مرتضی افتخاری، رئیس مرکز تحقیقات آب ایران:

مرتضی افتخاری، رئیس مرکز تحقیقات ایران 10 آبان 95 در پارک علم و فناوری یزد حضور یافته و از بخش های مختلف آن بازدید کردند. در حاشیه این بازدید با وی به گفتگو نشستیم که با هم می خوانیم:

لطفا توضیحی در مورد مرکز تحقیقات آب ایران و چگونگی ارتباط این مرکز با استان های کشور بفرمایید؟

در سطح استان ها در حوزه آب، شرکت های آب منطقه ای و آب و فاضلاب هستند که در امر تامین منابع آب و مباحث مربوط با مصارف آب فعالیت می کنند. ارتباط مرکز تحقیقات آب ایران به این شکل است که در جلساتی که به صورت دوره ای در استان ها برگزار می شود، مشکلات احصا و با کار پژوهشی برای آن راه حل استخراج می گردد.

ارتباط این مرکز با بخش های فناوری و تولید چگونه است؟

در واقع فلسفه حضور بنده در پارک علم و فناوری یزد، همین موضوع است. ما در مرکز تحقیقات آب ایران، تحقیقات را تا مرحله تجاری سازی می رسانیم. در این مرحله است که به سرمایه گذاری بخش خصوصی و وابسته به این دانش، نیاز داریم. در واقع پارک های علم و فناوری حلقه ی گمشده ی این زنجیره هستند که می توانند با تبدیل این دانش به فناوری آن را به منصه ظهور و تجاری سازی برسانند.

ارتباط مرکز آب با پارک علم و فناوری یزد چگونه شکل گرفت؟

مشخصا ارتباط با پارک علم و فناوری یزد در دیدار با مدیر مرکز توسعه فناوری های آب وابسته به این پارک شکل گرفت. در این جلسه گزارشی از فعالیت های این مرکز ارائه شد و با توجه به حایز اهمیت بودن موضوعات طرح شده، بازدید از پارک علم و فناوری یزد در دستور کار قرار گرفت.

نظر جنابعالی در مورد مرکز توسعه فناوری های آب، به عنوان اولین مرکز در ایران در این حوزه که زیر نظر پارک علم و فناوری یزد فعالیت می کند،چیست؟

در شرایط کنونی در بخش های عظیمی در کشور دچار بحران آب هستیم و بسیاری از آن به نحوه مدیریت مصرف آب برمی گردد. به طور کلی در مصرف آب سه حوزه کشاورزی، صنعت و شرب وجود دارد که در هریک از این حوزه ها مسائلی مطرح است از جمله در مصارف کشاورزی مباحث بهره وری آب، در صنعت مبحث پساب و در حوزه ی شرب، مبحث کیفیت مطرح می شوند. که مرکز توسعه فناوری های آب با قرار دادن این سه موضوع در دستور کار خود و با نگاه به چالش های آب می تواند کمک های موثری ارائه دهد. از دیگر موضوعاتی که مغفول مانده مسائل اجتماعی و فرهنگی مصارف آب است که خوشبختانه مرکز توسعه فناوری های آب فعالیت های خوبی در این زمینه ها انجام داده است.

با توجه به بازدیدهایی که از شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری یزد داشتید ارزیابی جنابعالی از عملکرد این شرکت ها چیست؟

به نظرم عملکرد شرکت های فناور پارک یزد در حوزه آب بسیار عالی بوده و اغلب روی موضوعاتی کار می کنند که در کشور به آن ها نیاز داریم و از اینکه به دلیل نامطلوب بودن وضعیت مالی کشور نمی توانیم خیلی از این شرکت ها حمایت کنیم بسیار متاثر شدم چون اگر چنین شرایطی در خارج از کشور باشد حمایت بسیار جدی از آن می شود.

متاسفانه ما در تحقیقات خود بسیار ضعیف عمل می کنیم در حالی که باید هنگامی که در کشور دچار رکود و بی پولی می شویم سرمایه گذاری بیشتری روی تحقیقات داشته باشیم . مجموعه پارک علم و فناوری یزد مجموعه ای فعال و موثر است که به دلیل توانمندی و پتانسیل بالای آن منحصر به استان یزد نیست و می تواند به کل کشور خدمات ارائه کند.

توانایی، پشتکار و هوش سرشار به همراه سلامت نفس و تلاشی که مختص یزدی هاست در جوانانی که در این مجموعه فعالیت می کنند به وضوح دیده می شود که با این ویژگی ها می توانند کشور را متحول کنند.

به نظر می رسد پارک یزد وظایف خود را به خوبی انجام داده و حالا نوبت ماست که بتوانیم از این فضا استفاده کنیم .

چه برنامه هایی جهت ایجاد ارتباط با پارک یزد در دستور کار مرکز تحقیقات آب ایران قرار دارد؟

قرار شد تفاهم نامه ای با پارک علم و فناوری یزد امضا شود تا بتوانیم اقدامات مشترکمان را سازماندهی کنیم. با توجه به اینکه موسسه تحقیقات آب زیرمجموعه وزارت نیرو است و ارتباط مستقیم با وزیر و معاون ایشان در امور آب دارد، می توانیم اقداماتی که در پارک یزد انجام می شود را به رده های بالای مدیریتی در وزارت نیرو متصل کنیم تا انشالا بتواند به ثمر برسد.