مدیرعامل مرکز توسعه فناوری سرامیک ایران با بیان اینکه هدف مرکز توسعه فناوری سرامیک ایران، کمک به توسعه فناوری و دانش در صنعت کاشی و سرامیک به منظور تولید محصولات با ایجاد ارزش افزوده و کیفیت رقابتی در بازارهای جهانی به منظور افزایش صادرات در این حوزه است. گفت: تبدیل مرکز به عنوان قطب پژوهشی و فناوری صنعت سرامیک در منطقه و کمک به افزایش صادرات از 115 میلیون متر مربع کنونی به 400 میلیون متر مربع در سال 1401 و به دست آوردن رتبه دوم صادرات جهانی از طریق توسعه فناوری، چشم انداز بلند مدت این مرکز است.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، رامین زارع، مدیرعامل مرکز توسعه فناوری سرامیک ایران با بیان اینکه مرکز توسعه فناوری سرامیک ایران یک هلدینگ فناوری است، گفت: این مرکز با مشارکت صاحبان صنعت سرامیک ایران ( انجمن صنفی کاشی و سرامیک و انجمن صنفی لعاب کشور)، تولیت پارک علم و فناوری یزد و حمایت استانداری یزد،در پارک علم و فناوری یزد راه اندازی شد و در حال حاضر عمده سهام آن متعلق به انجمن صنفی کاشی و سرامیک و انجمن صنفی لعاب کاشی و سرامیک است و باقی سهام آن برای پارک علم و فناوری یزد و شرکت های فناور فعال در حوزه سرامیک است.
وی با بیان اینکه یکی از مهمترین مشکلات صنعت سرامیک ایران، نبود توان رقابتی برای صادرات است، ادامه داد: این مرکز با هدف افزایش کیفیت کاشی و سرامیک تولیدی و در نهایت افزایش صادرات به خارج از کشور راه اندازی شد.
زارع با بیان اینکه هم اکنون رتبه هفتم صادرات کاشی جهان را دارا هستیم، اظهار کرد: این در حالی است که از نظر تجهیزات مشکلی نداریم، ولی نبود بازاریابی مناسب و بهره گیری از روش های نوین بازاریابی در کشورهای هدف، دانش فنی پایین و و بعضاً مشکلات روابط سیاسی و تجاری موجب تنزل رتبه صادرات ایران در سال های گذشته شده است.
زارع با اشاره به صادرات ایران در زمینه کاشی گفت: 74 درصد کاشی صادراتی ایران به عراق، 14 درصد به کشور افغانستان و پاکستان صادر می شود.
وی با بیان اینکه تنها 12 درصد از کاشی و سرامیک کشور به دیگر کشورها صادر می شود و آن را یک ضعف و تهدید جدی برای صنعت کاشی و سرامیک ایران دانست. گفت: این آمار نشان از امکان گسترش صادرات کاشی و سرامیک ایران به دیگر کشورها است.
مدیرعامل مرکز توسعه فناوری سرامیک ایران با بیان اینکه این مرکز بعنوان واحد تحقیق و توسعه متمرکز در صنعت سرامیک ایفای نقش خواهد کرد، گفت: در چشم انداز 10 ساله خود 9 موضوع استراتژیک صنعت را مدنظر قرار داده ایم، که از جمله آنها می توان به بهینه سازی فرایند تولید، توسعه بازار، لعاب و طراحی رنگ و چاپ، ایجاد شبکه آزمایشگاه مرکزی، بهره وری انرژی و محفظ محیط زیست، توانمدسازی منابع انسانی، قطعه سازی و بومی کردن تجهیزات و … اشاره کرد.
زارع با اشاره به اولویت بندی شدن این موضوعات برای اجرا گفت: در حال حاضر موضوعات توسعه بازار، بهینه سازی فرانید تولید، انتقال دانش فنی و ایجاد شبکه آزمایشگاه مرکزی در دست انجام هستند و به تدریج دیگر موارد نیز اجرایی خواهند شد.
رامین زارع با بیان اینکه طبق آمار و در سال 93، 200 میلیون متر مربع مازاد تولید کاشی و سرامیک داشتیم، افزود: در سال مذکور 110 میلیون متر مکعب از آن صادر شد.
وی با بیان اینکه مرکز در حال حاضر با 2 چالش جدی روبرو است، اذعان کرد: چالش ابتدایی اعتماد صنعت به مرکز برای رفع نیازهای فناورانه خود است که باید در این زمینه مرکز تمام تلاش خود را به کار بگیرند تا با ارائه خدمات مناسب اعتماد صنعت را جلب نموده و صنعت کاشی و سرامیک نیز به صورت عملی با ما همکاری کند و از خدمات مرکز استقبال نماید.
زارع ادامه داد: چالش دوم نوپا بودن مجموعه است. در حال حاضر تنها 9 ماه از عمر مرکز می گذرد و آغاز کار هر مجموعه ای عرضه خدمات پایین و هزینه ها بالا است. به همین دلیل در صورتی که این دوره که چون دره مرگ است را با کمک دولت و پارک و حمایت خود صاحبان صنعت به سلامت پشت سر بگذاریم، رسیدن به اهدافمان کاملا در دسترس خواهد بود.
وی درباره اقدامات انجام شده در این دوره 11 ماهه گفت: 3 ماه اول به تدوین برنامه راهبردی ونقشه راه مرکز سپری شد و فعالیت های اجرایی از ابتدای سال 96 آغاز شد. و در نهایت تصمیم بر دو راهبرد اصلی و کلان در مرکز شد، ابتدا تلاش برای بهبود وضعیت کنونی صنعت کاشی و سرامیک بوسیله توسعه فناوری و انتقال دانش، و راهبرد دوم اینکه شناسایی معرفی و راه اندازی فرصت های جدید سرمایه گذاری در صنعت سرامیک به ویژه در حوزه سرامیک های پبشرفته، بیو سرامیک و سرامیک های صنعتی که هم تکنولوژی بر، کم آب خواه، دوستدار محیط زیست و با ارزش افزوده بالا است.
مدیرعامل مرکز توسعه فناوری سرامیک ایران افزود: پس از آن همایش مدیران تولید و فنی کارخانجات کاشی و سرامیک ایران را در دانشگاه یزد برگزار کردیم که بسیاری از مسئولان کشوری و استان همچون استاندار، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، رئیس دانشگاه یزد و مدیران حوزه کاشی و سرامیک کشور و اساتید استانی و کشوری در آن شرکت داشتند.
وی درباره برگزاری همایش مدیران تولید و فنی کارخانجات کاشی و سرامیک ایران در یزد گفت: مرکز توسعه فناوری سرامیک ایران در کنار انجمن صنفی تولیدکنندگان کاش و سرامیک کشور مجری برگزاری این همایش بودند که با مشارکت و استقبال خوب دانشگاه یزد در این دانشگاه برگزار شد و مهمترین دستاورد ما در این همایش، شناساندن مرکز به مدیران عامل، تولید وفنی صنایع کاشی و سرامیک کشور بود.
زارع با بیان اینکه این همایش بعنوان اولین دوره آن، همایش موفقی بود، افزود:150 مدیر تولید، عامل و فنی از واحدهای تولیدی کاشی و سرامیک در همایش شرکت داشتند.
وی درباره دیگر فعالیت های مرکز در طول چند ماه کار خود گفت: برای رفع مشکلات صادراتی، پروژه شناخت بازارهای جدید صادراتی را تعریف کردیم. همچنین با شناسایی چند شرکت بزرگ بازرگانی در صدد برقراری تعامل و همکاری بین این شرکت ها و برخی کارخانجات کاشی سرامیک هستیم.
زارع درباره دیگر فعالیت های مرکز گفت: راه اندازی آزمایشگاه کاشی و سرامیک در پارک یکی از مهمترین فعالیت های مجموعه ما بود که یک ماه دیگر از آن بهره برداری می شود و آماده ارائه خدمات به صنعت خواهد بود. همچنین برای کاهش هزینه های آزمایشگاهی، شبکه آزمایشگاهی بین دانشگاه یزد، جهاد دانشگاهی، دانشگاه آزاد میبد و آزمایشگاه مرکز برقرار کردیم که بر اساس آن امکان تبادل امکانات آزمایشگاهی بین این 4 مجموعه فراهم خواهد آمد و نیاز به خرید تجهیزات آزمایشگاهی در استان تا اندازه زیادی کاهش داشت. و این شبکه آمادگی حضور سایر آزمایشگاه موجود در استان و کشور را در خود دارد، تا حداکثر همر افزایی بین ظرفیت آزمایشگاهی صنعت فراهم شود.
وی با اشاره به حمایت مرکز از طرح های نوآورانه گفت: از دیگر طرح های مرکز، همکاری با مرکز نوآوری بود که زمینه سرمایه گذاری در طرح های نوآورانه مرتبط با موضوع سرامیک را مهیا می کند. و این ظرفیت در مرکز وجود دارد تا در طرح هایی که بتواند مسئله ای از صنعت را حل کند مشارکت سرمایه گذاری داشته باشد.
مدیرعامل مرکز توسعه فناوری سرامیک ایران همچنین با اشاره به فعالیت 20 ساله مرکز تکنولوژی سرامیک اسپانیا و امکان استفاده از دانش آن مجموعه و انتقال به صنعت گفت: مجدد این همکاری را از سر گرفتیم و با مذاکرات و مکاتباتی که انجام شد به زودی طرح مشترکی را آغاز می کنیم.
وی در پایان خاطر نشان کرد: رسیدن به اهدافی که برای این مرکز ترسیم شده و تبدیل شدن به مرکز در سطح نمونه های موجود و مشابه بین المللی که مدت زمان زیادی با سرمایه مالی زیاد از عمر آن می گذرد کاری بس سخت ولی شدنیست به شرط حمایت، همکاری همه جانبه دولت و نهادهای مربوطه و از همه مهمتر صنعت کاشی و سرامیک که صاحب اصلی این مرکز است.