مدیر عامل شرکت پردیسه آماری؛

پردیسه آماری در سال 1388 فعالیت خود را با محوریت داده کاوی و پژوهش های آماری در مرکز رشد اقتصاد و مدیریت آغاز کرد و هم اکنون پس از گذشت 7 سال فعالیت مداوم توانسته در زمرۀ شرکت های برتر حوزۀ علوم انسانی قرار گیرد.

متن زیر حاصل گفتگو با مصیب حکام زاده، مدیرعامل شرکت پردیسه آماری است که در ادامه می خوانید:

لطفا ابتدا مختصری از شرکت و زمینۀ فعالیت آن بگویید.

با توجه به رشته تحصیلی دانشگاهی هیئت موسس شرکت و بحث خصوصی سازی، پردیسه آماری کویر یزد 29 مرداد 1387 تاسیس گردید. این شرکت فعالیت خود را با یک پروژه در حوزه صنعت آغاز نمود و سپس از طریق اطرافیان با پارک علم و فناوری و حمایت های آن از شرکت ها آشنا شد و پس از گذراندن مراحل، موفق به اخذ پذیرش در پارک شد و در سال 88 نیز پردیسه آماری فعالیت خود را با محوریت داده کاوی و پژوهش های آماری در مرکز رشد آغاز کرد.

سرمایه ی اولیه ای که این شرکت به آن نیاز داشت، به چه صورت بود؟

سرمایه اولیه پردیسه آماری همانند سایر فعالین در حوزه علوم انسانی، دانش است که بتوان با استفاده از آن علاوه بر ایده پردازی، اهداف را عملیاتی کرد. البته لازم به ذکر است، سرمایه مادی در فاز عملیاتی سازی ایده ها مورد نیاز است اما به اندازه حوزه های دیگر فعالیت، این نیاز وجود ندارد.

با تکیه بر کدام پشتوانه و اطمینان تصمیم به استقرار در این مجموعه گرفتید؟

اصلی ترین رکن مجموعه پارک علم و فناوری به خصوص در حوزه فناوری های نرم بنیه علمی موسسات مستقر در آن است. تحصیلات اعضا و حضور مشاوران شرکت به عنوان پشتوانه و اعتماد به نفس شرکت مهمترین عامل جهت استقرار در این مجموعه به شمار می آید.

پارک علم و فناوری تاکنون چه اقداماتی در خصوص ارائه امکانات، سرمایه و یا تسهیلات مورد نیاز موسسات مستقر انجام داده است؟

پارک علم و فناوری یزد در بدو ورود شرکت ها، علاوه بر استقرار، تجهیزات اداری نیز در اختیار آنها قرار می دهد، البته ناگفته نماند، به صورت دوره های فصلی و تسهیلات فوق العاده و تسهیلات صندوق پژوهش و فناوری نیز از شرکت ها حمایت های مناسبی صورت می گیرد.

به عقیدۀ شما استقرار در پارک تا چه اندازه در پیشرفت این شرکت موثر بوده است؟

یکی از عمده مزیت های حضور در پارک علم وفناوری علاوه بر بهره مندی از حمایت های مالی، حضور شرکت ها با فعالیت های مشابه و مختلف در کنار یکدیگر است که این امکان در فضا و مجموعه های دیگر وجود ندارد. به عقیده من این موضوع مهمترین عامل پیشرفت در کسب و کار است.

مهمترین مشکلاتی که در حال حاضر بر سر راه شرکت هایی که در حوزه فناوری های نرم فعالیت دارند، چیست؟

مهمترین مشکل، محصول شرکت های فعال است. متاسفانه مسئولین عادت به محصولات ملموس دارند و خدمات را به عنوان محصول شرکت تلقی نمی کنند. با توجه به نوع محصول شرکت های علوم انسانی معرفی محصول و همچنین اخذ تسهیلات برای شرکت نسبت به سایر شرکت های مشکل تر است