نشست مشترک فن بازارها و کارگزاران مبادله فناوری کشور دوشنبه مورخ 93/9/3 صبح به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پارک و به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نشست مشترک فن بازارها و کارگزاران مبادله فناوری کشور با حضور مدیران و کارگزاران فن بازارهای 11 استان و کارگزاران تبادل فناوری کشور، کار خود را در دانشگاه شهید بهشتی آغاز کرد.
در ابتدای این نشست مهندس علی اکبریان، دبیر شبکه بازار ملی ایران ضمن ارائه کلیات و نقش فن بازار در اجرای طرح لیزینگ به تشریح فرایند اجرایی پرداخت و گفت: هدف اصلی جلسه حاضر بررسی طرحی که در راستای اهداف شبکه فن بازار ملی ایران برنامه ریزی شده و بیان اهمیت مبحث توسعه بازار محصولات دانش‌بنیان است.
وی ادامه داد: این جزو رسالتهای ما است که با کمک مجموعه هایی که در این حوزه تخصص دارند به توسعه بازار محصولات دانش‌بنیان بپردازیم و طرح حمایت از توسعه بازار دانش‌بنیان که یک طرح کلان است نیز در همین راستا تصویب شده است. پیرو این موضوع و سیاستها، بخشهای مختلف دولت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی همگی دست به دست هم داده اند تا ما بتوانیم فضای کسب و کار را در جامعه دانش بنیان توسعه دهیم.
علی اکبریان در اشاره به حمایتهای دولت از ایجاد بازار فناوری و بحث بورس ایده اظهار کرد: ورود شرکتهای دانش‌بنیان به بورس موضوعی است که تحت عنوان اسناد مرتبط با بازار فناوری به آن اشاره شده است.
وی افزود: هدف کلان این طرح تسهیل روند خرید و فروش و مبادلات محصولات دانش‌بنیان است و ماحصل همه این اقدامات رونق بازار فناوری است.
دبیر شبکه فن بازار ملی ایران، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری شکوفایی را از جمله حمایت کننده‌های کلان در این عرصه دانست و اظهار کرد: در اشاره به این دو نهاد با دو لایه مواجه می شویم که یکی لایه تامین منابع و سیاستگذاری، و دیگری بحث تسهیل گران است.
وی ادامه داد: بین شبکه فن بازار و صندوق نوآوری و شکوفایی تفاهمنامه ای امضا شده است تا مسئولیت اجرای طرح مذکور از طریق شبکه فن بازار ملی ایران اتفاق بیفتد. بنابراین امروز ما با کارگزاران تبادل فناوری در کشور که بار اصلی موضوع را بر دوش خود دارند تفاهمنامه ای را امضا می کنیم و اجرای کارگزاری به این شرکتها واگذار می شود.
علی‌اکبریان در اشاره به فرصت های پیش روی کارگزاران بیان کرد: همایش های ترویجی به طور متمرکز برای شرکت های دانش بنیان و همچنین برای پارکها و مراکز رشد علم و فناوری در نظر گرفته شده است و در کنار این همایش ها از کارگزاران هر استان جهت حضور دعوت به عمل می آید تا امکان شناسایی آن ها فراهم شود.
وی افزود: در همین راستا بحث نمایشگاه محصولات دانش بنیان نیز مطرح است که یک نمایشگاه تا پایان سال جاری برای حضور شرکتهای دانش بنیان و خریداران محصولات آنها برای عرضه محصولات دانش بنیان و حضور کارگزاران به منظور تسهیل لیزینگ این محصولات برگزار شود.
دبیر شبکه فن بازار ملی ایران خاطر نشان کرد: کارگزاران نیز می توانند در این عرصه به خوبی فعالیت کنند و بر اساس حوزه های محصولات و شرکت ها، مشتری ها را شناسایی کرده و یک بازار چند روزه را به صورت حقیقی شکل دهند.
در ادامه این نشست مهندس سریر افراز به بررسی مفهوم لیزینگ و تبیین طرفهای انجام فرایند لیزینگ پرداخت و گفت طی این فرایند نهادهای مالی و حمایتهای مالی در مرحله رشد شرکتها و عرضه محصولاتشان فعال خواهند شد و لیزینگ محصولات دانش‌‌بنیان در این راستا مطرح شده است.
وی افزود: بنابراین محصول باید در تولید انبوه به فروش رسیده باشد یعنی تا حد ممکن محصول باید به فروش لازم را داشته باشد.
مهندس سریرافراز در ادامه ضمن آشنا کردن حاضرین با چرخه رشد فناوری و بررسی نقش نهادهای مالی به توضیح گردش کار طرح لیزینگ محصولات دانش‌بنیان پرداخت.
در نهایت دکتر حمیدرضا شاهوردی، عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی به بیان جایگاه این صندوق و برنامه‌های حمایتی آن پرداخت و اظهار کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی بر اساس قانون حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان شکل گرفته است و یک پتانسیل و توانمندی بالقوه خوب محسوب می‌شود.
وی با اشاره به این موضوع که صندوق انواع مختلفی از تسهیلات را ارائه می‌دهد ابراز کرد: کمتر نهاد مالی را می توان دید که به اندازه صندوق نوآوری و شکوفایی قابلیت انعطاف داشته باشد، بنابراین با توجه به قابلیتهای بالای صندوق، انتظارات عملکردی از آن نیز بسیار بالا است.
شاهوردی ادامه داد: ما می‌خواهیم کشش در بازار ایجاد کنیم و از قالبهای لیزینگ در این زمینه بهره ببریم. در این جا ورود به لیزینگ یعنی پذیرش نظارت با هدف توانمندسازی.: چنانچه چشم خود را بر روی فرایندها نبندیم و به امر نظارت توجه کنیم موفق خواهیم شد که صنایع با سود کم به ضد خودش تبدیل نشود و با این کار می‌توانیم با توجه به حجم منابع در اختیار به نتیجه مطلوب دست پیدا کنیم.
عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان این مطلب که یک شبکه وسیع مویرگی در کشور ایجاد شده است تصریح کرد: صندوق امسال حدود 100 میلیارد تومان را تصویب کرده است و تلاش دارد تا موضوع را به دانش فنی بسط دهد. در اصل هدف غایی بحث تسهیلات برای توسعه بازار بوده است و امید می‌رود که به تدریج این کار انجام شود و فیدبکهایی که سیستم در اختیار قرار می‌گیرد کمک کنند تا مسائل بالا دست نیز بهبود یابد.
وی افزود: چنانچه تا انتهای سال جاری بتوانیم 100 میلیارد تومان شرکتهای دانش‌بنیان را با احراز شرایط محقق کنیم، صندوق نوآوری نیز می‌تواند سبد خدمات را به تمامی حوزه‌ها تسری دهد و به تعهداتش عمل کند. بنابراین باید اطمینان یابیم که منابع به موقع تخصیص پیدا می‌کند. ما به دنبال زمان کشی نیستیم بلکه به دنبال این هستیم که پول را به دقت و به اندازه کافی تخصیص دهیم.
شاهوردی در پایان اظهار کرد: اگر این اتفاقات با تلاش دوستان فناوری نوین و فن بازار رخ بدهد و بتوانیم 100 میلیارد را به گونه ای مناسب تخصیص دهیم این عدد می‌تواند تا سال آینده به چند برابر ارتقا پیدا کند. بنابراین فراموش نکنیم که خط قرمزهای ما نابخشودنی هستند پس در اجرای آنها دقت کنیم. چرا که همه ما در یک کشتی نشسته‌ایم و اگر این کشتی توسط خودمان سوراخ شود تمام مدل خراب می‌شود و همگی زیر آب می رویم.

براساس این گزارش، نشست مشترک فن بازارها و کارگزاران مبادله فناوری کشور به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با حضور مدیران وکارگزاران فن بازارهای منطقه‌ای و کارگزاران منتخب حوزه تبادل فناوری در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد.

  • ۲ آذر, ۱۳۹۳