مراسم افتتاحیه نخستین جشنواره تجاری سازی فناوری های پیشرفته ( با رویکرد دانشگاه کارآفرین) 22 مهر 94 در محل پردیس دانشگاه ماهان برگزار شد.
در این مراسم خسرو پیری، مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن تشریح سیاست های وزارت علوم در خصوص اشاعه فرهنگ نوآوری گفت: خوشبختانه از زمانی که احساس شد باید علم و فناوری به عنوان یکی از اولویت های اصلی کشور در نظر گرفته شود، تمام نهادها در این راستا توجیه شدند،که باید با ارائه برنامه ها و سیاست های کلان بهترین بهره را از این شرایط ببریم.
وی با بیان اینکه ارزش افزوده ای که دردنیای اقتصاد ایجاد می شود مربوط به حوزه فناوری است اظهار داشت: مهمترین شاخصه ایجاد و اشاعه فناوری، نیروهای انسانی متفکر و خلاق است و وظیفه ما، فراهم آوردن بستر مناسب برای رشد آنها است.
پیری با اشاره به اثرگذاری پارک های علم و فناوری در دو محور فرهنگی- اجتماعی و اقتصادی گفت: این مراکز با برانگیختن امید در دل جوانان، باعث شدند ایده ها امکان ارائه پیدا کنند هر چند به نتیجه نرسند.
وی با بیان اینکه تعاملات بین المللی باید در قالب برد برد گسترش یابد، خاطر نشان کرد: اگر موسسات فناور ایجاد شده در کشور نتوانند به استانداردهای جهانی دست یابند، رفته رفته بازارمان را در دنیا از دست خواهیم داد.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: ورودی های دانشگاه ها باید با درک درست از فناوری و تکنولوژی پیشرفته به این نهاد قدم گذارند زیرا در این صورت است که در آینده می توانند موسسات فناور پیشرفته ایجاد کنند.
در این مراسم همچنین عباس قوام، رئیس پارک علم و فناوری کرمان هدف از برگزاری این جشنواره را شناسایی ظرفیت های فناوری به خصوص در پارک های علم و فناوری، معرفی دستاوردهای موسسات فناور به جامعه سرمایه گذاران داخلی و خارجی و برقراری ارتباط میان سرمایه گذاران و عرضه کنندگان فناوری عنوان کرد.
محمد میرزایی، رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی کرمان نیز با اشاره به چالش های پیش روی فناوری، کم رنگ بودن نقش بخش خصوصی در نظام توسعه فناوری و نوآوری در کشور و ضعف در همکاری های بین المللی را عمده ضعف های موجود در عرضه نوآوری و توسعه فناوری دانست.
در حاشیه این جشنواره نمایشگاهی با حضور پارک علم و فناوری یزد، خراسان، گیلان، البرز، قم، جهاد دانشگاهی، بنیاد نخبگان و هوا و فضا برگزار شد که در این میان پارک علم و فناوری یزد با 4 شرکت حضور فعالی در این نمایشگاه داشت، روژه تکنولوژی، پترو اکتان ایساتیس، روژان و پویا شیمی نوآوران موسساتی بودند که از پارک علم و فناوری یزد در این نمایشگاه حضور یافته و محصولات خود را ارائه دادند.
گفتنی است، در جریان این جشنواره همچنین کارگاه آموزشی آشنایی با روش های نوین تبدیل ایده به ثروت با حضور علی ناظم، دکترای مدیریت کسب و کار با گرایش رهبری سازمان ها، کارگاه آموزشی دانشگاه کارآفرین با حضور محمدرضا امینی، مدرس دوره های مدیریت و کارآفرینی و نماینده تجار ایرانی مقیم امارات، کارگاه آموزشی آشنایی با روش های نوین کارآفرینی و تجاری سازی فناوری و آشنایی با روش های نوین مدیریت در کارآفرینی برگزار شد.