هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی فناوری و فن بازار 26 آذر ماه با حضور منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مسعود برومند، معاون پژوهشی و فناوری وزارت عتف و جمعی از مسئولین، در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، در مراسم اختتامیه نمایشگاه، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، با اشاره به رونمایی از ۷۰ طرح پژوهشی و فناورانه در هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن‌بازار، گفت: ارقام قراردادهایی که در هفته پژوهش و فناوری امسال منعقد شده برای پژوهشگران و فناوران کشور بسیار امیدوار کننده بوده است.
وی با بیان اینکه برای ورود محصولات فناورانه به بازارهای ملی و جهانی نیاز به حمایت بیشتر مسئولان، برنامه‌ریزان و دستگاه‌های مرتبط داریم، افزود: امیدواریم با روند رو به رشد پژوهش و فناوری در کشور، شاهد حضور پررنگ محصولات فناورانه ایرانی در بازارهای جهانی باشیم.
غلامی افزود: لازمه دستیابی به توسعه، کارآفرینی و اشتغال، تجاری‌سازی دستاوردهای علمی محققان و نوآوران، اعتماد به آنها و ایجاد فرصت و حمایت از این مجموعه توانمند علمی است.
مسعود برومند، معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این مراسم با بیان اینکه بیشتر فناوران شرکت کننده در این دوره از نمایشگاه به پیشرفته کردن محصول تولیدی خود آگاه بودند ولی برای حضور در بازار باید به مدلهای کسب و کار نیز آشنایی پیدا کنند، افزود: کمبود سرمایه در گردش، از مهمترین مشکلات شرکت های دانش بنیان است که باید راهکارهایی برای حمایت مالی از این شرکت ها پیدا کنیم.
رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری با اشاره به عملکرد خوب پارک های علم و فناوری در بحث اشتغال در استان های کشور، افزود: پارک های علم و فناری باید مورد حمایت مسئولان قرار گیرند تا این نقش ادامه یابد.
مجید متقی طلب، دبیر هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار نیز ضمن ارائه گزارش جامعی از روند برگزاری این نمایشگاه، اظهار داشت: در نمایشگاه امسال مسئولان و مقام های ارشد کشور، صاحبنظران، پژوهشگران، فناوران و نیز سرمایه گذارانی از کشور هایی همچون پاکستان، قرقیزستان، قزاقستان حضور داشتند.
وی تعداد قراردادهای منعقد شده در نمایشگاه امسال را 71 فقره و به ارزش مالی 2091 میلیارد ریال عنوان کرد و اظهار داشت: تعداد فناوری های ثبت شده در سامانه ایران تک هاپ نیز ۳۴۴۹ فناوری بوده است که در روز نخست از ۶۵ دستاورد برگزیده رونمایی شد.
گفتنی است در این مراسم غرفه پارک علم و فناوری یزد به عنوان یکی از غرفه های برتر نمایشگاه معرفی و مورد تجلیل قرار گرفت. همچنین شرکت های صافات انرژی یزد و طیف زمین، از شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری یزد، در پایان مراسم اختتامیه و در حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری قراردادهایی به امضا رساندند.