شرکت خدمات مهندسی ایده گستر صنعت در زمینه خدمات مهندسی نساجی، ساخت و تولید قطعات و ملزومات مورد نیاز کارخانجات نساجی فعالیت می‌کند. این شرکت با محوریت طرح «امداد رسان نساج» و با رویکرد ایجاد مرکزمادر تخصصی خدمات نساجی سعی در بر طرف نمودن کلیه نیازهای خارجی صنعتگران داشته و دارد. از دیگر فعالیت های این شرکت تحقیق و توسعه به منظور افزایش رقابت پذیری صنایع نساجی کشور است. علیرضا فرخ نیا، مدیر عامل این شرکت گفت و گویی با روابط عمومی پارک داشته اند که آن را با هم می‌خوانیم:

لطفا توضیحاتی در زمینه نحوه آغاز به کار شرکت بفرمایید.
در سال 83 و در حالی که هنوزاز دوره کارشناسی فارغ التحصیل نشده بودم، با راهنمایی و تشویق معاونت وقت فناوری پارک علم و فناوری یزد که از اساتید من بودند، با پارک آشنا شدم. پس از آشنایی با پارک، با تشکیل تیمی از چند نفر از دوستان نزدیک دانشگاه، شرکت را با هدف برآورده کردن نیازهای فنی و مشاوره ای در حوزه ی نساجی تاسیس کردیم.

فعالیت شرکت شما در چه زمینه هایی است؟
ما به کارخانجات صنعت نساجی در تهیه و ساخت قطعات یدکی و تولید داخلی قطعات همکاری می کنیم. همچنین رویکرد این شرکت ارائه‌ی اطلاعات فنی جهت استفاده درست و بهینه از قطعات با تاثیرات کیفی و راندمانی بر پروسه‌ی تولید کارخانجات می باشد. با این روش کارخانه ها ضمن، حفظ و ارتقای کیفیت، هزینه های کمتری را متحمل می شوند. همچنین جهت کاهش هزینه های صنعت نساجی علاوه بر مشاوره در عیب یابی خطوط، در قالب آموزش های ضمن خدمت، مشتریان را راهنمایی می کنیم. این شرکت خدمات مشاوره ای بسیار خوبی در عیب یابی خطوط ریسندگی با اتکاء به ابزارهای آماری و تدوین سیستم های کنترل کیفی آزمایشگاهی برای مشتریان خود تدارک دیده است.

مشتریان چگونه با شرکت شما آشنا می شوند؟
مشتریان ما پیش‌تر از طریق تماس تلفنی، ملاقات های حضوری، معرفی سایرمشتریان و شرکت در نمایشگاه های تخصصی با ما آشنا می شدند . این روزها به یمن امکانات بی نظیر شبکه های اجتماعی، چندین سال است تمرکز تبلیغات ما بر استفاده صحیح از این ابزار هوشمند ارتباطی می باشد. ارتباط صوتی، تصویری و امکان سریع تبادل اطلاعات وتصاویر قطعات درخواستی و اشتراک گذاریِ اطلاعات، به ما کمک شایانی در دسترسی به بازارهای سایر استان‌ها و خارج از کشور نموده است.

مشکلات شرکت خدمات مهندسی ایده گستر صنعت چیست؟
شرایط اقتصادی درقیمت محصولات و فراوانی آن ها در بازار تاثیر گذار بوده، ما و مشتریان ما را در تامین مواد اولیه دچار مشکل می‌کند. سیاست های نچندان دور اندیشانه دولت در حمایت نا به جا از صنعت پتروشیمی نیز موجب گرانی و کم یاب شدن مواد اولیه در صنعت نساجی شده و تولید کننده را تحت فشار قرار می دهد. اما دولت می تواند با ایجاد رویکردی منطقی در حمایت از تولید کنندگان، همچون سایر کشورهای در حال رشد صنعت نساجی را تقویت نماید. با توجه به بازار بزرگ ایران در صنعت نساجی و بازار های عظیم منطقه ای، تقویت این صنعت-همچون سایرمدل های توسعه در دنیا- می تواند نتیجه‌ی تاثیرگذاری در ورود ارز به کشور، ایجاد اشتغال، امنیت اقتصادی و … داشته و نهایتا افزایش ارز، به تقویت دیگر صنایع کشور کمک خواهد کرد. همانطور که این اتفاق در کشورهای دیگری همچون ترکیه، چین ، آرژانتین، برزیل، تایلند، مالزی، اندونزی و… افتاده است. کشور اندونزی ده سالهای اخیر با تمکز بر این صنعت نرخ فقر مطلق را در این کشور به نصف کاهش داده است. این سیاست را خیلی از کشور های در حال توسعه و حتی توسعه یافته در صنعت نساجی خود اعمال کرده اند و دیدن آن نیازمند چشمان چندان تیز بینی نیست.

شما چه راهکارهایی برای حل این مسائل پیشنهاد می کنید ؟
در بحث صادرات نکته مغفول و بسیار مهم استفاده از نخبگان ایرانی در خارج از کشور است. سالهاست تهدید خروج ایرانیان و فرار مغزها از کشور از دغدغه های مهم ماست. حال آنکه این ضعف، نقطه قوتی بی نظیر در حوزه صادرات به شمار می رود.نخبگان ایرانی کاردان و خوشنام می توانند بهترین پل ارتباطی ما در سایر کشورها وبرای مطالعات بازار و ایجاد بازرهای صادراتی باشند.
همچنین با ایجاد امید و دادن اطلاعات فنی و دانش مناسب به کارخانجات و ایجاد پل ارتباطی میان صنعت و دانشگاه، می توان مهارت خود را در چرخش هر چه قدرتمندترِ صنعت نساجی به کار گیریم.
ایجاد شرایط رقابتی مشابه در قیمت مواد اولیه و ماشین آلات و شرایط قانونی نیز از جمله کارهایی است که دولت در جهت ارتقاع صنایع می تواند انجام دهد.

چشم انداز شرکت شما برای آینده چیست؟
ما در شرکت ایده گسترصنعت، با تلاش برای داشتن کسب دانش در حوزه ی نساجی، برآنیم تا این مهم را برای کارخانجات مهیا کنیم که با حداقل دغدغه تنها به روی تولید تمرکز کنند و هر سال به این هدف نزدیکتر شده ایم؛ در حال حاضر با همه ی کارخانجات مهم و متوسط یزد و همچنین کارخانجات دیگر استان ها همکاری می کنیم. چشم انداز ما ایجاد کاملترین مرکز تخصصی خدمات مهندسی نساجی با رویکرد دانش محور در استان و کشور است.

نظر شما در مورد خدمات پارک علم و فناوری یزد به شرکت های مستقر در آن چیست؟
پارک از بهترین مکان های کسب و کار است و اگر آمار تعطیلی شرکت های داخل و خارج از پارک را مقایسه کنیم به فعالیت درست شرکتها و پارک پی خواهیم برد، اما انتقاد من به عنوان عضوی از خانواده ی پارک این است که تغییری در روند ارزیابی شرکت ها داشته باشند و ارزیابی را طبق اصول درست حمایتی به ابزاری جهت تشویق و نه تنبیه شرکت‌ها بدل کنند. یادمان باشد شرکتی که گرید پایینی در ارزیابی دارد بیشتر نیازمند حمایت پارک خواهد بود.