نشست تخصصی« سلامت اجتماعی و سلامت الکترونیک»، سه شنبه 15 اسفند 96 با حضور محمد حسن لطفی، معاون امور بهداشتی و رئیس مرکز بهداشت و رئیس مرکز اجتماعی سلامت استان یزد، مدیران شرکت ها و استارتاپ ها و جمعی از علاقه مندان حوزه سلامت در سالن اجتماعات پارک علم و فناوری یزد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، محمد حسن لطفی، با اشاره به این که فاز سطح سلامت کشور مانند دیگر کشورهای در حال توسعه فاز دو است، گفت: پیشنهاد می کنم از ظرفیت های الکترونیک شرکت های مستقر در پارک به منظور افزایش شاخص های سلامت استفاده شود.
لطفی افزود: به دلیل تحولات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی فاز دوم سطح سلامت حساس ترین فاز در بروز و شیوع بیماری ها است و با بهره گیری از آی تی و جی آی اس در ثبت متغیرهای زیستی، جغرافیایی، اقلیمی در سامانه ها و ارتباط با اداره های مختلف، می توان عامل بیماری ها را دقیق تر مورد سنجش قرار داد.
وی با اشاره به اینکه سه سامانه ی متمرکز وزارت کشور در حال ثبت اطلاعات به صورت الکترونیک هستند که پیوستگی آن ها طبق برنامه ی وزارتخانه در سال های 97 و 98 اتفاق خواهد افتاد، گفت: شرکت های مستقر در پارک می توانند با ایده های جدید به کمک سطح یک “سامانه ی یکپارچه ی بهداشت” با عنوان اختصاری سیب بیایند.
لطفی با بیان اینکه ابعاد سلامت در گذشته جسمی و اندکی روانی بودند و تنها وزارت بهداشت متولی سلامت بود؛ گفت: در زمان حاضر بعد اجتماعی و معنوی به ابعاد سلامت اضافه شده است.
معاون امور بهداشتی و رئیس مرکز بهداشت استان یزد، تصریح کرد: حوزه ی سلامت تنها 25 درصد متولی سلامت است، 45 درصد دستگاه های برون بخشی و 30 درصد مردم و گروه های مردمی مسئول هستند.
لطفی عوامل خطر سلامت را به سه دسته ی فردی، اجتماعی و زیستی تقسیم بندی کرده و از مدیران شرکت های حاضر در جلسه خواست برای عوامل اجتماعی از جمله چاقی، مصرف دخانیات، فعالیت فیزیکی نامناسب، چربی و فشار خون بالا، دیابت، سالک و عوامل زیستی از جمله مشکل آب، آلودگی هوا و آسیب های کارخانه های صنعتی، با ایده های الکترونیکی چاره اندیشی کنند.
وی مهم ترین مشکل را سطح سواد سلامت مردم استان دانست و گفت: مدیران باید برای افزایش سطح سواد سلامت مردم و همچنین اجرایی کردن برنامه ی مدون 5 ساله با سه هدف کلان، 9 هدف کلی و 12 هدف اختصاصی به هم اندیشی و ارائه ی راهکار با حوزه ی سلامت بنشینند.

  • ۱۶ اسفند, ۱۳۹۶