میزگرد تخصصی” بررسی نقش شرکت های فناور در اقتصاد و اشتغال استان” با حضور رضا جوادپور؛ مدیرعامل شرکت صافات انرژی و محمدحسین طیب‌پور؛ مدیر عامل شرکت پترواکتان ایساتیس از مدیران عامل شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری یزد به میزبانی روزنامه همشهری برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، با توجه به نامگذاری سال 96 به عنوان سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال و بررسی نقش موثر شرکت های فناور و دانش بنیان در توسعه اشتغال در کشور، میزگردی با حضور مدیران عامل شرکت های فناور در دفتر روزنامه همشهری یزد برگزار شد که حاضران در خصوص نقش شرکت های فناور در اشتغال زایی و اقتصاد استان و مشکلات اصلی شرکت های دانش بنیان در استان و راهکار پیشنهادی بحث و تبادل نظر کردند.
محدودیت‌ها باعث شد پیشرفت کنیم
رضا جواد‌پور مدیرعامل شرکت صافات انرژی در مورد انگیزه تاسیس شرکت دانش بنیان خود گفت: هنگامی که مدیر نیروگاه سیکل ترکیبی یزد بودم، نیازهای این حوزه باعث شد بعد از مدتی از این کار بیرون آمده و کار در حوزه نیروگاه را در پارک علم و فناوری یزد آغاز کنم. اولین کار را در یک نیروگاه در منطقه محروم آغاز کردیم و به دلیل امکانات کمی که در آنجا وجود داشت، مجبور شدیم لوازم مورد نیاز را در حد امکان، خودمان تامین کنیم.
جواد پور ادامه داد: اعتماد مالک نیروگاه باعث شد بتوانیم کارگاهی احداث کرده و ساخت بعضی قطعات توربین را آغاز کنیم. هم اکنون نیز با گسترش فعالیت خود توانستیم ساخت و بازسازی برخی قطعات توربین را انجام دهیم. سیستم سوخت توربین ها نیز یکی از پروژه‌هایی است که اخیرا با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان طرح ویژه هفته پژوهش از آن رونمایی شد.
وی در مورد میزان اشتغال‌زایی این شرکت گفت: 56 نفر در این شرکت مشغول به کار هستند و متناسب با هر پروژه نیز تعدادی نیرو اضافه می‌شود که اغلب از فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها هستند.
جواد‌پور صادرات را برنامه آتی این شرکت دانست و گفت: در حال حاضر برنامه ما این است که صادرات خود را به کشورهای حاشیه خلیج فارس شروع کنیم و در اولین گام، مذاکراتی را در عمان آغاز کرده‌ایم.
محمدحسین طیب‌پور نیز کار در یکی از زیر مجموعه‌های شرکت نفت و آشنایی با نیازهای این حوزه را مشوق تاسیس شرکت دانش‌بنیان دانست و ادامه داد: با تولید محصولات پایین دستی شیمیایی که در صنایع رنگ‌سازی، کامپوزیت، ضدیخ، پی وی سی و صنایع خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرند، تاکنون برای 18 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال زایی شده است.
حمایت‌های دولت در بخش آموزش و توانمندسازی باشد
طیب‌پور با انتقاد از روش فعلی اعطای تسهیلات به شرکت‌های فناور گفت: در بسیاری از موارد تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی کارآمدی لازم را ندارد، زیرا معمولا برخلاف اینکه گفته می‌شود تسهیلات باید یک ماهه داده شود این روند تا یک سال طول می کشد و مبلغ تسهیلات نیز کمتر از مقدار مورد نیاز است.
وی افزود: ساختار شرکت‌های دانش بنیان باید به سمتی برود که بعد از مدتی به حمایت دولت نیاز نباشد، ولی در ایران به نحوی است که همیشه نیاز به حمایت دولت وجود دارد. در حالیکه در کشورهای پیشرفته که ما از آنها الگو‌گیری کرده‌ایم این فرآیند به گونه‌ای طراحی شده است که شرکت‌های فناور نه تنها نیاز به حمایت دولت ندارند بلکه در بخش تحقیقات و توسعه، بازوی کمکی دولت نیز هستند.
جواد پور ادامه داد: در حال حاضر اعطای وام و معافیت از مالیات دو شیوه حمایتی دولت از شرکتهای دانش بنیان است اما شیوه فعلی نیز به دلیل روند اداری برای دولت ایجاد هزینه کرده است و برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان شیوه‌های بهتر و موثرتری وجود دارد.
وی با بیان اینکه یک محصول برای فروش بیشتر باید کیفیت و پشتیبانی فنی مناسب داشته باشد و نحوه ارائه آن نیز مطلوب باشد، ادامه داد: بهترین حمایت دولت این است که کالاهای تولید شرکت‌های دانش بنیان را ارزیابی کند و در صورتی که این محصولات مطابق با معیارها و استانداردهای جهانی باشند، برای ورود کالای مشابه خارجی تعرفه گمرکی قرار بدهد تا واردات به صرفه نباشد و کالاهای ایرانی خریداری شود.
وی افزود: شیوه دیگر حمایت دولت از شرکت‌های دانش‌بنیان، این است که زمینه آموزش نیروهای شاغل در شرکت‌های دانش‌بنیان را در داخل کشور و در صورت نیاز در خارج از کشور فراهم کند.
جوادپور با انتقاد از نگاه رایج که پیشرفت را صرفا کمی و فیزیکی می‌بیند، افزود: این نگاه نوآوری را پیچیده تر شدن می‌داند در حالی که در برخی موارد نوآوری موجب ساده شدن می‌شود. در این دیدگاه سرمایه گذاری برای آموزش، تحقیقات و توسعه تعریف نشده است و گرفتن تسهیلات برای این موارد با موانع بیشتری رو‌به‌رو می‌شود. البته ممکن است مسئولان امر نگاه درستی داشته باشند اما این نگاه به کارشناسانی که کارها مستقیما دست آنها است منتقل نشده است.
رسالت شرکت های دانش بنیان تحقیق و توسعه است
وی در ادامه اظهار داشت: رسالت شرکت های دانش بنیان تحقیق و توسعه است و پیشرفت های صرفا فیزیکی در مراکز صنعتی و معدنی اتفاق می افتد. اگر تحقیق وتوسعه از بدنه شرکت های فناور حذف شود، نیازی به ایجاد آن ها در جامعه وجود ندارد.
طیب‌پور با اشاره به اینکه در دانشگاه‌ها مباحث تئوری به اندازه کافی آموزش داده می‌شود، اما در زمینه آموزش‌های حرفه‌ای عملی خلا وجود دارد، افزود: بیشتر کارآفرینان از طریق صنعت وارد این حوزه می شوند و با سنجش نیازهای موجود، شرکت خود را تاسیس می کنند. اگر صنعت این قابلیت را داشت که نیازهای خود را شناسایی کند و به دانشگاه معرفی کند تا تحقیقات برای رفع آن نیازها صورت گیرد، پیشرفتی اساسی در کشور حاصل می‌شد.
خروجی دانشگاه برای صنعت قابل استفاده نیست
وی ادامه داد: با وضعیت فعلی دانشجو وقتی وارد دانشگاه می شود با دروسی مواجه است که تنها هدفش پاس کردن آنهاست و هنگام فارغ التحصیلی چیزی از آنها را به یاد ندارد، در نتیجه خروجی دانشگاه برای ورود به صنعت موثر نیست.
طیب پور اضافه کرد: از سوی دیگر صنعت نیز در سال‌هایی که درآمد کشور خوب بود، حمایت‌های زیادی شد، اما همان صنایع کارآیی لازم را برای اشتغال‌زایی در کشور ندارند. به عنوان مثال در صنایع کاشی و سرامیک در استان یزد، دستگاه‌های تولید از خارج ازکشور وارد می شود که توان ایجاد تغییر روی آن وجود ندارد و هنگامی که نیاز جدیدی به وجود می‌آید، به ناچار ماشین آلات جدید از خارج کشور وارد می‌شود.
نگاه‌ها به شرکت‌های دانش‌بنیان مثبت است
طیب‌پور در ادامه عنوان کرد: محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان هم به صرفه تر از کالاهای وارداتی است و هم نسبت به محصولاتی که در خارج از کشور تولید می‌شوند، در دسترس تر است و همین از عوامل جذابیت آن برای مشتری‌ها می باشد.
جوادپور نیز نگاه‌ها به شرکت‌های فناور را مثبت ارزیابی کرده و اظهار کرد: دید مثبتی نسبت به شرکت‌های دانش بنیان شکل گرفته است اما تا جایگاه واقعی خود فاصله وجود دارد. شرکت ما الان در لیست مورد تایید وزارت نفت، نیرو و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشور قرار دارد و توانسته ایم اعتماد برخی از مراکز داخلی را جلب کنیم.
ایجاد پارک علم و فناوری نهضتی در تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان بود
طیب‌پور در انتها ایجاد پارک علم و فناوری را یک زیرساخت مناسب برای شرکت‌های فناور و یک گام بلند رو به جلو توصیف کرد و افزود: ایجاد پارک علم و فناوری یک نهضت در تاسیس شرکت های دانش بنیان ایجاد کرد و شرکت‌های خوبی بر این اساس شروع به کار کردند. این جلسات برای آن است که کارآمدی این ساختار ارزیابی شود و نقایص برطرف گردد.
جوادپور نیز گفت: یکی از نکات مثبت این است که ایجاد شرکت‌های دانش بنیان، پارک‌های علم و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی باعث شده است که اشتغال زیادی ایجاد شود. در پارک علم و فناوری یزد نیز شرکت‌هایی که وارد مرحله پیش رشد می‌شوند، آموزش‌های خوبی می‌بینند و ساز وکارهای خوبی در این زمینه تعریف شده است که نباید نادیده گرفته شود.


  • ۱۵ بهمن, ۱۳۹۶