معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: مرکز توسعه کسب و کار فناوری، خلایی که در پارکها به دلیل محدودیت مکانی وجود دارد را رفع می کند.
به گزارش روابط عمومی پارک و به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، صبح امروز 23شهریورماه در مراسم افتتاح مرکز توسعه کسب و کار فناوری، تصریح کرد: این مرکز با هدف حمایت از تجاری‌سازی طرحهای نخبگان و شرکتهای دانش بنیان در کلیه حوزه‌های تخصصی راه‌اندازی می‌شود.
وی افزود: تسریع رشد واحدهای فناور برای تبدیل به شرکتهای دانش‌بنیان و ارائه مشاوره و خدمات مورد نیاز اعضا در راستای تبدیل ایده‌های نو به محصولات و تجاری‌سازی آنها از دیگر اهدافی است که با راه اندازی مرکز توسعه کسب و کار فناوری به دنبال آن هستیم.
به گفته رییس هیئت عامل صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور؛ نظارت بر روند رشد واحدها و تحلیل مستمر دستاوردها با هدف افزایش کارایی مرکز، یکی دیگر از موضوعاتی است که با راه‌اندازی این مرکز پیگیری می شود.
دکتر ستاری همچنین اذعان کرد: نظارت بر فعالیت واحدهای فناوری در تحقق ایده محوری آنها و توسعه و بهبود عملکرد کارگزاران و کریدورهای خدمات فناوری، موضوعات دیگری است که در مرکز توسعه کسب و کار فناوری مورد توجه قرار خواهد گرفت.
دبیر هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه محدودیت مکانی در پارکهای علمی و فناوری و مراکز رشد وجود دارد، ابراز کرد: این محدودیتها به گونه ای هستند که اجازه استقرار تمام شرکتهای دانش بنیان و نخبگان را نمی دهد. بنابراین این مرکز افتتاح شد تا محدودیتهای موجود رفع شود و شرکتهای دانش بنیان در این سیستم ثبت شوند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با اشاره به اینکه در این مرکز هیچ شرکتی مستقر نخواهد شد، تصریح کرد: شرکتهای دانش بنیان نیازی به استقرار در این مرکز ندارند و فقط با ثبت خود می‌توانند از حمایتهای توسعه کسب و کار فناوری در حوزه ارائه و بررسی طرح ها و ایده ها، مشاوره تجاری سازی، تدوین نسخه تجاری‌سازی و بهبود مستمر و تسهیلات وام، لیزینگ، صدور ضمانتنامه، مشارکت و سرمایه گذاری خطرپذیر استفاده کنند.
دکتر ستاری همچنین بیان کرد: در مرکز توسعه کسب و کار فناوری محدودیتی برای عضویت متقاضیان از نظر تعداد وجود ندارد و خدمات تخصصی به همه متقاضیان در سراسر کشور ارائه می شود. همچنین از ظرفیت کارگزاران بخش های خصوصی و دولتی غیر متمرکز استفاده خواهد شد.
دبیر هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی درباره شرایط حضور شرکتهای دانش‌بنیان در مرکز توسعه کسب و کار فناوری عنوان کرد: شرکتهای متقاضی مرکز نباید در هیچ یک از پارکهای فناوری مستقر باشند، سابقه شرکت یا طرح ارائه شده آنها از 5 سال بیش تر نباشد و در نهایت یک تیم تخصصی برای مدیریت و به نتیجه رساندن طرح خود داشته باشند.
دکتر ستاری درباره مجموعه خدمات مرکز توسعه کسب و کار فناوری نیز توضیح داد: ارزیابی و مشاوره اولیه، توسعه محصول، ایده و فناوری، مشاوره مدیریت، تامین مالی، بازاریابی و توسعه بازار و آموزش از جمله خدماتی هستند که در این مرکز به شرکتهای دانش بنیان ارائه خواهد شد.
براساس این گزارش، پارک فناوری پردیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به منظور انسجام در بررسی طرحها و ایده‌های فناور محققان و صنعتگران و ارائه خدمات تجاری‌سازی به طرح منتخب، « مرکز توسعه کسب و کار فناوری» را راه‌اندازی کرده است. این مرکز در خیابان ستارخان، خیابان حبیب اله، کوچه مظفری شماره 8 واقع است.

  • ۲۳ شهریور, ۱۳۹۳