مرتضی رحمانی موحد با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی حلقه های اداری استان بر مبنای گردشگری، توسعه گردشگری را تنها راه حل رکود و اشتغال در کشور تا 10 ساله آینده عنوان کرد.
پنجمین همایش توسعه صنعت گردشگری استان یزد، روز پنج شنبه 11 آبان با حضور معاون سابق گردشگری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، شهردار یزد، رییس شورای اسلامی شهر یزد، مدیرکل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و جمعی از فعالان حوزه گردشگری در مرکز فناوری اقبال برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، مرتضی رحمانی موحد در این همایش اظهار داشت: گردشگری در حال حاضر به عنوان موفق‌ترین شکل سازمان یافته فعالیت‌های انسانی در عرصه جهانی و به عنوان یکی از هشت موضوع خاص در دولت یازدهم ایران مطرح است.
وی افزود: استان یزد به غیر از جاذبه های گردشگری و میراث فرهنگی منحصر به فرد، دارای سرمایه انسانی مناسبی می‎باشد که باعث رشد و توسعه صنعت گردشگری در این استان شده است.
رحمانی موحد با بیان اینکه به گردشگری باید به عنوان یک صنعت نگاه شود، اظهار کرد: لزوم صنعتی بودن هر حوزه، ورود افراد متخصص به آن حوزه است به همین دلیل نباید بدون تخصص وارد این حوزه شد.
وی برنامه‎ریزی جامع گردشگری کشور را پیش نیاز تدوین سند برنامه‎ریزی گردشگری استان دانست و اظهار داشت: فرصت ها و استاندارهای سرمایه‎گذاری در استان یزد باید مشخص شده و سرمایه گذاران نیز باید در این رشته متخصص باشند زیرا ورود افراد غیر متخصص در این رشته، باعث آسیب رساندن به سیکل بهره وری آن می شود که مصداق آن خانه های بوم گردی است.
وی با اشاره به اینکه برای سرمایه‎گذاری باید نیازسنجی و امکان سنجی های لازم انجام پذیرد، خاطر نشان کرد: منابع مالی نهفته باید در گردشگری سرمایه‎گذاری شود که این مهم تنها با برنامه‎ریزی و ایجاد امکان سرمایه‌گذاری میسر خواهد بود.
رحمانی موحد در پایان سخنان خود، برنامه‎ریزی‎ توسعه گردشگری با محوریت حفاظت از شهر و کمک گرفتن از شهرهای همجوار در توسعه گردشگری استان را از مسائل مهمی دانست که برای پایدار بودن توسعه این صنعت در استان باید به آن توجه شود.