مدیرعامل شرکت بهسان؛

استقرار شرکت های فناور در پارکهای علم و فناوری به منظور تجاری ساختن ایده ها از نخستین کارهای جدی است که در کشور به منظور عملی شدن تبدیل نو آوریها به تکنولوژی صورت گرفته است.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، شرکت بهسان یکی از مجموعه های موفق و فعال در حوزه نرم افزار است که با بیش از 13 سال فعالیت در این زمینه توانسته جایگاه خود را در بازار تثبیت نماید. متن زیر حاصل گفتگو با حسین بلوری زاده، مدیرعامل شرکت بهسان است که در ادامه می خوانید:
– لطفا ابتدا مختصری از شرکت و شروع فعالیت آن بگویید.
شرکت بهسان از سال 84 فعالیت خود را در حوزه نرم‌افزار و فناوری اطلاعات آغاز کرد. بهسان در زمینه‌ تهیه محصولات و سامانه‌های مکانیزه برای مراکز تحقیقاتی و پژوهشی فعالیت می نماید؛ در همین راستا این مجموعه با بیش از سیزده سال فعالیت فشرده، منسجم و گسترده، محصولات و سامانه های مستقل مختلفی برای سازمان‌ها و بافت‌های پژوهشی تهیه نموده است؛ هر سازمان پژوهشی و تحقیقاتی می‌تواند برحسب وظایف و نیاز، تمام و یا تعدادی از این محصولات یا سامانه‌ها را بکار گیرد. (لازم بذکر است که محصولات و سامانه های پژوهشی بهسان می توانند به صورت افزونه های مستقل در بستر یک درگاه یا Portal یکپارچه تحت عنوان درگاه جامع پژوهش تحقیقات و فناوری برای سازمان‌ها در کنار هم قرار گیرند و بین آنها ارتباط برقرار شود)
– هدف از تاسیس این شرکت چه بوده است؟
در واقع عمده هدف این شرکت ارائه محصولات و خدمات دانش بنیان است
– سرمایه ی اولیه تان برای شروع به چه صورت بود؟
سرمایه اولیه بهسان با احتساب تمام موارد 10 میلیون ریال است.
– این شرکت می تواند تنها با اکتفا به دانش فعالیت کند و یا سرمایۀ مادی خاصی هم نیاز دارد؟
دانش اصلی ترین و بزرگترین سرمایه شرکت های دانش بنیان است اما بدیهی است هر شرکت برای ادامه حیات و پیشرفت نیاز به سرمایه ثابت و در گردش نیز دارد که البته میزان آن بنا به نوع و حجم فعالیت مجموعه متفاوت است.
– از عملکرد شرکت در سال گذشته بگویید و اینکه در سال جدید تاکنون با چند درصد پیشرفت روبرو بوده اید؟
متاسفانه طی سال های اخیر به دلیل شرایط اقتصادی کشور این شرکت نیز با مشکلاتی مواجه شد در واقع عملکرد بهسان بدلیل رابطه مستقیم با مشتریان دولتی و وابستگی به وضعیت دولت کاملا تحت تاثیر شرایط قرار گرفت و همین مسئله سبب شد نتواند آنطور که باید نتایج مطلوبی را به دست بیاورد که البته مطمئنا طبعات این موضوع تا چند سال آینده نیز گریبانگیر ما خواهد بود.
-در استان یزد تا چه اندازه مباحث دانش بنیانی شناخته شده است و به آن بها داده می شود؟
البته جواب جامع این سوال را مسئولین استان بهتر می توانند ارائه نمایند و از آنجا که شرکت بهسان در استان فعالیت ندارد، نمی توانم در این رابطه نظر درستی بدهم. اما چالش اصلی که دائم با آن سر و کار داریم عدم همکاری دارایی استان یزد در پذیرش دانش بنیان بودن شرکت است. اصولا دانش در مملکت ما جایگاه خودش را ندارد و به عقیده من تا زمانی که هنوز جواب اینکه علم بهتر است یا ثروت را نیافته ایم، انتظار چنین مساله بی مورد است.
– در حال حاضر چند ایده از این شرکت مورد قبول واقع شده است؟
در حال حاضر دو محصول این شرکت به عنوان محصول دانش بنیان مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.
-مهمترین مشکلاتی که در حال حاضر بر سر راه شرکت قرار دارد چیست؟
متاسفانه انفعال پارک علم و فناوری یزد در خصوص مباحث مالیاتی و رسالتش، اوضاع نابسامان اقتصادی دولت، کم اهمیت بودن پژوهش در کشور، عدم حمایت واقعی از بخش خصوصی، نبود شناخت تولید نرم افزار به عنوان صنعت، مسائلی است که این روزها با آن دست و پنجه نرم می کنیم.
  • ۱۵ مهر, ۱۳۹۴