از سه طرح نوآورانه “دستگاه تولید ازن برای تصفیه آب و هوا” و ” کوادکوپتر” و “هشدار دهنده قابل نصب روی اتومبیل جهت کاهش تصادفات ” که با حمایت مرکز نوآوری پارک علم و فناوری یزد به مرحله اجرا رسیده، در این مرکز دفاع شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، در جلسه ای با حضور مشاوران مرکز نوآوری، از طرح دستگاه تولید ازن برای تصفیه آب و هوا به سرپرستی محمد کبریائی دفاع شد. در این طرح گاز ازن با ایجاد کرونا در هوا، جهت میکروب زدایی آب و هوا که یکی از راهکار های مدرن تصفیه به شمار می رود، تولید می شود.

کبریائی در خصوص عملکرد این دستگاه تصریح کرد: در این طرح به کمک مولد توان پالسی که نمونه جدیدی از مولد های توان پالسی است، با ایجاد پالس های ولتاژ بالا در رآکتور ایجاد کرونا، ازن تولید می گردد.

وی مولد های توان پالسی ارائه شده در دستگاه را نیمه هادی توصیف کرد که نسبت به نمونه های مشابه سبک تر، ارزان تر، با قابلیت اطمینان بالاتر و کاملا ماژولار است و درباره ی دیگر کاربرد های آن افزود: به دلیل اینکه فرکانس پالس خروجی، دامنه و عرض آن قابل تفییر می باشد، این مولد می تواند در کاربرد های دیگر توان پالسی نظیر پزشکی و میکروب زدایی مواد غذایی مورد استفاده قرار گیرد.

در ادامه سعید برشان از طرح هشداردهنده قابل نصب روی اتومبیل دفاع کرد. در این طرح هشدار دهنده ای روی وسایل نقلیه جهت کاهش تصادفات جاده ای نصب می شود که نوارهای LED سبز و قرمزرنگ در جلو و عقب خودروها، کاهش سرعت خودرو را با چشمک زدن نشان می دهد وثابت شدن آن نشاندهنده توقف کامل اتومبیل است.

امیرعباس خان میری، محمدرضا غفاری و علیرضا رحمت آبادی نیز در قالب دو تیم از طرح کوادکوپتر خود در این جلسه دفاع کردند.

کوادکوپتر چرخبال هدایتی از راه دوریست که دارای چهار موتور، ملخ، اسپید کنترل و باتری است و کاربرد های فراوانی به ویژه در فیلم برداری های هوایی، امدادرسانی، سرگرمی و رساندن خرید های اینترنتی دارد.

گفتنی است، مرکز نوآوری با توجه به رسالت خود در حمایت از طرح های نوآورانه، طرح های ارائه شده توسط دانشجویان را در مرحله اول در شورای پذیرش مطرح و پس از تصویب، تسهیلات و حمایت هایی در اختیار آن ها قرار می دهند.در مرحله بعد صاحبان ایده پس از اجرایی کردن طرح، گزارشی از روند کار خود به این مرکز ارائه می کنند و با حمایتهای مشاوران مرکز طرح های خود را به صورت نمونه اولیه به اتمام می رسانند. شایان ذکر است در صورت اتمام موفق طرح ها پارک مشاوره و حمایت های لازم برای ثبت اختراع را نیز در اختیار مجریان طرح قرار می دهد.