مدیرعامل شرکت طیف زمین؛

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، شرکت طیف زمین در سال 1384 با هدف طراحی سیستم های ناوبری، نرم افزارها و سخت افزارهای وابسته به آن فعالیت خود را آغاز کرد و در حال حاضر در زمره شرکت های برتر در این زمینه قرار دارد. متن زیر حاصل گفتگو با حامد گنجی، مدیرعامل این مجموعه است که در ادامه می خوانید:
– لطفا ابتدا مختصری از شرکت و شروع فعالیت آن بگویید.
شرکت طیف زمین در سال 84 ابتدا با هدف تولید و طراحی سیستم های navigation و پایش خودرویی تاسیس و پس از مدتی به سه قسمت GIS، الکترونیک وکامپیوتر تقسیم شد.
– هدف از تاسیس این شرکت چه بوده است؟
هدف از ایجاد این شرکت، پاسخگویی به نیازهایی بود که پیش از این از خارج از کشور و از طریق واردات تامین می شد.
– سرمایه ی اولیه تان برای شروع به چه صورت بود؟
در ابتدای تاسیس سرمایه قابل توجهی مدنظر نبود، اما در طول زمان و پس از گذراندن مراحلی، سرمایه بیشتری به شرکت تزریق شد.
– مختصری از زمینه های فعالیت شرکت بگویید.
طراحی سیستم های ناوبری، نرم افزارها و سخت افزارهای وابسته به آن عمده فعالیت های این شرکت است، در حال حاضر نیز خط تولید بردهای الکترونیکی را آغاز کرده ایم.
– این شرکت بر اساس چه اولویت هایی به عنوان شرکت دانش بنیان انتخاب شد؟
عدم واردات دانش های فنی اصلی ترین اولویتی بود که بر اساس آن در جرگه شرکت های دانش بنیان قرار گرفتیم. طیف زمین بیشتر بر اساس توانمندی دانشجویان و مهندسان داخلی کار می کند، اما متاسفانه می بینیم که خیلی از شرکتها که نام دانش بنیان را یدک می کشند، وارد کننده صرف هستند. این اتفاق خوبی نیست چون در هر صورت ما نمی توانیم خودمان را گول بزنیم.
– این شرکت می تواند تنها با اکتفا به دانش فعالیت کند و یا سرمایۀ مادی خاصی هم نیاز دارد؟
در حال حاضر تنها دانش فنی برای ادامه ی راه کفایت نمی کند و باید سرمایه مادی هم تزریق شود، به این دلیل که شرکتی که دانش فنی را دارد، برای بحث مارکتینگ و فروش محصول خود نیاز به سرمایه مادی دارد
– از عملکرد شرکت در سال گذشته بگویید و اینکه در سال جدید تاکنون با چند درصد پیشرفت روبرو بوده اید؟
خوشبختانه با وجود رکودی که در جامعه حاکم است، عملکرد شرکت تا امروز قابل قبول بوده و کار خود را انجام داده ایم، اما به هر شکل این رکود در مواردی مجموعه ما را نیز تحت تاثیر قرار داد، برای مثال به دلیل تحریم، روسای سازمانهای دولتی بزرگ هم برای بستن قراردادها و پرداختهای شان احتیاط کرده و دست نگه داشتند.
-در استان یزد تا چه اندازه مباحث دانش بنیانی شناخته شده است و به آن بها داده می شود؟
خوشبختانه با وجود پارک علم و فناوری یزد، در استان، مباحث دانش بنیانی شناخته شده اما تبلیغاتی برای شناساندن این شرکت ها به مردم انجام نشده است و تاکنون این موسسات با عمل خود و کسب اعتماد از مردم کار خود را ادامه داده و پارک هم با حمایت و نظارت خود این امر را تسریع می بخشد،
– آیا راهکاری برای شناخت بیشتر شرکت های دانش بنیان به عموم مردم استان دارید؟
در واقع وظیفه اصلی بر عهده شرکت های دانش بنیان است که فعالیت ها و محصولاتشان را به مردم بشناسانند، اما متاسفانه زمانی که این شرکت ها محصول نامطلوبی را ارائه می دهند، به تبع آن اعتماد مردم از بین می رود و بقیه شرکتها نیز از این مسئله متضرر می شوند.
– در حال حاضر چند ایده از این شرکت مورد قبول واقع شده است؟
تاکنون در زمینه ثبت ایده اقدامی انجام نداده ایم.
-مهمترین مشکلاتی که در حال حاضر بر سر راه شرکت قرار دارد چیست؟
مهمترین چالش موجود بر سر راه این شرکت، مسئله واردات است، البته تاکنون در زمینه مقابله با واردات اقدامات موثری انجام داده ایم و در آینده نیز قطعا این مهم انجام خواهد شد، اما به هر حال با مسائل متعددی گریبانگیر هستیم. در واقع، مقابله یا بهتر است بگویم رقابت با شرکتهای خارجی علاوه بردانش فنی، توان مالی هم می خواهد. در تمام کشورهای دنیا سیاست هایی در این زمینه اتخاذ شده است، البته کشور ما هم سیاست هایی دارد، اما متاسفانه این سیاست ها عملی نیست و همیشه راه گریزی برای فرار خیلی از شرکت های سودجو از این سیاست و سیستم واردات وجود دارد. به طور مثال شرکت هایی محصولی را از خارج وارد کرده و به نام محصول خود ارائه می کنند. مسئله دیگری هم که متاسفانه این روزها بسیار شاهد آن بودم، وجود رانت و استفاده برخی شرکتهای واردات محور از آن است.