دکتر محمدعلی وحدت:

بنیاد حامیان علم و فناوری کشور از 18 اردیبهشت 95 رسما آغاز به کار کرد این درحالی است که دکتر محمدعلی وحدت، رئیس دانشگاه غیر انتفاعی امام جواد (ع)، به عنوان ریاست دانشگاه و نماینده پارک علم و فناوری یزد، 7 آبان94 به اتفاق آراء به عنوان عضو هیات امنای این بنیاد انتخاب شد. به همین بهانه با ایشان به گفتگو نشستیم که با هم می خوانیم:

لطفا توضیحاتی در مورد بنیاد حامیان علم و فناوری کشور بفرمائید

بنیاد حامیان علم و فناوری کشور توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاسیس شد. هیات امناء این بنیاد از تعدادی افراد حقوقی و حقیقی تشکیل شده که افراد حقیقی آن از بین نمایندگان تشکل های موجود در کشور شکل گرفته است . وزارت علوم، ده سال پیش، از دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری کشور خواست تا هریک انجمن حامیان علم و فناوری یا دانشگاه را در حوزه خود فعال یا تاسیس کنند و سپس با تاسیس بنیاد حامیان علم و فناوری ایران سعی در هدایت و سیاست گذاری جهت ایجاد هماهنگی و نظم در این تشکل ها شد.

لزوم تاسیس چنین بنیادی در کشور چگونه احساس شد؟

در کشور ما و کشورهای صنعتی پیشرفته، خیرین، سرمایه گذاران و کسانی که فعالیت اقتصادی دارند، در کنار فعالیت های خود سعی می کنند تعهدات اجتماعی شان را هم انجام دهند. به این معنا که کسانی که تمکن مالی دارند با انجام فعالیت های خیرخواهانه از جمله کمک به دانشگاه ها، دین خود را به جامعه ادا کنند. در طول سال ها، دانشگاه های کشور به صورت پراکنده از کمک خیرین بهره مند بوده اند با تاسیس این بنیاد و ایجاد نظم بین تشکل های خیرین، سعی خواهد شد تا از کمک های مادی و معنوی آن حداکثراستفاده شود.

کار اصلی این بنیاد چیست ؟

این بنیاد سعی دارد در کنار جمع آوری کمک های مادی خیرین، فرهنگ انجام کارهای خیر را نیز در جامعه رواج دهد که البته این کارها می تواند کمک های مادی و غیر مادی باشد. ما در این بنیاد سعی داریم نگاه به کار خیر را تغییر دهیم و بگوییم کمک در حوزه علم و فناوری کمک به انسان سازی و تربیت جوانانی است که با این کمک ها علاوه بر کارآفرینی و نخبگی و خلاق بودن به ارزش های جامعه نیز وفادار هستند. در واقع نگاه خیرین علم و فناوری، نگاه بلندی است زیرا در کنار ساخت فضاهای فیزیکی، بر روی ساختن و تربیت انسان ها سرمایه گذاری می کنند.

یکی دیگر از فعالیت های این بنیاد، فراهم آورن فضایی برای انتقال تخصص ها و تجربیات افراد موفق و ایجاد ارتباط بین دانشگاه و صنعت است. از جمله فارغ التحصیلان دانشگاهی سراسر کشور در قالب این بنیاد، ارتباط خود را با دانشگاه حفظ کردهو در یک تعامل دو جانبه، به عمیق تر شدن ارتباط صنعت با مراکز علمی کمک خواهند کرد.

البته اعطای بورسیه های تحصیلی و یا حمایت های مالی از دانشجویان و فارغ التحصیلان نخبه برای جلوگیری از خروج نخبگان از کشور نیز از دیگر اهداف بنیاد حامیان علم و فناوری کشور است.

انتخاب جنابعالی به عنوان عضو هیات امنای این بنیاد چگونه بوده است؟

در جلسه ای که انجمن های حامیان علم و فناوری سراسر کشور در آن حضور داشتند، هیات امنای بنیاد انتخاب شد که بنده نیز افتخار داشتم به عنوان یکی از اعضای هیات امنا انتخاب شوم . در این جلسه همچنین فعالیت های این بنیاد به تفکیک مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

با توجه به اینکه جنابعالی یکی از افرادی هستید که همواره در جریان اقدامات خیرخواهانه در استان بوده اید، وضعیت فعالیت های خیرین و واقفین را در استان یزد چگونه ارزیابی می کنید؟

استان یزد یکی از استان هایی است که کمک های مردمی در آن بویژه در سطح آموزش و پرورش و آموزش عالی، بسیار خوب بوده است به طوری که هم در مدرسه سازی و هم در ساخت دانشگاه بسیار خوش درخشیده اند . برای مثال در دوران مسئولیت بنده در دانشگاه یزد ،یعنی بین سال های 77 تا 83، حدود 3 میلیارد تومان از خیرین و صنعتگران کمک گرفته شد که در آن شرایط سخت بسیار کارگشا بود. ساخت خوابگاه، ساختمان های آموزشی و رفاهی و خریدهای ارزی از جمله مواردی بود که از این محل تامین شد.

از دیگر اقدامات خیرین استان نیز می توان به ساخت دانشکده منابع طبیعی دانشگاه با زیربنای 5500 متر مربع با همکاری انجمن زردتشتیان ایران و هند و یا ساخت دانشکده عمران و مسجد دانشگاه با حمایت بیت شریف شهید صدوقی اشاره کرد.

با توجه به آمار بالای خیرین مدرسه ساز و مسجد ساز و … در استان یزد، چه دلیلی برای ورود آن ها به حوزه علم و فناوری در استان وجود دارد؟

در استان یزد زمینه های انجام کار خیر بسیار بالاست. همانطور که اشاره شد، خیرین یزدی بخصوص در حوزه آموزش و پرورش بسیار فعال بوده و در کشور رتبه بالایی دارند اما متاسفانه در چند سال گذشته دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری کمتر از کمک های خیرین سود برده اند و به نظر می رسد در این زمینه کم کاری هایی صورت گرفته است.

چه اقداماتی برای ترغیب خیرین استان به توجه به حوزه علم و فناوری انجام شده است؟

در سطح کلان، روز ولادت امام حسن مجتبی(ع) به عنوان روز کمک به علم و فناوری دانشگاه ها نامگذاری شده و جلسه ای با حضور مسئولین وزارت خانه و خیرین دانشگاه ساز برگزار شد و گزارش های خوبی در این زمینه در سطح کشور ارائه شده است . اما در سطح استان باید کمیته های حامیان علم و فناوری در دانشگاه ها و پارک علم و فناوری یزد فعال شوند تا با پی گیری هایی که می کنند بتوانند از کمک خیرین نمایند.

در پارک علم و فناوری دو جلسه انجمن حامیان علم و فناوری برگزار شده و مراحل طولانی ثبت شرکت آن انجام شده است و انشالا در آینده نزدیک جلسه هیات امنا را برگزار کرده فعالیت را آغاز می کنیم. البته در دانشگاه یزد در مرحله جلوتری هستیم. به طوری که جلسات این کمیته در آن جا تشکیل شده و امیدواریم به نتایج ملموسی در این زمینه برسد.

آیا این بنیاد در دانشگاه امام جواد (ع) هم تشکیل شده است؟

در دانشگاه های غیرانتفاعی مانند دانشگاه امام جواد(ع)، هیات موسس هیچ انتفاع مادی ازعملکرد دانشگاه ندارد و ساختمان های دانشگاه عملا با کمک خیرین تاسیس شده اند. در این دانشگاه ها نیاز بیشتری برای ورود خیرین احساس می شود به این دلیل که اولا دانشجویان از تمکن مالی بالایی برخوردار نیستند ثانیا از نظر رتبه دانشگاهی در سطح پایینی قرار دارند ولی ویژگی مثبت این دانشجویان شرکت در دوره های تقاضا محور است که مهارت و کارائی آن ها فرصت بهتری برای ورودشان به بازار کار است. این بدان معنا است که اگر انجمن های حامیان علم و فناوری در این دانشگاه ها تشکیل شود، کارهای بسیاری در زمینه آموزش مهارت ها و ساختن دانشجویان می توان انجام داد. زیرا راه ترقی صرفا ادامه تحصیل نیست و اگر دانشجویان را به سمت آموزش کارآفرینی و کسب مهارت ببریم، کار مهم تری انجام داده ایم.