به همت پارک علم و فناوری یزد برگزار شد:

میزگرد تخصصی”جایگاه و کارکرد شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان در حوزه آب” با حضور مدیر مرکز توسعه فناوری های آّب پارک علم و فناوری یزد و چند تن از مدیران شرکت‌های مستقر در پارک و فعال در حوزه آب به میزبانی ایسنای یزد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم وفناوری یزد، با توجه به میزان منابع آب و سرانه مصرف، ایران از جمله کشورهایی است که در گروه کشورهای مواجه با کمبود آب قرار دارد و استان یزد نیز با توجه به داشتن اقلیم خشک وکویری به عنوان کم بارش ترین استان در کشور معرفی شده و از جمله استان هایی است که با بحران آب و خشکسالی دست و پنجه نرم می کند. با توجه به ضرورت بررسی راهکارهای بحران کم آبی و حضور فعال شرکت های فناور در حوزه آب، پارک علم و فناوری یزد میزگردی با عنوان “جایگاه و کارکرد شرکت های فناور در حوزه آب” با حضور کارشناسان این حوزه در دفتر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا- منطقه یزد) برگزار کرد که در این میزگرد مسائلی چون جایگاه و توانمندی های بخش فناوری در حل مسئله آب استان، مهمترین مشکلات موسسات فناور و دانش بنیان در حوزه آب و راهکارهای پیشنهادی جهت ارتقای توانمندی موسسات مورد بررسی قرار گرفتند.

فناوری قوی ترین ابزار برای کنترل و مدیریت مصرف آب است

مدیر مرکز توسعه فناوری های آّب پارک علم و فناوری یزد در این میزگرد اظهار داشت: بحران آب معضلی مدیریت پذیر که تنها به وسیله ابزار فناوری می توان آن را مدیریت کرد.

علی اکبر قیومی ادامه داد: آب مسئله ای چند وجهی و فراگیر است که همه نهادها و مردم در برابر آن مسئولیت دارند و با همکاری همه می توان به حل مسئله کم آبی امیدوار بود.

وی افزود: مرکز توسعه فناوری های آب با هدف ترویج استفاده از فناوری در حوزه آب تشکیل شد تا از دریچه فناوری بتوان به راهکارهای برون رفت از بحران آب پرداخت.
قیومی با اشاره به ظرفیت شرکت های دانش بنیان و فناور در زمینه امکان استفاده از آب های ژرف عنوان کرد: تصفیه و بازگرداندن آب های خاکستری در مدار استفاده، آب شیرین کن ها و استفاده از آب های شور و کاداستر از جمله ظرفیت های ایجاد شده توسط شرکت های فناور در حوزه آب می باشد.

فضای عمومی استان باید برای ورود شرکت های فناور به حوزه آب فراهم شود

مدیر مرکز توسعه فناوری های آب پارک علم وفناوری یزد با تاکید بر توانمندی شرکت های بومی فناور اظهار کرد: به دلیل اینکه دولت در حوزه آب و در زمینه انتقال آب و شبکه توزیع داخلی حضور پررنگی دارد، شایسته است توجه بیشتری به ظرفیت ها و پتانسیل های شرکت های بومی دانش بنیان داشته باشد.

علی اکبر قیومی ادامه داد: تعداد شرکت های فناور مستقر در پارک علم و فناوری یزد در حوزه آب در یک سال اخیر از 15 شرکت به 25 شرکت افزایش داشته است که این موضوع نشاندهنده ضرورت فعالیت بخش خصوصی در حوزه آب است.

وی خاطر نشان کرد: حوزه بحرانی آب حوزه خوبی برای سرمایه گذاری و خلق فرصت های جدید است که می تواند منجر به اشتغال زایی در استان شود.

قیومی در پایان سخنان خود ارائه گزارش سالیانه دستگاههای اجرایی به استانداری یزد در بکارگیری شرکت های دانش بنیان در بدنه دولت را یکی از پیشنهاداتی عنوان کرد که می تواند در حمایت از شرکت های دانش بنیان موثر باشد.

ضرورت بهره برداری از پتانسیل های شرکت های فناور در حوزه آب

مدیرعامل شرکت دیده بان توسعه پایدار، در پاسخ به سوال جایگاه شرکت های فناور در حوزه آب چگونه است، اظهار کرد: برای ارزیابی جایگاه شرکت های فناور به بررسی دو پتانسیل بالقوه و بالفعل شرکت ها نیازمندیم که متاسفانه در حال حاضر فاصله بین این دو بسیار زیاد است هرچند که شرکت های دانش بنیان دارای قابلیت های بسیار خوبی در زمینه تکنیک های سخت افزاری و نرم افزاری حوزه آب در سطح ملی و فرا ملی هستند اما از این ظرفیت ها بهره بر داری مناسبی صورت نگرفته است.

محمدرضا کوثری ادامه داد: تنها برمبنای اندازه گیری دقیق می توان مشکلات حوزه آب را مدیریت کرد در حالیکه هنوز آمار دقیقی از استفاده آب در بخش کشاورزی، صنعت، خانگی و میزان زمین های کشاورزی زیر کشت در دست نیست.

کاداستر یکی از راه های مدیریت حوزه آب

وی با بیان اینکه تعیین حدود اراضی و نقشه کاداستر، ستون فقرات توسعه کشورهای پیشرفته است، از تهیه نرم افزارهای جی آی اس و نقشه های اراضی کشاورزی “کاداستر” به عنوان یکی از خدمات شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری یزد در حوزه آب نام برد.

کوثری اجرایی شدن و بکارگیری فناوری در صنایع را نیازمند حمایت بیشتر بخش دولتی و خصوصی دانست وگفت: مشکل اصلی شرکت های فناور در بخش بازار است و اگر مشکل بازار حل شود، نیروی انسانی شرکت های فناور انگیزه بیشتری برای خلق تفکر جدید خواهند داشت.

مدیرعامل شرکت دیده بان توسعه پایدار، با بیان مثالی از خسارت خشکسالی در استان فارس اظهار داشت: در یک دوره از خشکسالی در این استان 30 هزار هکتار زمین قابل کشت از بین رفت و معادل 1000 میلیارد تومان خسارت وارد شد در حالیکه اگر رقم بسیار کمی از این مبلغ صرف نیروی انسانی ماهر در حوزه فناوری می شد، این خسارت به وجود نمی آمد.

وی در ادامه عنوان کرد: شرکت های دانش بنیان می توانند با صرف هزینه بسیار کم موجب افزایش اشتغال در جامعه شوند.

کوثری در پایان خواستار ارزیابی بهره وری نهادهای دولتی بر اساس شاخص بکارگیری شرکت های دانش بنیان شد و برحمایت از شرکت های خصوصی تاکید کرد.

لزوم بررسی وضع موجود آب استان و تصمیم گیری مناسب در این حوزه

مدیرعامل شرکت فلات قاره نیز در این میزگرد اظهار داشت: میزان آب مصرف شده در بخش کشاورزی گاهی برای کشت محصولاتی نظیر کاهو یا بادمجان بسیار زیاد است درحالیکه این سبزی جات نیاز اصلی استان نیست و حدود 90 درصد از آب استان در این حوزه مصرف می شود. از طرفی آب انتقالی نیز برای تمام بخش های خانگی مصرف می شود که با توجه به هزینه زیاد انتقال، درست به نظر نمی رسد.

محمدمهدی آرمان با استفاده از واژه معالجه آب به جای تصفیه آن گفت: آب شرب، دام وطیور و آب استفاده شده در صنایع و کارخانه ها بسیار متفاوت است و باید ببینیم آب یزد برای این بخش ها دارای چه مشکلاتی است تا آب را معالجه کنیم و بدون صرف هزینه زیاد بتوانیم درآن بخش، آب را قابل استفاده کنیم.

کاهش مصرف آب با استفاده از جایگزین های مناسب

وی با بیان اینکه تولید آب فرآیندی بسیار هزینه بر و تقریبا غیرممکن است تصریح کرد: آمارها نشان می دهد که در یزد روزانه 800 لیتر آب در بخش خانگی در فصل گرما مصرف می شود که به خاطر وسایل خنک کننده است و به نظر می رسد در استان می توان با کاهش هزینه برق و استفاده از وسایل برقی به جای آبی مصرف آب را کاهش دهیم زیرا تولید برق از روش های گوناگونی میسر است.

مدیرعامل شرکت فلات قاره اضافه کرد: می توان در بهبود محصولات کشاورزی از دستگاه آب شیرین کن استفاده کرد وهزینه کمتری پرداخت که مصداق عملی این کار در دیگر کشورها به خوبی مشهود است.

عدم استفاده نهادها و دستگاههای اجرایی استان از شرکت های دانش بنیان بومی

آرمان در بخش دیگری از سخنان خود، با انتقاد از عدم استفاده نهادها و دستگاههای اجرایی استان از شرکت های دانش بنیان بومی بیان کرد: مسئولان برخی از دستگاهها ترجیح می دهند با شرکت های خارج از استان کار کنند و برخی نیز با وجود تولیدات داخلی از محصولات خارجی استفاده می کنند با اینکه کیفیت هر دو یکسان است و حتی محصولات داخلی قیمت تمام شده پایین تری داشته و امکان پاسخگویی مداوم به دلیل در دسترس بودن نیز وجود دارد اما با این حال وارادات ترجیح داده می شود.

وی ادامه داد: مشکل دیگر شرکت های دانش بنیان تعدد مراکز برای ارائه مجوزها و بروکراسی پیچیده ادارات است که شرکت ها را خسته و دلزده می کند.

آرمان در پایان افزود: سرمایه در گردش و تامین منابع مالی معضل اساسی شرکت های دانش بنیان برای فعالیت است و حضور به بازارهای سودآور به دلیل مشکلاتی که گفته شد، وجود ندارد.