از طرح نوآورانه توربین باد عمود محور یک کیلو وات در مقیاس کوچک که با حمایت مرکز نوآوری پارک علم و فناوری یزد به مرحله اجرا رسیده روز چهارشنبه 7 مهر 95 در این مرکز دفاع شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، بصیر بلانیان، سرپرست تیم طرح توربین باد عمود محور، با بیان اینکه محصول نهایی طرح، توربین باد محور عمودی ترکیبی (ترکیب همگام ساونیوس و داریوس) یک کیلووات است، گفت: اخیرا توربین های بادی با محور عمودی به دلایل مختلفی از قبیل توانایی کار در محیط باد پرتلاطم، سادگی ساختار، استقلال از جهت وزش باد، تعمیر و نگهداری آسان و قیمت نهایی کم، بسیار مورد توجه جامعه علمی دنیا قرار گرفته است، بطوری که عمده تحقیقات اخیر در زمینه توربین های بادی به این ‌توربین ها اختصاص یافته است.

وی تصریح کرد: این محصول جهت تولید الکتریسته برای مصارفی از جمله روشنایی، گرمایشی، تزریق برق به شبکه و جبران افت ولتاژ شبکه و … طراحی شده است.

بلانیان افزود: توربین بادی یک کیلووات دارای بسیاری محصولات مشابه خارجی بوده، اما در محصولات داخلی، نمونه مشخصی از این توربین وجود ندارد. از مزیت های اصلی توربین های بادی در این مقیاس، عدم وابستگی به قطعات وارداتی و تکنولوژی های گلوگاهی است.

گفتنی است، مرکز نوآوری با توجه به رسالت خود در حمایت از طرح های نوآورانه، طرح های ارائه شده توسط دانشجویان را در مرحله اول در شورای پذیرش مطرح و پس از تصویب، تسهیلات و حمایت هایی در اختیار آن ها قرار می دهند. در مرحله بعد صاحبان ایده پس از اجرایی کردن طرح، گزارشی از روند کار خود به این مرکز ارائه می کنند و با حمایتهای مشاوران مرکز طرح های خود را به صورت نمونه اولیه به اتمام می رسانند. شایان ذکر است در صورت اتمام موفق طرح ها پارک مشاوره و حمایت های لازم برای ثبت اختراع را نیز در اختیار مجریان طرح قرار می دهد.