معاون علمی و فناوری رئیس جمهور :

به گزارش روابط عمومی پارک و به نقل پایگاه اطلاع رسانی دولت، نسرین سلطانخواه در مراسم رونمایی از تولید هشت داروی بیولوژیک راهبردی با حضور رئیس جمهور و وزیربهداشت ،درمان و آموزش پزشکی، افزود: رشد و شکوفایی علمی کشور در دولت های نهم و دهم سرعت بیشتری به خود گرفته است.

وی با بیان اینکه ایران هم اکنون از نظر علمی در منطقه اول است، خاطر نشان کرد که بودجه مراکز علمی در دولت های نهم و دهم رشد چهار برابری داشته است. معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: هم اکنون دستاوردهای فناوری کشورمان پاسخگوی نیازهای پایه ای و آماده جهش در عرصه های علمی است.

سلطانخواه با تاکید براینکه محصولات علمی و فناوری کشورمان باید در خدمت اقتصاد و ایجاد اشتغال باشد، یادآورشد: تکمیل چرخه تولید محصولات علمی و فناوری های جدید ورود به دنیای تجارت است که خوشبختانه مورد توجه دولتمران قرار دارد. این عضو دولت دهم گفت : نگاه ما به توسعه علمی و فناوری های نگاه ویژه و چند بعدی است، چرا که نگاه یک لایه و یک بعدی دراین حوزه جوابگو نیست و اثری ندارد. معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به پیشرفت های ایران در تولید داروهای بیولوژیک، بر حضور در بازارهای داخلی به عنوان مقدمه ورود به بازارهای جهانی تاکید کرد. سلطانخواه با بیان اینکه صادرات این محصولات به بازارهای جهانی نه فقط از حیث تجاری بلکه از منظر دیپلماسی فناوری بسیار حائز اهمیت است، از آمادگی این معاونت برای کمک به شرکت های تولید دارو و مراکز دانش بنیان خبر داد .

گفتنی است، در مراسم امروز داروی نوترکیب فاکتور 8 برای درمان بیماری‌های خونی و هموفیلی و داروی تراستوزومب هرسپیتین برای درمان سرطان سینه و واکسن هموفیلوس آنفولآنزا برای پیشگیری از مننژیت اطفال از جمله داروهای رونمایی شده از سوی رییس‌جمهوری بود. همچنین در این مراسم از داروی نوترکیب FSH برای درمان ناباروری، داروی هورمونی سینوپار(PTH) برای درمان اختلال غدد پاراتیروئید، پک GCSF برای پیوند مغز استخوان و خون سازی در بدن بیماران پس از شیمی درمانی، اتانرسپت برای درمان تورم مفاصل و داروی هورمونی لوپرولاید برای درمان سرطان پروستات و ریه رونمایی شد.

  • ۱۱ شهریور, ۱۳۹۱