رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور در پارک علم و فناوری یزد خبر داد

بهزاد سلطانی، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور 16 اسفند 94 در پارک علم و فناوری یزد حضور یافت. وی در نشستی مشترک با مدیران شرکت های دانش بنیان استان و شرکت های فناور مستقر در پارک با اشاره به قابلیت ها و ظرفیت های علمی و دانشگاهی استان یزد، گفت: در حال حاضر 67 شرکت دانش بنیان در استان یزد فعالیت دارند که این تعداد 3 درصد شرکت های دانش بنیان کل کشور را به خود اختصاص داده است.

سلطانی با بیان اینکه این آمار نسبت به نرخ جمعیتی 1/4 درصدی این استان مطلوب است، اظهار داشت: استان های کمی در کل کشور وجود دارند که از این وضعیت مناسب برخوردار هستند.

سلطانی افزود: تاکنون 48 طرح از سوی شرکت های دانش بنیان استان یزد به صندوق ارائه شده که از این تعداد 29 طرح مصوب شده و مبلغ 7 میلیارد تومان به آن ها تعلق گرفته است.

وی تصریح کرد: استان یزد پتانسیل بالایی برای ایجاد اشتغال دارد که می توان با استفاده از این پتانسیل ها و حمایت مسئولین استانی شرایط فعالیت شرکت های دانش بنیان را ایجاد کرد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور با بیان اینکه یکی از خدمات صندوق نوآوری، ارائه تسهیلات با نرخ سود 14 درصد به شرکت های دانش بنیان است، گفت: خبر خوش اینکه با توجه به پایین آمدن نرخ سود بانک ها، این رقم به 12 درصد کاهش یافته و این روند کاهش باتوجه به کمتر شدن سود بانک ها و متناسب با آن ادامه خواهد داشت.

وی افزود: البته صندوق خدمات دیگری از جمله وام قرض الحسنه 4 درصد و تامین دفاتر کاری را نیز به شرکت های دانش بنیان ارائه می کند.

سلطانی با بیان اینکه در حال حاضر 2163 شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد که 61 درصد آن شرکت های نوپا هستند، اظهار داشت: تاکنون 1363 طرح توسط این شرکت ها به صندوق معرفی شده اند و از این تعداد 838 طرح مصوب شده است.

وی افزود: مبلغ 500 میلیارد تومان برای این تعداد طرح اختصاص داده شده که نشان دهنده آسان گیری صندوق نسبت به طرح های ارائه شده است.

سلطانی تصریح کرد: صندوق در سال 93 مبلغ 103 میلیارد مصوب داشته که این رقم در سال 94 به 400میلیارد افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه معیارهای دانش بنیان شدن شرکت ها در سایت معاونت علمی عنوان شده است، گفت: ثبت شدن در اداره ثبت شرکت ها، تعاونی یا خصوصی بودن، ارائه طرح های اقتصادی و دانش بنیانی و نداشتن سابقه منفی حرفه ای از شروط استفاده شرکت های دانش بنیان از صندوق نوآوری و شکوفایی است.

سلطانی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری و رئیس جمهور به اهمیت دانش بنیانی، اظهار داشت: باید لشکر دانش بنیان در کشور فعال شود و بعد از چند سال به بزرگترین قدرات اقتصادی کشور تبدیل شوند.

داریوش پورسراجیان، رئیس پارک علم و فناوری یزد نیز ضمن عرض خیرمقدم به مدیران ارشد شرکت های دانش بنیان استان و شرکت های فناور پارک، گفت: امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت برای توسعه مرکز فناوری اقبال استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه در زمینه دریافت تسهیلات یزد در رتبه هفتم قرار دارد، گفت: امیدواریم با تعامل صندوق و فعالیت بیشتر شرکت های دانش بنیان استان این رتبه ارتقا یابد.

گفتنی است، در پایان شرکت های دانش بنیان استان مسائل و مشکلات خود را با رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و هیات همراه مطرح کردند.