنون شرکت در حال بررسی مطالعات دقیق و جزئی در مورد بهینه سازی استفاده از بتن های هوشمند است که قسمتی از آزمایشات نیز به دلیل نیاز به دستگاه های پیشرفته هم اکنون در خارج از کشور در حال انجام است.
– در پایان اگر درخواستی از مسئولین پارک و استان دارید، بفرمایید؟
این شرکت خواستار توجه و حمایت بیشتر مسئولین پارک علم و فناوری از محصولات دانش بنیان ارائه شده توسط شرکت ها است تا گام های رونق اقتصادی کشور قدرتمندتر و سریع تر برداشته شود و کشور عزیزمان بتواند در فهرست کشورهای پیشرفته دنیا قرار گیرد.
  • ۱۵ مرداد, ۱۳۹۴