مدیر کارخانه بهنور یزد:

در سومین مراسم رونمایی از دستاوردهای شرکت‌های دانش بنیان که 31 خرداد ماه در محل صندوق نوآوری و شکوفایی و با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری برگزار شد، از 23 محصول دانش بنیان که با حمایت صندوق به تولید رسیدند رونمایی شد. یکی از این محصولات لامپ های LED با لومن بالای 150 شرکت بهنور یزد بود.

مهدی سعیدی، مدیر کارخانه بهنور یزد در گفتگو با روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد با بیان اینکه شرکت بهنور از سال 86 تاسیس و از سال 89 در پارک علم و فناوری یزد مستقر شده است، گفت: در ابتدا کار خود را با تولید دیودهای نوری پایین یا دوپایه آغاز کردیم تا نهایتا به تولید high power LED رسیدیم که محصول دانش بنیان شرکت بهنور شناخته شده در سومین دوره رونمایی از محصولات شرکت های دانش بنیان معرفی شد .

سعیدی با بیان اینکه high power LED در سال 2014 جایزه نوبل فیزیک را دریافت کرد، گفت: مهم ترین فاکتور محصول تولیدی شرکت بهنور این است که با استفاده از این لامپ های LED، با مصرف کمتر، میزان نور بیشتری دریافت می شود.

وی افزود: به عبارتی یک لامپ 100 وات معمولی 500 لومن نور دارد در حالی که یک لامپ 5 وات LED ، 700 لومن نور تولید می کند. بنابراین یک بیستم مصرف برق و 30 درصد نور بیشتر دارد.

سعیدی با بیان اینکه شرکت بهنور یکی از سخنرانان این مراسم بود، گفت: ما به نمایندگی از بقیه شرکت های دانش بنیان سعی کردیم تمامی درخواست های شرکت ها را به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منتقل کنیم.

مدیر کارخانه بهنور یزد با اشاره به تاثیر حمایت های پارک علم و فناوری یزد در کسب موفقیت های این شرکت، اظهار داشت: حمایت های پارک علم و فناوری یزد و تسهیلات ارائه شده توسط صندوق نوآوری و شکوفایی استان یزد باعث ساخت چند محصول جدید توسط شرکت بهنور و عرضه آن در ادوار مختلف راهی بازار شده است.

سعیدی افزود: یکی از این محصولات لامپ هایی با لومن 150 تا 160 بود که در زمان تولید آن در جهان لامپ های با لومن 110 وجود داشت.

وی ضمن قدردانی از حمایت های پارک علم و فناوری یزد، گفت: یک دوره با هماهنگی پارک علم و فناوری، شرکت های دانش بنیان از فرودگاه یزد بازدید کرده و با آیتم ها و نیازهای صنعت هوایی آشنا شدند که بازدید بسیار مفید و موثری بود.

سعیدی تصریح کرد: با توجه به اینکه برند پارک های علم و فناوری ارزش و اعتبار خاصی دارد، امیدواریم این بازدیدها از سوی پارک ادامه داشته باشد تا شرکت های دانش بنیان از این طریق بتوانند با سازمان های دیگر ارتباط برقرار کند.

مدیر کارخانه بهنور یزد با اشاره به برنامه های آینده این شرکت، اظهار داشت: در حال حاضر با استفاده از تسهیلات پارک یزد، وارد بحث نیمه هادی ها شدیم که تکنولوژی آن را تنها کشور آمریکا داشته و تایوان و چین تحت عنوان همان برند این محصولات را تولید می کنند.

وی افزود: با رایزنی های انجام شده در حال خرید این تکنولوژی از طریق کشور آلمان هستیم تا بتوانیم نیمه هادی را در ایران تولید نماییم.

سعیدی با بیان اینکه این طرح را برای دفتر برق و الکترونیک وزارت صنعت و معدن فرستادیم ، گفت: خوشبختانه وزارت خانه از این طرح استقبال خوبی داشتند چرا که در صورت اجرایی شدن آن، تولید لامپ های LED در ایران بسیار زیاد، مصرف برق پایین و انقلاب بزرگی در صنعت روشنایی کشور بوجود خواهد آمد.