مدیر مرکز رشد زیست فناوری پارک علم و فناوری یزد؛

مرکز رشد زیست فناوری پارک علم و فناوری یزد در سال 1383 همزمان با شکل گیری پارک علم و فناوری یزد و پس از مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات تشکیل و موافقت اصولی خود را اخذ نمود

این مرکز بعنوان اولین مرکز رشد زیست فناوری کشور، در نتیجه تعامل پارک علم و فناوری یزد بعنوان سازمان موسس و دانشگاه علوم پزشکی یزد بعنوان سازمان همکار در هفت زیر گروه کشاورزی ، محیط زیست و گیاهان دارویی، مهندسی پزشکی، شیمی ، مهندسی شیمی و پلیمر، معدن و متالورژی، بیوتکنولوژی، کاشی و سرامیک، نساجی مشغول به فعالیت است.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، عباس باقی، مدیر مرکز رشد زیست فناوری پارک علم و فناوری یزد طی بازدید رئیس چادرملو در گفتگویی با اشاره به حضور یکساله خود در این مجموعه گفت: از سال 93 که وارد مرکز رشد شدم با توجه به مشکلاتی که در حوزه های فنی مهندسی و صنعت وجود داشت، تصمیم گرفته شد علاوه بر موضوعات مستقیم مرکز در سایر حوزه های مرتبط نیز فعالیت نماید

وی با بیان اینکه ساختار اکثر پارک های علم و فناوری و به تبع آن آیین نامه ها براساس مرکز رشد IT شکل گرفته است، اظهار داشت: متاسفانه این امر سبب شده برخی نیازهای اولیۀ شرکت های مستقر در مرکز رشد BT برآورده نشود، با این توضیح که شرکت هایی که در حوزۀ بیوتکنولوژی فعالیت دارند، سرمایه اولیۀ بیشتری را نسبت به موسسات مستقر در IT و یا حتی سایر حوزه ها نیاز دارند.

باقی افزود: این درحالی است که اگر این شرکت ها حمایت های اولیه را به صورت معقول دریافت کنند، به نسبت شرکت های فعال در حوزه های دیگر موفقیت و بازده مطلوبتری خواهند داشت، که به عقیدۀ من این مسئله یکی از نقاط قابل تامل در پارک استان است.

وی در ادامه با اشاره به بازدید رئیس مجتمع چادرملو از پارک یزد و قراردادی که با یکی از موسسات فناور مستقر در مرکز رشد بسته شده است، گفت: این شرکت از سال 91 با ایده ی ایجاد آزمایشگاه معدن در مرکز رشد BT مستقر شد و بعد از مدتی طی پیشنهاداتی از سوی مرکز، این شرکت ایدۀ محوری خود را تغییر داد و پس از آن نیز با مشاوره معدن چادرملو توانست در حوزه دیسپچینگ و مانیتور هوشمند معادن کار کند.

باقی به حمایت های مجموعه چادرملو اشاره و تصریح کرد: در نهایت این شرکت با اعتماد مدیریت چادرملو موفق شد اولین قرارداد دیسپچینگ را در سطح کشور از آن خود کند.

به گفتۀ وی، با توجه به پیشرفت و برنامه ریزی صورت گرفته انتظار می رود ابتدای آبان سال جاری پروژۀ مورد نظر پایان یابد.

باقی در ادامه با بیان اینکه حمایت معنوی از سوی موسسات دولتی به ویژه پارک ها اصلی ترین نیاز شرکت های مستقر در مرکز رشد است، گفت: شاید در شروع نیازهای مادی به عنوان مشکلات اولیه بیشتر قابل توجه باشند اما در بلند مدت نیاز به حمایت های معنوی بیش از گذشته به چشم می آید.

وی افزود: به عنوان مثال در زمان عقد قراردادها شرکت ها نیاز دارند پارک نیز به عنوان حامی، همگام با آنها به سازمان های مربوطه ورود پیدا کند و شرکت ها را معرفی نماید.

باقی در ادامه از یکپارچه کردن ساختار اداری، اخذ وام و تاییدیه دانش بنیان به عنوان حمایت های مادی صورت گرفته از این شرکت یاد کرد و اظهار داشت: به عقیدۀ من نظارت بر عقد قرارداد، حمایت در اخذ ضمانت نامه، پیگیری موضوع صورت مسئله شرکت و استفاده از معافیت های مالیاتی عمده فعالیت هایی بود که در قالب حمایت های معنوی پس از عقد قرارداد با چادرملو، از این شرکت صورت گرفت.

وی افزود: این مرکز از هیچ کوششی در راستای ایستایی و پایداری شرکت ها دریغ نخواهد کرد.