معاون اول رئیس جمهور در پنجمین جشنواره بین المللی نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی:

به گزارش روابط عمومی پارک و به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمدرضا رحیمی امروز با حضور در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) تهران،‌ در پنجمین جشنواره بین المللی نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت که متن کامل سخنان ایشان بدین شرح است:

ضمن تبریک ایام الله دهه فجر و فرارسیدن سی وچهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، به روح پرفتوح معمارکبیر انقلاب، حضرت امام خمینی (ره) و شهیدان گلگون کفنی که جانشان را برای آرمانهای انقلاب و اعتلای کشور فدا کردند، سلام و درود می‌فرستم و خدای منان را سپاس میگویم که در این ایام پربرکت توفیق حضور در جمع پرشور مخترعان و مبتکرانی که با نوآوری‌های خود زمینه اعتلا و شکوفایی نظام اسلامی را فراهم نموده اند، نصیب اینجانب شد.

دهه فجر، ‌سرآغاز طلوع مجدد اسلام،‌ خاستگاه ارزشهای اسلامی، مقطع رهایی ملت ایران و بخشی از تاریخ ماست که گذشته را از آینده جدا ساخته و حیاتی دوباره به دین راستین محمدی (ص) داده و در تاریخ این سرزمین نقطه عطف و تعیین کننده بشمارمی رود. انقلاب اسلامی ایران مهمترین واقعه قرن بیستم و سرآغاز تحولات عظیمی بود که هنوز شاهد امتداد این تحولات در سطح عالم هستیم. امام خمینی (ره) در زمان حیاتشان این تحولات را پیش بینی کرده بودند و بارها به این نکته تأکید داشتند که چشم دنیا به انقلاب ما معطوف است. خیزشهای عظیم منطقه ای وجهانی ، یقیناً با الگوگیری از نهضت عظیم ملت ایران بر ضدنظام سلطه در حال وقوع است. نکته ای که نباید از آن غافل شد اینست که دشمنان برای نابودی این نظام و جلوگیری از الگو قرارگرفتن آن در دنیا برنامه های وسیعی تدارک دیده اند.

یکی از دست آوردهای مهم و اساسی انقلاب اسلامی، خودباوری الهی و اعتماد به نفسی است که از زمان پیروزی انقلاب توسط بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، به ملت ایران هدیه شد و هنوز نیز ادامه دارد.ثمره این خودباوری الهی، پیشرفت، نوآوری و شکوفایی مداوم در طول سی و چهار سال گذشته است. مقام معظم رهبری دهه چهارم انقلاب اسلامی را دهه پیشرفت و عدالت نامگذاری کردند. بی تردید بدون پیشرفت و نوآوری، نمی توان شاهد پیشرفت و تحقق عدالت در جامعه بود. نوآوری و پیشرفت، بدون تحقیق، پژوهش و به تعبیر مقام معظم رهبری، یافتن راه های میانبر ممکن نیست. خوشبختانه جوانان باغیرت و باهوش ما نشان داده اند که در این راه با استواری گام برمی دارند.

خودباوری ملی در هرجامعه ای عاملی برای به کار افتادن موثر همه اجزای تشکیل دهنده ولازمه رشد وتوسعه ودستیابی به پیشرفتهای وسیع درابعاد مختلف است. اعتقاد به داشته های ملی از پایه های خودباوری است و برای جوامع بشری کلید همه کامیابیها و وسیله لازم برای رسیدن جامعه به رشد وتوسعه به حساب می آید. بنا به فرمایش مقام معظم رهبری راه سعادت کشور در شناخت توانایی ها و خودباوریهاست و با عواملی مانند فضا و سرزمین، وسعت خاک و منابع طبیعی، جمعیت، نهادهای سیاسی و فرهنگی، روحیه ملی، کیفیت دیپلماسی، ظرفیت و استعدادهای علمی و توانمندی های نظامی حاصل می شود. حکومتی که از خودباوری ملی برخوردار باشد کمبودها جبران، رشد وتوسعه در ابعاد مختلف ایجاد و با گسترش فضای امنیتی و فکری امکان آموزش، تربیت و اصلاح وتوسعه انسانی بدست می آید وباعث رفاه و آبادانی و حرکت در مسیر اقتدار ملی می شود.

مسئله ای که امروز به عنوان نیروی محرک در پرورش خودباوری می توان از آن یاد کرد توسعه و پیشرفت علمی و به تعبیر مقام معظم رهبری «جنبش نرم افزاری» می باشد که از زیرساختهای خودباوری ملی است. رشد و توسعه علمی و پژوهشی نیازمند تحقیق و توسعه در علوم پایه و کاربردی و ارتباط بین محققین مختلف است. بنابراین برنامه ریزی هدفمند جهت کسب و توسعه این فناوریها و بومی نمودن آن امری بسیار ضروری است از آنجایی که کسب خودباوری نیازمند توسعه در همه ابعاد بویژه در بعد علمی وپژوهشی می‌باشد بنابراین رشد و توسعه علمی را می توان از شیوه های پرورش خودباوری مطرح کرد.

برگزاری پنجمین جشنواره بین‌المللی نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی در دهه مبارکه فجر با حضور فعال جامعه بین‌المللی و کشورهای دنیا، نمادی از شکوفایی کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است. در سالهای اخیر با تلاش مؤثر مراکز علمی و تحقیقاتی ما، طرحهای عظیمی در صنایع مختلف کشور به نتیجه رسیده که پیش از این، تصور آن هم دشوار بود. طراحی و ساخت نیروگاه های برق، حتی از نوع اتمی آن و مجتمع های عظیم پالایشگاهی و پتروشیمی، توسعه صنایع فراساحلی نفت و گاز، ابداعات جدید در خطوط تولید صنعت خودروسازی، ساخت و بهره برداری از مجتمعهای عظیم فولاد و آلومینیوم، ساخت تجهیزات نوین دفاعی، و پیشرفت روزافزون در حوزه های نانوتکنولوژی و بیوتکنولوژی، تنها گوشه ای از دستاوردهای عظیم و چشمگیر فرزندان این مرز و بوم در عرصه صنعتی است. این پیشرفتها در حالی به دست آمده که کشور ما در اثر تحریمها، از بسیاری از فناوریهای نوین خارجی محروم بوده و تنها بر توانمندیهای بومی تکیه کرده است.

حمایت از تولید، بهترین شیوه برای مقابله با تحریمها و محدودیتهایی‌ است که محور اصلی جهاد اقتصادی نیز به حساب می‌آید و به طور قطع نتیجه آن، توسعه و سربلندی ایران اسلامی خواهد بود.با تسهیل در امر تجاری‌سازی می‌توان تحریم را به فرصت تبدیل کرد و شرایطی را فراهم آورد که کالاهای تولید داخلی با نگاه صادراتی و حضور در بازارهای جهانی تولید شوند.

نظامهای مستبد قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و وابسته به قاجار و پهلوی از طریق اجرای سیاستهای استعماری ضربه های مهلکی به توان تولید ملی وارد کردند و عقب افتادگی های فراوانی را برای مردم و کشورمان به میراث گذاشتند. در کنار خیانتها و ستمهای فراوانی که به این ملت روا داشتند، حاکم کردن روحیه وابستگی و القای این باور که ما نمی توانیم و کارشکنی و مقابله با استعدادها و توانمندیهای ملی بخصوص در عرصه تولید و روز به روز نیازمندتر نمودن ملت ایران بود.

ما امروز از ثروت بی‌نظیر نیروی کار و اشتغال و جوانان آماده بکار برخوردار هستیم که اگر بتوانیم ظرفیت‌های پیدا و پنهان تولید و رونق اقتصادی خود را به تحرک وادار کنیم به یقین می‌توانیم بستر اشتغال و تولید بیشتر را مهیا کنیم که با اجرایی شدن آئین‌نامه حمایت از شرکتهای دانش بنیان در بکارگیری دانش آموختگان نخبه واستعداد‌برتر مزین به نام دانشمند پارسای بی ادعا شهید تهرانی مقدم و در ضمن تصویب سند راهبردی کشور در امور نخبگان بلافاصله پس از فرمان مقام معظم رهبری با همکاری دستگاههای ذیربط و صاحب نظران با رویکرد ایجاد همدلی وهمراهی و هماهنگی میان همه دستگاهها و نهادهای کشور برای تحقق منویات رهبر فرزانه انقلاب در خصوص نخبگان و استعدادهای برتر تهیه شده است، می‌توانیم به این مهم دست یابیم.

کشور ما برای رسیدن به مرز خودکفایی واقعی در ابعاد کشاورزی، اقتصادی و صنعتی باید به مولفه‌های تولید ملی پایبند و متکی باشد تا از این طریق بتواند به بسیاری از مطالبه‌ها پاسخگو باشد. تا زمانی که مردم فرهنگ استفاده از کالای داخلی را به عنوان یک افتخار و نشان پیشرفت و توسعه خود قلمداد نکنند بعید به نظر می‌رسد شاهد رونق تولید در داخل کشور باشیم.اگر ملت ایران تولیدات داخل کشور را استفاده کنند و از طرف دیگر نیز کسانی که در این زمینه در کشور دارای مسئولیت هستند در راستای کیفیت‌بخشی به تولیدات و نظارت بر این تولیدات اهتمام ورزند، توسعه اقتصادی در ابعاد مختلف در کشور رقم خواهد خورد.بر هر فرد ایرانی لازم است در راستای توسعه صنعت و اقتصاد ایران اسلامی گام بردارد و یکی از بهترین اقدامات تهیه و مصرف کالای ایرانی است و باید فرهنگ مصرف کالای ایرانی پیگیری و نهادینه شود و به جنس ایرانی بها داده شود.

ایران اسلامی به لحاظ امکانات زیربنایی، نیروی کار و توان فنی دارای ظرفیتهای بسیار بالایی است که با به کار گیری این ظرفیتها جمهوری اسلامی می‌تواند علاوه بر حل مشکلات واحدهای تولیدی و اشتغال کشور، با اقتدار در بازارهای جهانی با کشورهای پیشرفته رقابت کند. امروز جهان به پیشرفت ما در عرصه‌های مختلف چشم دوخته و لب به تحسین و تمجید گشوده است به حدی که بسیاری از کشورها برای پیشرفت و توسعه کشور خود دست نیاز به سوی دانشمندان، محققان و صنعتگران ما دراز کرده‌اند.

در این جشنواره شاهد گوشه ای از دستاوردها و اختراعات و ابداعات دانشمندان و محققان عزیز کشورمان هستیم. باید تلاش کنیم که اختراعات و ابداعات جوانان ما وارد عرصه تولید و صنعت کشور شود تا مورد بهره برداری همه مردم کشور باشد. به لطف خدا و با کار و تلاش شما مخترعان و نوآوران عزیز و سخت‌کوش و همت مسئولان، کالای ایرانی به عنوان کالای برتر به جهان معرفی خواهد شد و همان‌طور که رهبر معظم انقلاب عنوان فرمودند این مهم دست یافتنی است و با همکاری و همراهی دولت، در آینده نزدیک شاهد تحقق این شعار خواهیم بود.

گفتنی است معاون اول رئیس جمهور از نمایشگاه دستاوردها و اختراعات که در حاشیه این جشنواره برپا بود نیز بازدید کرده و در جریان آخرین پیشرفتهای دانشمندان و مخترعین کشورمان قرار گرفت.

  • ۱۸ بهمن, ۱۳۹۱