سمینار کارآفرینی، چالش ها و فرصت های اشتغال، روز چهارشنبه 25 بهمن به همت انجمن علمی جغرافیا و برنامه ریزی شهری ایران شاخه یزد در سالن اجتماعات پردیس علوم انسانی دانشگاه یزد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، در ابتدای این سمینار، مدیر پردیس فناوری اطلاعات و ارتباطات پارک علم و فناوری یزد به تشریح ضرورت ایجاد این پردیس و فعالیت های صورت گرفته در راه اندازی کسب و کارهای نوپا پرداخت.
تقی فرهنگ نیا با اشاره به اینکه عدم نیاز بازار یکی از علل اصلی شکست استارتاپ هاست، تصریح کرد: کمبود بودجه، رقبای زیاد، قیمت گذاری نامناسب محصول و نداشتن تیم مناسب از دیگر دلایل این شکست است اما در کشور، نداشتن مهارت انجام کار تیمی بیشترین دلیل شکست استارتاپ ها محسوب می شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود تجربیات کارآفرینان موفق در کشور و نحوه اجرای ایده اولیه کسب و کار آنان را تبیین کرد.
فرهنگ نیا در ادامه به بیان مباحثی مانند کسب و کار سنتی و کسب و کارهای مبتنی بر نوآوری، کشف ارزش ها و علایق در مسیر رسیدن به کارآفرینی،تمرین خلاقیت و تیم سازی پرداخت.
در ادامه عباس واعظ؛ کارآفرین پیشکسوت حوزه گردشگری و هتلداری تجربیات و خاطره های زندگی خود را بیان کرد.
وی درستکاری و امانتداری را از مهمترین مولفه های کارآفرینی عنوان کرد و گفت: تلاشگری، نترسیدن از شکست، یادگیری مستمر، مدیریت هزینه و تقویت خلاقیت در هر شغل از رموز موفقیت و پیشرفت فرد است.
علی اکبر قیومی؛ مدیر پردیس فناوری پارک علم و فناوری در دانشگاه یزد نیز در این سمینار در خصوص اقدامات این مرکز و ارائه مشاوره به دانشجویان علاقه مند به حوزه کارآفرینی توضیحاتی ارائه کرد.
گفتنی است در پایان دانشجویان دغدغه های خود را در زمینه کارآفرینی و چالش های آن مطرح کردند که به آن ها پاسخ داده شد.