وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: فضای مجازی یک فرصت در مسیر توسعه کشور است و اگر در این حوزه منفعلانه عمل کنیم فاصله ما با دنیا و ظرفیت هایی که برای توسعه و اشتغال در این فضا وجود دارد، زیاد می شود.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، محمدجواد آذری جهرمی دوشنبه شب در نشست شرکت ها، استارتاپ ها و فعالان حوزه آی سی تی استان یزد افزود: با وجود نوپا بودن این حوزه از سال 95 تاکنون حدود 150 هزار شغل در ارتباط با فضای مجازی در کشور و در استانی نظیر خراسان رضوی ۲۰ هزار و ۵۰۰ شغل بر اساس تفاهم نامه هایی که در طول یک سال گذشته منعقد شده، ایجاد شده است.
آذری جهرمی افزود: مقابله با تکنولوژی های روز جز ایجاد فاصله با دنیا نتیجه ای ندارد و برای افزایش سهم کشور از این بازار باید تلاش کنیم هرچند جوانان در این زمینه مسوولیت بیشتری دارند و البته به خوبی در حال انجام وظایف خود هستند.
وی با بیان گفتمان بهره گیری از ظرفیت های فضای مجازی در مجلس، دولت و شورای عالی فضای مجازی ایجاد شده، اظهار کرد: فعالان در عرصه آی سی تی باید به این فرایند گفتمان سازی ادامه دهند که لازمه آن افزایش دانش است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بستر سازی برای ایجاد اشتغال را از ظرفیت های توسعه فضای مجازی دانست و یادآور شد: این ظرفیت می تواند چندین برابر شود زیرا دنیا در حال حرکت سریع به سمت اقتصاد دیجیتال است، اما ایران در برخی زمینه ها در این حوزه از نظر زیرساخت ها با کمبودهایی مواجه است.
وی ادامه داد: با توجه به رشد فناوری اطلاعات، آمار اشتغال در این عرصه نسبت به سرمایه گذاری و مکانیزه شدن صنعت کاهش پیدا کرده است.

آذری جهرمی گفت: شرایط آرمانی در سطح کشور در حوزه آی سی تی فراهم نیست، اما با حرکتی که دولت از سال 1393 در زمینه توسعه زیرساخت های ارتباطی آغاز کرده، بستر توسعه در این حوزه را بهبود داده است.
وی با اشاره به موفقیت طرح تکاپو در استان یزد بیان کرد: این طرح برای توسعه اشتغال بوده که موفقیت آن مایه خرسندی است که از مسئولان و دست اندرکاران امر در این زمینه قدردانی می کنیم.
آذری جهرمی در پایان سخنان خود اظهار داشت: فصل جدیدی از همکاری با نظام صنفی آغاز کرده ایم که حرکت انجام شده تا حد بسیاری باعث جلوگیری از فساد شد و برکات بسیاری برای این حوزه به دنبال داشت.