رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری:

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی میزان اعتبارات این صندوق برای سال جاری را 75 میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: خدمات این صندوق شامل 12 نوع خدمات حمایتی می‌شود که بازپرداخت این تسهیلات و خدمات بر اساس توافق و توانمندیهای شرکتهای دانش بنیان تعیین خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی پارک و به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر بهزاد سلطانی با بیان اینکه بیش از یک سال است که صندوق نوآوری و شکوفایی تاسیس شده است، افزود: در حال حاضر اعتبارات سال 91 در این صندوق موجود است و اعتبارات سال 92 نیز قرار است به این صندوق اضافه می‌شود.

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر اینکه اعتباراتی که رئیس جمهور اعلام کرده است، برای سال 93 خواهد بود، اظهار داشت: اعتباراتی که در قانون بودجه دولت پیشنهاد شده است مبلغ 200 میلیون دلار معادل 500 میلیارد تومان است به اضافه 98 میلیارد تومان از ردیف کمک که در مجموع اعتبارات این صندوق 598 میلیارد تومان تعیین شده است. وی با اشاره به تغییرات ایجاد شده در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بر این اساس ممکن است این میزان اعتبارات صندوق نوآوری و شکوفایی افزایش یابد و امیدواریم مجلس این اعتبارات را مصوب کند.

سلطانی میزان اعتبارات این صندوق در سال جاری را 75 میلیارد تومان ذکر کرد.

تلاش معاونت علمی برای تسریع در پروسه دانش بنیان بودن شرکتها

وی با تاکید بر اینکه خدمات این صندوق مشمول شرکت‌های دانش بنیان خواهد شد، خاطر نشان کرد: در حال حاضر 359 شرکت در سامانه ایجاد شده در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پرونده خود را کامل کرده‌اند که این شرکتها در حال توزیع شدن در میان داوران صاحب نظر برای بررسی هستند.

به گفته سلطانی به زودی بر تعداد 31 شرکت دانش بنیان که “دانش بنیان” بودن آنها احراز شده است، اضافه خواهد شد.

نحوه اختصاص تسهیلات صندوق به شرکتهای متقاضی

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی تعداد خدمات این صندوق را 12 نوع حمایت ذکر کرد و یادآور شد: در آینده ممکن است که این تعداد به 17 نوع حمایت افزایش یابد.

وی با اشاره به جزئیات 12 نوع خدمت صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: این حمایت‌ها شامل مواردی چون ضمانت نامه‌های شرکت‌های دانش بنیان، وام‌هایی با بهره‌های پایین‌تر از وام‌های بانکی و حمایت‌های مربوط به مرحله پیش از تولید صنعتی محصول و یا خدمات دانش بنیان است که هر یک از شرکت‌ها می‌توانند برای مقاصد مختلف تقاضاهای خود را به صندوق ارائه دهند.

نحوه اختصاص اعتبارات صندوق

سلطانی، یکی از نگرانی‌های موجود را تبدیل شدن عملکرد این صندوق به طرح بنگاه‌های زود بازده ذکر کرد و گفت: در طرح بنگاه‌های زودبازده پول زیادی بدون نظارت پرداخت شد که نتیجه‌ای از آن به دست نیامد از این رو در اعطای تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی سعی می‌کنیم بررسی‌ها دقیق‌تر صورت گیرد.

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به نحوه اعطای خدمات این صندوق به متقاضیان افزود: در این راستا خدمات و تسهیلات این صندوق به صورت مرحله‌ای اعطا خواهد شد و در مراحل مختلف نظارت صورت می‌گیرد تا پروژه‌ به هدف مورد نظر برسد در این صورت مرحله بعدی خدمت ارائه خواهد شد.

به گفته وی واگذاری این خدمات در گرو بررسی طرح‌های شرکتهای دانش بنیان است.

برگزاری مراسمی تا پیش از سال جدید

وی با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ شرکت دانش بنیانی خدمتی از این صندوق دریافت نکرده است، گفت: سعی ما این است که تا پیش از سال جدید بتوانیم 10 شرکت دانش بنیان را برای دریافت خدمات این صندوق تایید کنیم و طی برگزاری مراسمی این شرکتتا رسما معرفی شوند.

بازپرداخت تسهیلات با توافق طرفین

سلطانی به بیان نحوه بازپرداخت تسهیلات این صندوق پرداخت و اظهار داشت: باز برداخت تسهیلات صندوق بر اساس پروژه و توانمندی‌های شرکت‌های متقاضی است از این رو باز پرداختها به صورت توافقی خواهد بود و بر اساس توافق طرفین دوره تنفس، زمان بازپرداخت و دوره‌های بازپرداخت تعیین می‌شود.

  • ۲۵ دی, ۱۳۹۲