مدیر عمرانی پارک یزد خبر داد :

همزمان با فرارسیدن پانزدهمین سالگرد تاسیس پارک علم و فناوری یزد و در آستانه بهره برداری از ساختمان مراکز رشد اقبال، مدیر عمرانی پارک یزد طی گفتگویی با روابط عمومی فعالیت های عمرانی انجام شده در این مجموعه را طی چند سال اخیر تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، حسین رحیمی، مدیرعمرانی پارک یزد با بیان اینکه از زمان تاسیس پارک ها دو ردیف طرح عمرانی با عناوین تامین فضاهای پژوهشی و فناوری و طرح تعمیرات اساسی، خرید تجهیزات و ماشین آلات از سوی وزارت علوم و سازمان مدیریت برای پارک ها تعریف شد، گفت: هر یک از پارک ها با توجه به زیرساخت های خود و سال تاسیس، مقادیری از کمیت این دو طرح را دریافت کرده اند.

وی با اشاره به اینکه با آغاز پذیرش شرکت ها در پارک نیاز به فضای فیزیکی بیشتری احساس شد، گفت:

بر همین اساس در قالب طرح تامین فضاهای پژوهشی، مرمت و بازسازی 22هزار متر مربع فضا شامل مجموعه اقبال در دستور کار پارک علم و فناوری یزد قرار گرفت.

رحیمی تصریح کرد: در ابتدای کار، کارخانه اقبال به تملک پارک درآمد و سپس در قالب طرح های مصوب این مجموعه مرمت و بازسازی شد.

مدیرعمرانی پارک یزد، با بیان اینکه این پارک از سال 80 فعالیت خود را آغاز کرد، افزود: در ابتدا دو گزارش در زمینه آسیب شناسی مرکز اقبال و تبدیل این مجموعه به مرکز فناوری و ریز فضاهای مورد نیاز یک پارک فناوری در قالب طرح مطالعاتی تهیه و جهت بهره برداری از تمامی 3.6 هکتار وسعت مجموعه در دستور کار قرار گرفت.

وی با تاکید بر شعار پیوند سنت و نوآوری در انجام فعالیت های عمرانی پارک یزد اظهار کرد: با توجه به ثبت بافت سنتی مرکز اقبال و با حفظ هویت سنتی آن، بازسازی مرکز اقبال از ابتدای سال 83 آغاز و طراحی و مرمت آن بصورت همزمان انجام شد و تا اواخر سال 84 شاهد اولین استقرار ها در مرکز اقبال بودیم.

رحیمی افزود: 15 هزار متر مربع فضای قابل استفاده اولیه متناسب با نیاز به فضای اداری، مراکز رشد و چند مستاجره تغییر کاربری پیدا کرد و ساخت دو مجموعه مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات و ساختمان مراکز رشد اقبال در دستور کار قرار گرفت.

مدیر عمرانی پارک تصریح کرد: مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات با زیربنای 2570 مترمربع در سال 90 تکمیل و جهت استقرار به شرکت ها واگذار شد.

وی با بیان اینکه ساختمان مراکز رشد اقبال نیز با زیربنای 5157 متر مربع پس از اتمام طراحی در سال 93 در دست ساخت قرار گرفت، اظهار داشت: این مرکز شامل محل استقرار شرکت های فناور، ساختمان اداری ، 4 آزمایشگاه مرتبط با مرکز رشد بیوتکنولوژی، 3 سالن کنفرانس و سایر فضاها از جمله لابی، فروشگاه، انتظامات و… است.

رحیمی با اشاره به پیشرفت 93 درصدی ساخت مراکز رشد اقبال، گفت: ارزش قرارداد این پروژه 43 هزار میلیون ریال بوده است که متاسفانه به دلیل مشکلات مالی دولت در سال های اخیر، تنها 25 هزار میلیون ریال آن را دریافت کردیم.

وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به شرایط فیزیکی و نیاز مالی پروژه، وزارت علوم و سازمان مدیریت و برنامه ریزی در کوتاه ترین زمان نسبت به تخصیص اعتبار صد در صدی از پیش تعیین شده، اقدام نمایند.

رحیمی اتمام ساختمان مراکز رشد اقبال را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: با تکمیل ساختمان مراکز رشد اقبال شرکت های جدیدی مستقر خواهند شد و ساختمان مرکز رشد زیست فناوری به سمت آزمایشگاهی شدن پیش خواهد رفت.

وی افزود: راه اندازی واحد اطلاع رسانی وابسته به روابط عمومی، سامان دهی و فاخرسازی مجموعه ی اقبال، طراحی و تجهیز سالن کنفرانس VIP و ایجاد مرکز تخصصی هنر های دیجیتال و انیمیشن از دیگر اقدامات عمرانی پارک یزد در سال جاری بوده است.

مدیرعمرانی پارک علم و فناوری یزد از اختصاص زمین مجاور مرکز فناوری اقبال به طرح های توسعه آتی پارک خبر داد و گفت: این زمین که در حال حاضر فضای مهمانسرا و پارکینگ مجموعه را تامین می کند برای ساخت 3 ساختمان بزرگ در نظر گرفته شده است.

وی افزود: طرح کامل حدود 18 هزار متر مربع بوده و پاسخ گوی نیازهای رفاهی و پارکینگ این مرکز خواهد بود.

گفتنی است، از افتخارات عمرانی پارک علم و فناوری یزد، کسب رتبه برتر استان توسط کمیته نظارت بر مدیریت انرژی ساختمان های اداری در دو سال پیاپی 93 و 94 است.