رستگاری، فرماندار یزد در نشستی که روز شنبه ۱۸ بهمن ۹۹ در محل پردیس جامع پارک یزد برگزار شد، ضمن تقدیر از زحمات ارزنده مسوولین پارک یزد در اجرای طرح پردیس جامع، گفت: بعضی افراد در استان دید مثبتی نسبت به این پروژه ندارند و به همین دلیل باید تمام تلاش خود را انجام دهید که اتفاقات خوب و مثبتی بیفتد تا این نگاه ها تغییر کند.
وی که در جمع مسوولین پارک و جمعی از مدیران عامل شرکت های فناور و دانش بنیان استان یزد سخن می گفت، از آمادگی فرمانداری یزد برای پیگیری مسائل مربوط به پردیس جامع پارک خبر داد و گفت: این پروژه آبروی استان در آینده خواهد بود و من از شما درخواست می کنم در همه جوانب، اعم از طراحی، ساخت و ساز و اجرا، نگاه متفاوتی به این پروژه داشته باشید تا انشاالله مجموعه ای سرآمد و در خور شان نام آن، در کوتاهترین زمان ممکن ایجاد شود.
آقایی، معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری یزد نیز در این نشست با اشاره به برگزاری جلسه ای با حضور مسوولین ارشد استانی در شهریور ماه سال جاری جهت رفع مشکلات پردیس جامع پارک یزد، گفت: این جلسه مصوباتی داشت که فرمانداری به طور جدی پیگیر اجرایی شدن این مصوبات بود.
وی حل مساله واگذاری اراضی طرح جامع با محوریت اداره راه و شهرسازی استان، حل مسئله مربوط به سیل بند موجود در این اراضی، رایزنی با اداره آب و فاضلاب برای تخصیص سهمیه آب اراضی، انجام مکاتبات با شرکت توزیع برق منطقه ای برای حل مسئله برق اراضی و پیگیری اعتبارات استانی و کشوری تخصیص یافته به این پروژه را از جمله اقدامات فرمانداری در این زمینه دانست و افزود: شهرستان یزد قابلیت ها و پتانسیل های بالایی در حوزه های مختلف دارد که باید به آنها بها داده شود و مجموعه فرمانداری تمام تلاش خود را برای رونق پردیس جامع پارک یزد انجام خواهد داد.
لطفی، رئیس پارک یزد در این نشست ضمن قدردانی از پیگیری های فرمانداری یزد برای به ثمر نشستن و رفع مشکلات پروژه پردیس جامع پارک یزد، گفت: در شهریور ماه سال جاری فراخوان ملی برای استقرار در زمین های پردیس جامع پارک یزد اعلام کردیم که حدود ۶۰ شرکت برای حضور در این زمین ها درخواست دادند.
وی با بیان اینکه پس از ارزیابی های مقدماتی، ۲۰ شرکت انتخاب شدند تا ارزیابی تفصیلی در حوزه مالی و فنی برای آن ها انجام شود، گفت: در چند ماه گذشته این ارزیابی ها توسط کارگزاران فنی و مالی پارک صورت گرفت و جلسات مصاحبه و پذیرش شرکتها در حال برگزاری است.
لطفی در پاسخ به سوال امین دهقانی، مدیرعامل شرکت کویرتیوای ارشد مبنی بر علت عدم واگذاری زمین های این مجموعه به شرکت های فعال در حوزه فناوری های نرم، گفت: پیشنهاد من این است که چند شرکت فعال در حوزه علوم انسانی در قالب کارگروه هایی به ما کمک کنند تا معیارهای پذیرش این شرکت ها را طراحی کنیم.
وی با تاکید بر اینکه حضور شرکت های حوزه علوم انسانی و هنر در داخل محدوده شهری، به توسعه زمینه کسب و کار آن ها بیشتر کمک می کند، گفت: من از این شرکت ها می خواهم به استقرار در پهنه اقبال به طور جدی تر فکر کنند.
سپهر، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان یزد نیز در این نشست با اشاره به اعطای تسهیلات ساخت و ساز به شرکت های دارای زمین در پردیس جامع پارک یزد، گفت: در مورد شرکت های دانش بنیان با توجه به امتیازهای آن ها، مبلغ یک میلیارد تومان تسهیلات برای اولین قطعه زمین توسط صندوق نوآوری و شکوفایی اعطا می شود که این تسهیلات برای قطعات دیگر ۵۰۰ میلیون تومان خواهد بود.
وی افزود: به شرکت‌های فناور هم برای هر قطعه زمین ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات از سوی صندوق پژوهش و فناوری استان یزد اعطا می شود که این مبلغ پس از انجام ۲۰ درصد از عملیات ساخت و ساز و همزمان با تزریق مالی توسط خود شرکت داده می شود.
رحیمی، مدیر پروژه پردیس جامع پارک یزد نیز در این نشست با اشاره به برگزاری ۲۰ جلسه کمیته سیاست گذاری طرح جامع در یک سال گذشته، گفت: آیین نامه ها، دستورالعمل ها، قراردادها و نحوه واگذاری اراضی، در جلسات بررسی شده است.
وی از تصویب آیین نامه ساخت و ساز در جلسات کمیته سیاست‌گذاری خبر داد و گفت: طبق این آیین نامه، پس از قطعی شدن قراردادها، مشاور معرفی شده توسط شرکت ها مورد ارزیابی واحد عمرانی پارک قرار گرفته و پس از تایید، طراحی توسط مشاوران عمرانی پارک، بررسی می شود.
رحیمی افزود: پس از تصویب طرح شرکت ها توسط کمیته عمرانی پارک، مجوز صادر و طرح مورد نظر برای اخذ پروانه و شروع فعالیت به شهرداری ابلاغ می شود.

وی با بیان اینکه ضوابط ساخت و ساز ضوابطی است که منطبق بر آیین نامه ها و مقررات شهرسازی جاری در کشور و حساسیت های مسوولین پارک به لحاظ کیفیت ساخت و مصالح و … طراحی شده است، گفت: شرکت ها سعی کنند از مشاورین توانمند و طرح های با کیفیت در این زمینه استفاده کنند تا فضای فناورانه این مجموعه حفظ شود.
مدیر امور عمرانی پارک از آماده سازی زیرساخت های این پروژه توسط واحد عمرانی پارک خبر داد و گفت: قرارداد آب موقت با شرکت آب و فاضلاب استان یزد منعقد شده و فرآیند دریافت برق دومگاوات در کمیته مصارف سنگین شرکت توزیع مصوب شده است.
رحیمی با بیان اینکه همزمان برای ساخت و ساز، ترانس ۳۱۵ با قدرت ۲۴۹ کیلو ولت آمپر را سفارش دادیم و امیدواریم تا ۱۵ روز آینده عملا برق و آب موقت را برای ساخت و ساز تامین کنیم، گفت: کارگزار شرکت گاز نیز در حال راه اندازی دستگاه تقلیل فشار است تا طبق تفاهم نامه بتوانیم شبکه داخلی را هم به گاز متصل کنیم.
وی در پایان با اشاره به طرح ساخت مجتمع سوله های نیمه صنعتی که در مردادماه توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مصوب شد، گفت: همزمان با رایزنی های مربوط به اخذ بودجه، کارهای اجرایی و عمرانی این پروژه را آغاز کردیم و در حال حاضر در مرحله فونداسیون هستیم.
رحیمی افزود: طی برنامه‌ریزی انجام شده ظرف شش ماه آینده این سوله ها به عنوان فشارشکن ساخت و سازهای شرکت ها افتتاح خواهد شد تا آن ها بتوانند تا آماده شدن سوله های خود و اتمام ساخت و ساز، بخشی از فعالیت های خود را در این سوله ها انجام دهند.
مرآت، مسوول پیگیری امور پردیس جامع نیز با تقدیر از هیات رئیسه پارک برای باز کردن گره ۱۶ ساله واگذاری زمین های طرح جامع پارک یزد، گفت: وسعت این زمین ها ۷۰ هکتار است که مسلما اگر در طول این سال ها واگذار شده بود، اتفاقات بهتری برای شرکت ها می افتاد.
وی با اشاره به وجود ۵۰ هزار مترمکعب نخاله در این اراضی، گفت: شرکتهایی که قرارداد واگذاری این اراضی را امضا کردند با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد تومان کار نخاله برداری را آغاز کرده و در حال حاضر ۳۳ هزار مترمکعب از این نخاله ها جمع آوری و زمین ها تسطیح شده است.
مرآت با اشاره به تلاش های انجام شده جهت آماده سازی زیرساخت های لازم در این اراضی، گفت: تمام سعی خود را انجام دادیم که یک شبکه داخلی برای آب و برق و گاز داده شود که در این زمینه آب منطقه ای طبق قانون در هر ۲۴ ساعت ۲۵ مترمکعب آب به هر قطعه زمین داده و برای هر واحد هم یک کنتور برق سه فاز ۳۲ آمپر در نظر گرفته است.
وی با بیان اینکه یکی از دغدغه های شرکت های مستقر در این اراضی این است که قوانین زیرساختی در این اراضی با ضمانت اجرایی پررنگ تری همراه باشد، گفت: باید اینجا به عنوان یک منطقه ویژه علم و فناوری مطرح شده و قوانین مربوط به این مناطق به طور کامل در اینجا اجرا شود.
مرآت نقدینگی را به عنوان مشکل دیگر شرکت ها مطرح کرد و گفت:
برای دریافت تسهیلات بانک مسکن مشکلاتی در زمینه مالکیت این اراضی داریم که امیدواریم با رایزنی پارک و صندوق پژوهش و فناوری استان، این مشکلات برطرف شود.
لازم به ذکر است، امکان استقرار شرکت‌های حوزه مواد غذایی و خوراکی و تسریع در برقراری امکان استقرار شرکت های فعال در حوزه فناوری های نرم از دیگر درخواست های مدیران عامل شرکت های مستقر در پارک در این نشست بود.
گفتنی است، در پایان این نشست، زمین های ۱۲ شرکت متقاضی استقرار در پردیس جامع پارک یزد با حضور فرماندار یزد و رئیس پارک به آن ها تحویل داده شد.

  • ۲۰ بهمن, ۱۳۹۹