معاون علمی وفناوری ریاست جمهوری گفت: اقتصاد مقاومتی با کمک اقتصاد دانش‌بنیان عملی و اجرایی می‌شود.
به گزارش روابط عمومی پارک و به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان، در سفر به استان مازندران، در جمع نخبگان و اساتید دانشگاه استان عنوان کرد: در بحث اقتصاد مقاومتی مهم‌ترین موضوع، اقتصاد دانش‌بنیان است که در حال حاضر مهم‌ترین اولویت کاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز هست.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افزود: یکی از ارکان اقتصاد دانش‌بنیان، تشکیل شرکتهای دانش‌بنیان یا نهادهای واسط تجاری‌سازی است که به وسیله آنها بتوانیم اقتصاد دانش‌بنیان را در کشور نهادینه کنیم.
به گفته دبیر هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی، در اقتصاد نفتی یا خام فروشی، یعنی اقتصادی که پایه آن فروش ذخایر زیرزمینی است نمی‌توانیم برای فارغ التحصیلان اشتغالزایی کنیم به همین دلیل ما در دانشگاه‌ها و صنعت نیاز به تفکرات و فرهنگ جدید داریم.

اهمیت قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان
وی یادآور شد: ما در کشور قانونی داریم به اسم قانون حمایت از شرکتهای دانشبنیان که مدرن ترین قانون موجود در کشور است. این قانون در سال 89 تصویب شده، اما تا این دولت اجرایی نشده بود.
دکتر ستاری با اشاره به اینکه این قانون بسیار کوتاه و مختصر است، گفت: این قانون 12 بندی در کشور می‌تواند بسیار موثر باشد و در صورت اجرای درست آن، نقش بسزایی در رشد و شکوفایی کشور خواهد داشت.
وی دلیل اجرایی نشدن این قانون در کشور را نو بودن و عدم عزم لازم عنوان کرد و گفت: تمام تلاش ما در این دولت اجرای کامل و بدون نقص این قانون در کشور است. روح حاکم بر این قانون این است که یک نفر فارغ التحصیل یا هرکسی که دارای ایده‌ای است و نمی خواهد کارمند دولت باشد باید مورد حمایت قرار گیرد و به کمک تسهیلات دولتی برایش شغل موثر ایجاد شود.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به تسهیلات ارائه شده به افرادی که شرکت دانش‌بنیان تاسیس می‌کنند، گفت: معافیت 15 ساله از مالیات، معافیتهای گمرکی و استفاده از تسهیلات مختلف صندوق نوآوری و شکوفایی و سایر حمایت های قانونی، تسهیلاتی است که این افراد می‌توانند از آنها استفاده کنند.
به گفته دکتر ستاری؛ هنوز فاصله کشور با رسیدن به اصل و اجرای این قانون زیاد است ولی معاونت علمی و فناوری در مدت کوتاه آغاز به کار دولت جدید تلاش کرده است این قانون را در کشور به صورت کامل اجرایی کند.
وی افزود: امیدواریم با اجرای درست و کامل این قانون بتوانیم تحول عظیمی در حوزه اشتغال و علم و فناوری کشور ایجاد کنیم.

امکان سنجی طرح های دانش بنیان
رییس هیئت امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور خاطرنشان کرد: با توجه به امکان سنجی طرحها، برای شرکتهای دانش‌بنیان تسهیلاتی در نظر گرفته می‌شود که یکی از این تسهیلات لیزینگ 12 درصدی برای خرید محصولات شرکتهای دانش بنیان است یعنی اگر کسی محصولات تولیدی این شرکت ها را خریداری کند می تواند از این وام بهره مند شود.
دکتر ستاری با اشاره به این که یکی از اولویتهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال جاری، بازاریابی برای شرکتهای دانش‌بنیان است، گفت: این موضوع را بسیار مجدانه پیگیری می‌کنیم و به دنبال اجرایی شدن آن هستیم.

نیاز به همراهی کل بازار

معاون علمی وفناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: برای توسعه فناوری در کشور، نیاز به همراهی همه دستگاه‌ها و کل بازار داریم؛ بازارهایی از قبیل نفت، کشاورزی صنعت و غیره. به طور مثال بازار کشاورزی که استان مازندران استعداد زیادی در آن دارد بازار فوق العاده تحریک کننده‌ای در تمام حوزه‌های بذر و نهاده‌های کشاورزی و کود برای شرکتهای خصوصی است.
دکتر ستاری تصریح کرد: اکنون در این استان طرح تحقیقاتی برای کودهای بیولوژیک وجود دارد که این طرح بازار خوبی خواهد داشت و اگر مناسب و به جا در استان پیگیری شود سرمایه خوبی برای پژوهشگران به وجود می‌آورد.
وی با اشاره به اینکه باید دانشگاه‌های استان مازندران هم به همین سمت پیش بروند، گفت: ما از دانشگاه‌ها انتظار داریم، فقط عرضه‌کننده دانشجو نباشند بلکه باید به اشتغال آنها فکر کنند. در واقع دانشگاه‌ها نیز مرکز نوآوری و اشتغال باشند.

انتقاد از یک تفکر اشتباه
دکتر ستاری با انتقاد از یک تفکر اشتباه مبنی بر تولید تکنولوژی توسط پژوهشگران، در کشور، گفت: ما یک تفکر غلط در بخش پژوهش داریم و آن هم اینکه اگر ما به پژوهشگر پول بدهیم، تکنولوژی تولید می‌کند در حالیکه این تصور اشتباه است زیرا پژوهشگر وظیفه اش پژوهش است نه تجاری سازی.
به گفته دکتر ستاری، اگر حلقه‌های واسط در دانشگاه ها تقویت نشود، امکان تجاری‌سازی فناوریهای تولیدی وجود نخواهد داشت.
وی افزود: مراکز رشد، شرکتهای دانش بنیان و پارکهای علم و فناوری باید فعال شوند زیرا هر کدام از اینها در نظام فناوری نقش مهمی دارند نمی توانیم آنها را نادیده بگیریم.
دکتر ستاری با انتقاد از عدم استفاده از توان و استعداد دانشگاهیان، گفت: استان مازندران تعداد فارغ التحصیل دانشگاهی زیادی دارد اما با وجود آنها این همه مشکل زیست محیطی و کشاورزی نیز دارد که همین موضوع نشان‌دهنده بی توجهی به فارغ التحصیلان و دانشجویان برای مشارکت در موضوعات اصلی استان است.
وی افزود: مشکلات زیست محیطی مانند پسماند و زباله می‌تواند تبدیل به یک تجارت خوب در استان شود در صورتی که صورت مساله را خوب تعریف کنیم و حل آن را به دست بخش خصوصی و متخصص این حوزه بدهیم.

روش ها باید تغییر کند
دکتر ستاری، افزود: در راستای اقتصاد دانش‌بنیان اتفاقات زیادی باید در کشور بیفتد، خیلی از روشها در دولت و دانشگاه‌ها باید تغییر کند، در نوع نگرش و در نظام بودجه و بانک هم باید تغییرات اساسی داشته باشیم.
وی تصریح کرد: امروز شرکتهای بزرگ و اول دنیا مایکروسافت، گوگل و فیس بوک هستند که اگر ارزشیابی آنها را به دست بانکهای ایرانی بدهیم به آنها نمره خوبی نمی‌دهند زیرا در نظام بانکی ما ارزش افزوده و دانش فنی معنایی نداشته و با مفاهیم آنها بیگانه‌اند.
وی با انتقاد از عدم ارتباط اساتید و صنعت در کشور، گفت: امروز در دنیا کجا سراغ دارید که استادی 4 تا 5 دانشجوی فوق لیسانس و دکتری داشته باشد و یک قرارداد با صنعت نداشته باشد؟ چنین چیزی در دنیا وجود ندارد اما این نگاه هنوز در ایران نهادینه نشده و مخالفتهایی نیز با این کار می شود.
رییس بنیاد ملی نخبگان خاطرنشان کرد: این نقایص باید در کشور رفع شده و نگاه اشتباهی که برخی به اساتید وارد شده به بحث تجاری‌سازی وجود دارد از بین برود.
مشکل فناوری وارداتی
دکتر ستاری با اشاره به معیوب بودن ساز و کار اقتصاد کشور گفـت: در کشوری که اقتصاد مبتنی بر فروش نفت دارد تکنولوژی هم وارداتی می‌شود زیرا در چنین سیستمی مسوولان نیازی به تولید تکنولوژی نمی‌بینند و با پول تکنولوژی می‌خرند و وارد می‌کنند.
به گفته وی، در چنین نگاهی دکتر و مهندس نیز نیاز کشور محسوب نمی‌شود و به همین دلیل جایگاهی برای جذب و اشتغال آنها در نظر گرفته نخواهد شد.
وی اظهار کرد: اگر اساتید دانشگاهی ما با صنعت گره بخورند باید به آنها افتخار کنیم نه اینکه آنها را تحقیر و از دایره علم و فرهنگ بیرون کنیم.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر این نکته که تغییر نگاه به چنین اساتیدی در دانشگاه‌ها ضروری است، تصریح کرد: این اتفاق فرهنگی باید در کشور بیفتد و برای همین ما تصویب کردیم که هر شرکت دانش‌بنیان دانشگاهی که فروش محصول داشت 5 درصد از سهم فروش خود را به دانشگاه اختصاص دهد.

اجرای منویات مقام معظم رهبری و دستورات رییس جمهور
وی با بیان اینکه مهم‌ترین هدف ما باید اجرای منویات مقام معظم رهبری که مکرر بیان می‌دارند و دستورات رییس جمهور در عرصه اقتصاد مقاومتی باشد، افزود: دانشگاه‌ها باید بدانند که قسمتی از درآمد خود را از محل فروش محصول فناورانه خود تامین کنند.
رییس بنیاد ملی نخبگان در ادامه ابراز کرد: اینجا کشور ما و دانشجویان و فارغ التحصیلان نیز فرزندان ما هستند، بنابراین باید آنها را حمایت کنیم. حمایت کردن از آنها، تربیت و تجهیز کردن آنها با امکانات مورد نیاز است.
وی با اشاره به پتانسیل علمی موجود در استان گفت: در حوزه کشاورزی و گیاهان دارویی پتانسیل بزرگی در استان داریم که اگر نگاه هوشمندانه و درستی به این حوزه شود درامد زیادی برای استان خواهد داشت.
دکتر ستاری از مسوولین استانی خواست؛ نخبگان مازندران را با ارائه تسهیلات و امکانات حفظ کرده و مانع خروج آنها از استان و کشور شوند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری درباره ثبت پتنتهای خارجی گفت: متاسفانه یکی از ضعفهای کشور هم همین بحث پتنت است که باید فکری برای این مشکل بکنیم. تعداد پتنتهای ثبت شده در خارج از کشور ما بسیار کم است و در این زمینه کل هزینه ثبت پتنت را به افراد می‌پردازیم.

  • ۲۸ خرداد, ۱۳۹۳