به گزارش روابط عمومی پارک و به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، دکتر نسرین سلطانخواه در نشست خبری برگزاری سومین جشنواره و نمایشگاه ملی علم تا عمل با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دولت به ویژه شهبدان رجایی و باهنر برگزاری این نمایشگاه را از جمله برنامه‌های هفته دولت عنوان کرد و گفت: هر ساله و همزمان با هفته دولت جشنواره و نمایشگاه ملی علم تا عمل؛ فناوری و تجاری سازی در عرصه ملی به مدت چهار روز در تهران توسط معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور تصریح کرد: ارج نهادن به مقام شامخ فناوران و نوآوران برتر از طریق شناسایی و معرفی دستاوردهای برتر فناورانه و در آستانه‌ی تجاری سازی در زمینه‌های مختلف، فراهم کردن زمینه‌های مناسب توسعه و تعمیق همکاری‌های علمی و فناوری بین مراکز علمی، صنعتی و فناوری کشور، ایجاد محیطی به منظور آشنایی و تفاهم میان عرضه کنندگان فناوری، نهادهای استفاده کننده از فناوری، سرمایه‌گذاران و سایر ذی‌نفعان عرصه تجاری‌سازی، بررسی راهکارها و روشهای جدید در راستای تسهیل فرآیند تجاری سازی دستاوردهای علمی و فناوری کشور و ارائه دستاوردهای حاصل از فرآیند تجاری سازی فناوری و نوآوری از جمله اهداف برگزاری سومین جشنواره و نمایشگاه ملی علم تا عمل است. وی با بیان اینکه 3 هزار و 124 طرح دانش بنیان در سامانه‌ی جشنواره و نمایشگاه ملی علم تا عمل ثبت‌نام کرده‌اند، افزود: از این تعداد 2881 طرح مورد پذیرش اولیه قرار گرفت که پس از ارزیابی و داوری‌های متعدد در نهایت 1420 طرح انتخاب و در 31 غرفه استانی در نمایشگاه عرضه خواهند شد.

دکتر سلطانخواه تصریح کرد: از میان طرحهای شرکت کننده در جشنواره ملی علم تا عمل 35 طرح برگزیده کشوری و 31 طرح برگزیده استانی معرفی و مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار خواهند گرفت.

به گفته‌ وی در دومین جشنواره و نمایشگاه ملی علم تا عمل 2 هزار و 675 طرح ثبت‌نام کرده بودند که در نهایت بیش از 70 طرح جهت تجاری سازی موفق به کسب تسهیلات وام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شدند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور تصریح کرد: شرکتهای دانش بنیان مشمول حمایت‌های مادی و معنوی معاونت علمی، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، واحدهای تحقیق و توسعه دولتی و خصوصی، برگزیدگان جشنواره‌های معتبر داخلی و بین‌المللی، ستادهای فناوری‌های راهبردی، کانون‌های هماهنگی و دانش و صنعت و دفاتر استانی بنیاد ملی نخبگان از جمله شرکت‌کنندگان در سومین جشنواره و نمایشگاه داخلی علم تا عمل هستند.

دکتر سلطانخواه با بیان اینکه بازار ارائه خدمات ایده تا محصول نیز در این نمایشگاه برپاست، گفت: 8 کارگاه آموزشی با موضوعاتی همچون برندسازی و نشان تجاری، مالکیت فکری و فرآیند ثبت اختراع، مدیریت مالی برای مدیران غیر مالی، مدیریت بازاریابی برگزار می‌شود. معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: برگزاری این جشنواره و نمایشگاه کمک می‌کند تا بانک اطلاعاتی غنی از دستاوردهای تجاری‌ سازی شده و یا در آستانه تجاری سازی شدن و شرکتهای دانش بنیان فعال در کشور تهیه شود و پایان این جشنواره و نمایشگاه آغازی برای معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری خواهد بود تا کلیه‌ی طرح‌های شرکت کننده را بررسی کرده و زمینه‌ی بازاریابی و حتی صادرات طرح‌هایی با پتانسیل صادرات را فراهم کند و در نهایت شرکت‌های دانش بنیان بتوانند نقش خود را در اقتصاد و اشتغال کشور ایفا کنند.

معاون علمی رییس‌جمهور در خصوص تفاوت جشنواره و نمایشگاه ملی علم تا عمل و جشنواره و نمایشگاه ملی نوآوری و شکوفایی که در ایام دهه‌ی فجر برگزار می‌شود، گفت: جشنواره و نمایشگاه ملی علم تا عمل توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با تمرکز بر تجاری سازی طرحهای دانش بنیان، ایجاد و توسعه شرکتهای دانش بنیان، ایجاد بازار برای محصولات و ارائه حمایت‌ها برگزار می‌شود اما جشنواره و نمایشگاه ملی نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی توسط بنیاد ملی نخبگان و با هدف حمایت از اختراعات و به دنبال برگزاری جشنواره‌های منطقه‌ای نوآوری و شکوفایی در سراسر کشور برگزار می‌شود.

وی همچنین در ابتدای سخنان خود با اشاره به برگزاری نمایشگاه دستاوردهای فناوری ایران در حاشیه شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد گفت: خوشبختانه این نمایشگاه که در سالن همایش های صداو سیما و سالن اجلاس برگزار شد مورد استقبال هیات های خارجی و گروه های خبری بین المللی قرار گرفت. دکتر سلطانخواه با اشاره به تهیه کتاب «فناوری ایرانی در خدمت صلح و سعادت بشری» توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به چهار زبان انگلیسی، عربی، فرانسه و فارسی گفت: این کتاب توسط رییس‌جمهور به رؤسای کشورها هدیه داده شد.علاوه بر این کتاب دستاوردها و محصولات آماده صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان به زبان انگلیسی آماده و در اختیار علاقمندان در بازدید از نمایشگاه قرار گرفت. وی تصریح کرد: برگزاری این نمایشگاه می‌تواند در تعاملات و ارتباطات بین کشورها و موضوع تقویت دیپلماسی فناوری و مبادلات علم و فناوری و انتقال دستاوردهای فناوری توسط کشورهای عضو به کشورهای کمتر توسعه یافته موجب رشد آنها شود.

  • ۱۵ شهریور, ۱۳۹۱