همایش مسئولین دبیرخانه های استانی سراسر کشور هفتمین دوره مسابقات ملی ابتکارات و نوآوری دانش آموزی 12 شهریور سال جاری با حضور نمایندگانی از ادارات کل آموزش و پرورش استانهای کشور در یزد برگزار شد.
معرفی و اعلام قوانین رشته های برگزاری این مسابقات، تبادل نظر در خصوص اسکان و پذیرایی دانش آموزان و معرفی سایت الکترونیکی ثبت نام عمده اهداف برگزاری این همایش بود.
احمدرضا فقیه خراسانی، معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری یزد و دبیر مسابقات در این نشست با بیان اینکه پارک یزد مبدع ایجاد مراکز نوآوری در پارکهای کشور است، گفت: مراکز نوآوری با هدف ایجاد فضای مناسب برای آشنایی افراد با فناوری از دوران نوجوانی و جوانی ایجاد شده است.
وی هدف از برگزاری مسابقات ابتکارات و نوآوری را ایجاد انگیزه و رقابت بین دانش آموزان عنوان کرد و گفت: در صورت برگزاری مناسب مسابقات، تعداد شرکت کنندگان در سالهای بعد بیشتر شده و به همین میزان تعداد شرکتهای فناور نیز افزایش می یابد.
فقیه با بیان اینکه تفاهم نامه سه جانبه ای بین پارک علم و فناوری یزد، وزارت آموزش و پرورش و اداره کل آموزش و پرورش استان یزد امضا شده است، اظهار داشت: این همکاری به ارتقای سطح فناوری و ثبت شرکتهای دانش بنیان در کشور کمک قابل توجهی خواهد کرد.
فقیه افزود: برای هفتمین دوره این مسابقات که به صورت ملی برگزار می شود سایتی با عنوان www.siccup.ir طراحی شده که شرکت کنندگان برای کسب اطلاعات بیشتر و ارائه نظرات و پیشنهادات خود می توانند به این سایت مراجعه کنند.
وی با بیان اینکه در سال گذشته سازمان ملی یونسکو برای حمایت از نفرات برتر این مسابقات لوح تقدیر اهدا کرده ،گفت: طی مذاکرات انجام شده با این سازمان قرار شد این دوره نیز از نفرات برتر تجلیل شود که حمایت آنها معنوی بوده و قطعا کسب این تقدیرنامه ها برای دانش آموزان افتخار بزرگی خواهد بود.
فقیه افزود: طی مذاکره با دانشگاه UPL مالزی مقرر شده در صورت امکان نفرات برتر این دوره از مسابقات، سال آینده در مسابقات این دانشگاه شرکت کنند.
دبیر هفتمین دوره مسابقات ابتکارات و نوآوری دانش آموزی، ضمن تشکر از حمایتهای اولیا، رئیس دانشگاه یزد، اظهار داشت: با حمایت ایشان مسابقات در دانشگاه یزد برگزار می شود که این مسئله باعث آشنایی دانش آموزان با محیط دانشگاه و ایجاد انگیزه برای آنها می شود.
وی در پایان با بیان اینکه کمیته های اطلاع رسانی و روابط عمومی، اجرایی، پشتیبانی، حفاظت، علمی، مالی، جذب اسپانسر، هماهنگی در این مسابقات فعالیت دارند تصریح کرد: دبیران این کمیته ها مشخص شده و امیدواریم با کمک همه دوستان این مسابقات به خوبی برگزار شود.
گفتنی است، هفتمین دوره مسابقات ملی ابتکارات و نوآوری دانش آموزی 28 و 29 آبان ماه در رشته های رباتیک، اپلیکیشن نویسی اندروید، نجوم، زیست شناسی(جراحی)، هوافضا و شیمی در محل دانشگاه یزد برگزار می شود.