با حمایت پارک علم و فناوری یزد صورت گرفت

به گزارش روابط عمومی پارک، طرحهای حذف آلاینده‌های شامل یونهای تالیم(I) و (III) در آبها و پسابهای صنعتی با استفاده از برگ درخت اوکالیپتوس به عنوان جاذب طبیعی، طراحی و تولید نوع جدیدی از چدنهای سفید مقاوم به سایش سخت شونده از حالت ریختگی و بررسی اثر فرایند نیتروژن‌دهی پلاسمایی (یونی) بر رفتار سایشی و خوردگی فولاد DIN 1.2210 به ترتیب متعلق به حسین دشتی خویدکی، سید صادق قاسمی بنادکوکی، سمیه مهرانفر سید محمد یاسر سلیمانی و علیرضا مشرقی هستند که موفق به پذیرش در سایت ISI شده اند.

گفتنی است مؤسسهٔ اطلاعات علمی یا (ISI) (Institute for Scientific Information) موسسه‌ای با تمرکز بر علم‌سنجی و انتشارات علمی است که در سال ۱۹۶۰ توسط یوجین گارفیلد تأسیس شد. این مؤسسه توسط مؤسسهٔ علمی تامسون در سال ۱۹۹۲ خریداری و به‌عنوان Thomson ISI شناخته شد و اکنون نیز با نام Thomson Scientific شناخته شده است. این مؤسسه بخشی از شرکت Thomson Reuters است. مؤسسهٔ ISI خدمات مربوط به پایگاه‌های دادهٔ فهرست کتاب‌ها و مقالات را ارائه می‌دهد. به‌طور اختصاصی این خدمات نمایه‌سازی نقل‌قول‌ها و تحلیل آنها است که توسط خود گارفیلد پایه‌گذاری شده است. این خدمات شامل نگهداری داده‌های نقل‌قول‌های مقالات هزاران نشریهٔ دانشگاهی است. این خدمات از طریق سرویس پایگاه دادهٔ ISI’s Web of Knowledge در دسترس است. این پایگاه داده به پژوهشگران این امکان را می‌دهد که بداند کدام مقاله‌ها بیشتر مورد ارجاع قرار گرفته و چه مقالاتی از این مقاله مطلبی را نقل‌قول کرده‌اند.

حذف آلاینده های شامل یونهای تالیم(I) و (III) در آبها و پسابهای صنعتی با استفاده از برگ درخت اوکالیپتوس به عنوان جاذب طبیعی (حسین دشتی خویدکی)

خلاصه طرح و مواردکاربردی:

تالیم یکی از سمی ترین فلزات سنگین می باشد که سمیت آن برای پستانداران حتی از فلزات سنگین بسیار سمی مانند کادمیم، جیوه و سرب نیز بیشتر است. بنابراین، طرح ما بر حذف یونهای تالیم (I) و (III) از محلولهای آبی متمرکز شده است. از میان روشهای متفاوت برای حذف یونهای فلزات سنگین از محلولهای آبی، جذب سطحی به خاطر داشتن مزایایی از قبیل هزینه پایین، سهولت دسترسی به جاذب، آسانی عملکرد و زمان کم انجام فرایند نسبت به بقیه روشها برتری دارد. لذا، برای حذف این آلاینده ها از روش جذب سطحی استفاده شده است. جاذب به کار برده شده، یک جاذب طبیعی به نام برگ درخت اوکالیپتوس است که در یزد فراوان و به راحتی در دسترس می باشد. برای کارایی بیشتر جاذب، پودر آن را مورد استفاده قرار داده ایم. نتایج اولیه نشان دادند که برای اینکه یونهای تالیم مثبت بر روی جاذب مورد استفاده، درصد جاذب قابل توجهی داشته باشد، این جاذب باید با آنیون ویژه ای عامل دار شود. بنابراین، برای عامل دار کردن پودر برگ درخت اوکالیپتوس از محلول سدیم هیدروکسید استفاده شد.

نتایج بعدی نشان دادند که درصد جذب یونهای تالیم (I) و (III) بر روی این جاذب به متغیرهایی نظیر pH اولیه محلول، زمان تماس، مقدار جاذب، دما و غلظت اولیه یونهای تالیم بستگی دارد. تحت شرایط بهینه این پارامترها، درصدهای جذب رضایت بخش برای جذب سطحی یونهای تالیم (I) و (III) بر روی پودر برگ اوکالیپتوس عامل دار شده به ترتیب 5/81% و 2/78% بدست آمدند. کاربرد این طرح در تصفیه پسابهای صنعتی کارخانجات به ویژه کارخانجات سیمان و کاشی- سرامیک که محتوی یونهای تالیم بسیار سمی هستند، است.

طراحی و تولید نوع جدیدی از چدنهای سفید مقاوم به سایش سخت شونده از حالت ریختگی (سید صادق قاسمی بنادکوکی، سمیه مهرانفر)

خلاصه طرح و مواردکاربردی:

با گسترش صنعت موارد استفاده از مواد مقاوم به سایش روز به روز افزایش می یابد. چدنهای سفید مقاوم به سایش امروزه به جهت مجموعه خواص مهندسی، تولیدی و اقتصادی خوبی که دارند جایگزین بسیاری از فولادهای ضد سایش گردیده‌اند. این دسته از چدنها به دلیل کاربردهای زیاد در زمینه قطعات مقاوم به سایش به خصوص در صنایع معدنی اهمیت زیادی دارند. اما حضور مقادیر بالای عناصر آلیاژی گران قیمت (نیکل %7-5، مولیبدن تا %2 و کرم %30-25) و هزینه‌های مضاعف عملیات حرارتی باعث شده است تا تولید این نوع چدنها غیر اقتصادی و کاربردهای آن محدود شود. لذا نیاز به نوع جدیدی از چدنهای سغید مقاوم به سایش با عناصر آلیاژی کمتر و ارزان تر که خواص مشابه با این چدن ها دارند مبرم شده است تا هزینه‌های تولیدی کاهش یابد.

در این طرح به بررسی نقش عناصر آلیاژی مختلف و ناثیر آن ها بر ریزساختار و خواص مکانیکی چدن های سفید مقاوم به سایش پرداخته شد که منجربه معرفی نوع جدیدی از چدنهای سفید مقاوم به سایش از خانواده نای هارد 1 گردید. به همین منظور چندین نمونه با آنالیز های شیمیایی مختلف ریخته گری شد. سپس از طریق مطالعات میکروسکوپی و انجام تستهای سختی سنجی و مقاوم به سایش، ریزساختارها برای شناسایی تاثیر نوع و مقدار عناصر آلیاژی بررسی شد. شایان ذکر است که این نوع چدن سخت شونده از حالت ریختگی است و نیازی به پروسه های عملیات حرارتی نمی باشد.

آنالیز جدیدی از چدنهای سفید مقاوم به سایش کم آلیاژ ارائه شد که سخت شونده از حالت ریختگی است. این نوع چدن نیازمند عملیات حرارتی‌های طولانی مدت ضروری برای انواع چدنهای مقاوم به سایش ندارد که در نتیجه کاهش چشمگیری در هزینه‌های تولید را در بر دارد. عناصر آلیاژی کمتر و ارزان به همراه سختی و مقاومت به سایش بالای آن در مقایسه با چدنهای نای هارد 1 چشم گیر است چدن های فوق بطور گسترده ای در صنایع معدنی، غلطکها و گلوله های آسیاب، لاینرها، انواع پاروها در دستگاههای مخلوط کنی، غلطک های نورد، چرخهای مخلوط کنی، دسته های پیشران در قطارها و غیرو استفاده می‌شود.

بررسی اثر فرایند نیتروژن‌دهی پلاسمایی (یونی) بر رفتار سایشی و خوردگی فولاد DIN 1.2210(سید محمد یاسر سلیمانی و علیرضا مشرقی)

خلاصه طرح و مواردکاربردی:

اساس طراحی قطعات در تولیدات مدرن مهندسی بر مبنای دو بخش سطح و مغز قطعه صورت می‌گیرد. سطوح قطعات فلزی در معرض پدیده‌های مخرب سطحی مانند سایش و خوردگی قرار دارند. نیتروژن‌دهی پلاسما یکی از روشهای عملیات حرارتی نفوذی ترموشیمیایی است که باعث تغییر خواص سطحی فلز می‌شود. در این پژوهش تأثیر پارامترهای دما و زمان در فرایند نیتروژن‌دهی پلاسما بر ریزساختار، رفتار سایشی و خوردگی فولاد ابزار سردکار DIN 1.2210 بررسی شد. بدین منظور نمونه‌ها با استفاده از دستگاه نیتروژن‌دهی پلاسما در دماهای 450ºC و 550ºC به مدت 6h و 500ºC به مدت 3، 6 و 9h در ترکیب گاز 30%N2+70%H2 نیترورژن‌دهی سطحی شدند. کلیه نمونه‌ها با کمک میکروسکوپ‌های نوری و الکترونی روبشی (SEM)، دستگاه تست میکروسختی و آنالیز تفرق اشعه ایکس (XRD) بررسی شدند. همچنین نمونه‌های آزمایش سایش و خوردگی به ترتیب به وسیله دستگاه‌های پین روی دیسک و پتانسیواستات بررسی شدند. نتایج آنالیز تفرق اشعه ایکس نشان داد که در سطح کلیه نمونه‌های نیترورژن‌دهی شده فازهای Fe4N:׳γ و Fe3N:ε تشکیل می‌شود که با افزایش دمای نیتروژن‌دهی نسبت فاز ׳γ به ε افزایش می‌یابد. همچنین دیده شد که فرایند نیتروژن‌دهی پلاسما باعث بهبود مقاومت سایشی و خوردگی فولاد DIN 1.2210می‌شود. کاربرد محصول فوق برای ساخت مته‌های مارپیچی و قلاویزها، داخل تراشها، فرز ماشینی، مته مرغک، سنبه‌های فشاری و سوراخکاری و … است.

  • ۱۲ فروردین, ۱۳۹۲