از طرح نوآورانه دستگاه آب شیرین کن خورشیدی، چهارشنبه 14 آذر 97 در مرکز نوآوری پارک علم و فناوری یزد دفاع شد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، سید نوید موسوی، یکی از اعضای گروه سازنده این طرح در مورد نحوه عملکرد این دستگاه گفت: پس از آبگیری مخزن آب توسط تلمبه و کیوم فشار داخل دستگاه را تا مقدار مشخص شده پایین آورده و سیستم تعقیب خورشید را روشن می نماییم تا دستگاه فعالیت خود را آغاز کند.
وی افزود: در این حالت دستگاه در محل مناسب نسبت به خورشید قرار می گیرد و پس از مدت زمانی آب داخل دستگاه جوش آمده و بخار حاصله میعان و جمع آوری می شود.
موسوی قابلیت عایق بندی خاص به خاطر نوع طراحی، قابلیت تولید آب مقطر، قابلیت استفاده برای آب گرمکن و قیمت پایین دستگاه را از جمله مزیت های آن نسبت به سایر نمونه ها دانست و گفت: از جمله اقدامات انجام شده برای بهینه سازی می توان به کاهش نقطه جوش با استفاده از کاهش فشار و همچنین کاهش اتلاف انرژی با نزدیک شدن نقطه کاری دستگاه با دمای محیطی، استفاده از شکل کاواک به منظور جذب حداکثری انرژی دریافتی و انتقال آن به آب اشاره کرد.
گفتنی است، مرکزنوآوری پارک علم وفناوری یزد در راستای حمایت از افراد خلاق و نوآور و به منظور پرورش ایده های نو و کاربردی، از طرح های نوآورانه و کاربردی با قابلیت تجاری سازی، حمایت مادی و معنوی می نماید.