مراسم تقدیر از برگزیدگان پژوهش و فناوری استان یزد روز پنج شنبه 20 آذر 99 با حضور استاندار یزد و جمعی از مسوولان استانی به صورت مجازی برگزار شد.
در این مراسم محمدعلی طالبی، استاندار یزد، ضمن تبریک هفته پژوهش و فناوری و قدردانی از زحمات برگزارکنندگان برنامه های این هفته در استان گفت: برنامه های امروز نشان داد که پیوند بین شرکت‌های فناور، دانشگاه و بخش خصوصی چگونه می‌تواند باعث تحرک و توسعه بیشتر و بهتر در سطح استان شود.
وی با بیان اینکه استان یزد یک استان برخوردار از شاخص‌های بالا در حوزه اقتصاد، صنعت، علم و شرکت‌های حوزه علم و فناوری به عنوان پیوند دهنده مراکز علمی و صنعتی و اقتصادی است، گفت: اگر ما در بسیاری از شاخص‌های اجتماعی و اقتصادی در سطح کشور پیشرو هستیم، پس می‌توانیم در حوزه پژوهش و تامین نیاز هایی که مستلزم کار پژوهشی و تحقیقی در حوزه های مختلف است نیز پیشرو باشیم.
رئیس ستاد هفته پژوهش و فناوری استان یزد با اشاره به فرصت های مناسب موجود در استان از جمله زیرساخت‌های مطلوب و فرصت تحریم، اظهار داشت: به اعتقاد من شرکت های استان یزد خوب توانستند از این فرصت ها در جهت تولید محصولات بومی و تکیه بر توان علمی و تکنولوژیکی داخلی استفاده کنند.
طالبی ابراز امیدواری کرد بتوانیم از چنین فرصتی حداکثر بهره برداری را در سطح کشور انجام داده و استان یزد را به عنوان یک استان برتر در حوزه علم و فناوری و پژوهش به کشور معرفی کنیم.
استاندار یزد با بیان اینکه بسیاری از صنایع و معادن بزرگ ما مانند فولاد آلیاژی ظرفیت کار و توان حمایت از بخش پژوهش در استان را داشته و زمینه های مختلف چنین همکاری هایی نیز وجود دارد، گفت: نیاز به نمونه محصول مهم و استراتژیک حوزه معدن که امروز از آن رونمایی شد، به وفور در حوزه صنعت و معدن استان وجود دارد.
وی افزود: هیچ محدودیتی در استان برای پرداختن به بحث پژوهش نداریم. یعنی هر جایی که انگیزه و علاقه و زمینه علمی وجود داشته باشد، بستر کار و نیاز در استان کاملا فراهم است.
طالبی تصریح کرد: هنر ما به عنوان مسئول این استان در دانشگاه، پارک علم و فناوری و بخش‌های مختلف این است که بتوانیم این نیازها و زمینه ها را با انگیزه ها و علاقه هایی که در حوزه پژوهشی و فناوری استان وجود دارد پیوند دهیم.
برید لقمانی، رئیس دانشگاه یزد و جانشین رئیس ستاد هفته پژوهش و فناوری استان نیز در این مراسم ضمن تبریک هفته پژوهش و فناوری گفت: این هفته برکات خوبی برای استان به همراه داشت که از آن جمله می توان به دریافت موافقت اصولی اولین پهنه علم و فناوری کشور در محدوده پارک علم و فناوری یزد و آغاز عملیات اجرایی طرح جامع پارک علم و فناوری که سال ها استان چشم انتظار اجرای آن بود، اشاره کرد.
وی افزود: امیدواریم بقیه عناصر اکوسیستم فناوری و نوآوری نیز به مرور تکمیل شده و به زودی شاهد افتتاح کارخانه نوآوری در استان باشیم.
برید لقمانی ضمن قدردانی از پارک علم و فناوری یزد بابت برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری به صورت مجازی، گفت: از ویژگی های این نمایشگاه دسترسی آسان به آن و امکان بازدید از آن در طول سال است.
گفتنی است در این مراسم علاوه بر اعلام اسامی پژوهشگران و فناوران برتر استان، چهار تفاهم نامه در حوزه تجاری سازی منعقد شده و از سه محصول فناورانه با حضور استاندار رونمایی شد.