نشست هم اندیشی دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی با شرکت های مستقر در پردیس زیست فناوری و سیستم های پیشرفته، روز یک شنبه 23 مهرماه در محل این پردیس برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد؛ محمدحسن عصاره در این نشست با اشاره به ضرورت تولید مواد فرآوری استاندارد اظهار داشت: یکی از معضلات حوزه گیاهان دارویی، فروش مواد خام به کشورهای دیگر و از دست دادن ارزش افزوده است.
وی ادامه داد: کشورهای پیشرفته با ایجاد پالایشگاه های گیاهان، مواد خام را به عنوان ورودی و مواد فرآوری استاندارد را با فرمولاسیون های متعدد به عنوان خروجی وارد بازار می کنند در حالیکه کشور ما همین مواد فرآوری شده را خریداری می کند و واردات زیاد در زمینه گیاهان دارویی ناشی از خام فروشی است.
عصاره افزود: مسئله بعدی در حوزه گیاهان دارویی، عدم مکانیزاسیون و یکپارچه سازی در کشت است و در حال حاضر کشت ها در زمین های کوچک و به صورت پراکنده صورت می گیرد.
وی عدم وجود ماشین آلات را یکی از کمبودهای دیگر در این حوزه دانست و خاطر نشان ساخت: کندی کار در برداشت محصولاتی نظیر گل محمدی به علت نبود ماشین آلات در این حوزه، موجب می شود گسترش و توسعه سطح قابل کشت امکان پذیر نبوده و هزینه هایی را به تولید کننده وارد کند که عملا برایش صرفه اقتصادی نداشته باشد.
عصاره در ادامه خواستار تلاش بیشتر شرکت های خصوصی در طراحی و تولید ماشین آلات کشاورزی شد.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی در بخش دیگری از سخنان خود، یافتن بازار مناسب در حوزه گیاهان دارویی را از الزامات این حوزه برشمرد و تصریح کرد: فعالان این حوزه باید بتوانند از طریق پایگاه مجازی با مشتریان ارتباط داشته باشند و بازارسازی کنند همچنین با آگاهی از نیازهای صنعت، بتوانند محصولی را تولید کنند که کاربردی بوده و صرفه اقتصادی داشته باشد.
وی اضافه کرد: عطاری ها و کسانی که در حوزه طب سنتی فعال هستند باید از طریق دانش افزایی و مدرن کردن مکان های فروش و بسته بندی مناسب از روش فروش سنتی و غیربهداشتی خودداری کنند.
محمدحسن عصاره در پایان اظهار داشت: حوزه گیاهان دارویی در کشور دارای متولیان زیادی است و موازی کاری ها و نظارت های چندگانه برآن اعمال می شود که امیدوار هستیم بتوانیم این مسئله را حل کنیم.
گفتنی است در این نشست مدیران عامل شرکت های پردیس زیست فناوری پارک علم و فناوری یزد نیز به معرفی زمینه های فعالیت شرکت خود پرداختند و در خصوص مسائلی چون مشکلات سرمایه گذاری و نبود بانک اطلاعاتی از نیازهای صنعت در حوزه گیاهان دارویی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

  • ۲۳ مهر, ۱۳۹۶