رئیس پارک علم و فناوری یزد در نشستی با اصحاب رسانه؛

به مناسبت هفته دولت و چهاردهمین سالگرد تاسیس پارک علم و فناوری یزد، نشست خبری رئیس پارک با اصحاب رسانه 3 شهریور سال جاری در محل سالن کنفرانس مجموعه برگزار شد.
به گزارش پارک علم و فناوری یزد، داریوش پورسراجیان، رئیس پارک علم و فناوری یزد در این نشست با ارائه گزارش مختصری از فعالیت های این مجموعه و اشاره به سیاست اصلی پارک مبنی بر تعامل ساخت یافته با رسانه ها گفت: این ارتباط باید مستمر و دوسویه باشد، زیرا بر این عقیده ایم که توسعه فناوری بدون ایفای نقش سازنده رسانه ها در حساس سازی جامعه نسبت به فناوری و ضرورت تثبیت جایگاه آن امکان پذیر نخواهد بود.
وی در پاسخ با اشاره به برنامه های آتی پارک اظهار داشت: قطعا اهداف پارک با فعالیت اعضا توسعه پیدا خواهد کرد. خوشبختانه پارک های علم و فناوری نسل اول همچون این مجموعه توانسته اند تاحدود بسیاری به ادعاهایشان جامع عمل بپوشانند که تاثیر آن در مناسبات اقتصادی و اجتماعی استان ها قابل رویت است.
سهم 10 درصدی پارک یزد از مجموع صادرات فناوری پارک های کشور
پورسراجیان با بیان اینکه بر اساس آمار حدود 10 در صد صادرات فناوری پارک های علم و فناوری کشور متعلق به پارک یزد است، تاکید کرد: بخشی از صادرات این محصولات به کشورهای توسعه یافته نظیر آلمان، هلند و اتریش صورت می پذیرد که این امر جایگاه مطلوب پارک یزد در حوزه توسعه فناوری و تولید تکنولوژی را نشان می دهد و مطمئنا با حمایت بیشتر در سال جاری آمارها افزایش پیدا خواهد کرد.
وی افزود: پارک علم و فناوری یزد پس از خراسان رضوی رتبه دوم صادرات محصولات فناوری پارک ها را به خود اختصاص داده است.
رئیس پارک یزد با اشاره به ابهاماتی که در خصوص شرکت های دانش بنیان وجود دارد گفت: بدیهی است موسساتی که به تولید فناوری و تکنولوژی می پردازند، سریعتر به استاندارهای موردنظر معاونت علمی و فناوری دست می یابند و خوشبختانه بخش اعظمی از موسسات مستقر در پارک های علم و فناری شرایط دانش بنیانی را دارند.
ثبت 92 اختراع از ابتدای فعالیت مرکز نوآوری
پورسراجیان در ادامه نشست، ایجاد مرکز نوآوری در پارک یزد را به عنوان طرحی نو و از مزیت های این پارک دانست و اذعان داشت: یکی از خدمات این نهاد کمک به ثبت اختراع مخاطبانش است که بر اساس آمار تا پایان سال گذشته تعداد 92 اختراع از ابتدای فعالیت این مجموعه ساماندهی شده است.
وی افزود: البته از سال 88 مرجعیت ارزیابی و تایید علمی اختراعات نیز به این پارک محول شده که تاکنون 135پرونده مورد ارزیابی قرار گرفته و حدود 49 پرونده نیز موفق به اخذ تاییدیه علمی اختراعات شده است.
وی همچنین در خصوص اولویت های پارک یزد برای پذیرش شرکت ها در این مجموعه عنوان کرد: توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های منطقه ای عمده اولویت پارک یزد است که این مجموعه از ابتدا با 4 حوزه ICT، بیوتکنولوژی و مهندسی پزشکی، انرژی های نو و حوزه نساجی فعالیت خود را آغاز کرد و البته در طول زمان بر اساس تغییرات صورت گرفته در پارامترها سعی شد به حوزه های جدیدی ورود پیدا کنیم.
رئیس پارک یزد همچنین با اشاره به حوزه علوم انسانی به عنوان یکی از حوزه های اثرگذار در توسعه کشور گفت: مرکز رشد مدیریت و علوم انسانی از سال 1387 پیرو تاکیدات مقام معظم رهبری در باب توجه و تمرکز بر حوزه علوم انسانی و پرداختن به چالش های موجود در این حوزه تاسیس شد و در حال حاضر این مجموعه با عنوان مرکز رشد فناوری های نرم در حال فعالیت است.
تاسیس مرکز توسعه فناوری های آب
پورسراجیان همچنین در خصوص ایجاد مرکز توسعه فناوری های آب در سال گذشته اظهار داشت: تعدادی از موسسات مستقر در پارک یزد در حوزه بهینه سازی مصرف آب فعالیت دارند در این راستا با توجه به اهمیت این حوزه در استان مرکز توسعه فناوری آب حدود یکسال پیش باهدف رسمیت بخشیدن به فعالیت های این شرکت ها ایجاد شد که امیدواریم این مجموعه بتواند در حل چالش های موجود در حوزه منابع آبی و زیست محیطی راهکارهای موثری ارائه دهد.
وی با بیان اینکه برنامه ریزی برای دیگر موضوعات و چالش های پیش روی استان و تعیین جهت گیری های جدید، نیازمند استخراج نتایج بازنگری برنامه سوم توسعه پارک است ادامه داد: پارک علم و فناوری یزد در راستای حمایت از ایده های مبنی بر نیازهای منطقه ای هیچ محدودیتی ندارد.
ارائه تسهیلات 220 میلیارد ریالی از ابتدای فعالیت
پورسراجیان در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به تسهیلات درنظر گرفته برای شرکت های مستقر در پارک گفت: عمده حمایت پارک از موسسات مستقر از طریق تسهیلات صندوق پژوهش و فناوری صورت می گیرد که خوشبختانه سال گذشته با ایجاد تفاهم نامه های منعقده میان پارک و برخی مراکز نتایج رضایت بخش بود.
وی با بیان اینکه مجموع تسهیلات ارائه شده به موسسات مستقر در پارک از ابتدای فعالیت صندوق حدود 220 میلیارد ریال بوده است، تصریح کرد: صندوق پژوهش و فناوری پارک یزد به عنوان اولین صندوق در کل کشور فعالیت خود را آغاز کرد و در حال حاضر 13 صندوق در کشور مشغول ارائه خدمات به شرکت ها هستند.
فعالیت 250 موسسه فناور در پارک علم و فناوری یزد
رییس پارک علم و فناوری یزد با بیان اینکه در حال حاضر حدود 250 موسسه فناور در پارک و مراکز رشد تابعه استان مستقر هستند بیان کرد: شهرستان یزد و ابرکوه بالاترین سهم را از این شرکت ها دارا هستند.
وی همچنین افزود: حدود 47درصد فعالیتهای این شرکتها در حوزه ict و مابقی در سایر حوزه ها فعالیت دارند.
برگزاری جشنواره ملی ایده برتر با هدف رونق ایده پردازی
وی در ادامه به برگزاری یازدهمین دوره جشنواره ملی ایده های برتر در سالجاری در استان اشاره کرد و ادامه داد: این جشنواره از سال 82 با هدف رونق بازار ایده پردازی در استان برگزار شد
پورسراجیان همچنین از ایجاد بازار فناوری در برنامه های پیشنهادی برنامه ششم توسعه خبر داد و گفت: متاسفانه یکی از کمبودهای ما نبود رونق خرید و فروش فناوری است که امیدواری با ایجاد بازار مذکور این مسئله نیز حل شود.
مراکز نوآوری،؛ اولویت نخست برای ایجاد ارتباط با دانشگاه ها
وی در مورد رابطه پارک یزد با دانشگاه ها و مراکز علمی اذعان داشت: مراکز نوآوری به عنوان اولین اولویت ما برای ایجاد ارتباط با دانشگاه ها است که در این راستا از اعضای هیئت علمی، اساتید و فارغ التحصیلان انتظار می رود در مراکز نوآوری ایده های خود را برای تجاری سازی آماده کنند و پس از آن در پارک مشغول فعالیت شوند.
پورسراجیان افزود: اگر آیین نامه ترفیع و ارتقا اعضای هیئت علمی دانشگاه ها به موضوع ایده پردازی، نوآوری و همکاری با پارک های علم و فناوری بهای بیشتری داده شود، بازار همکاری میان این دو نهاد رونق بیشتری خواهد گرفت که خوشبختانه تحولات مطلوبی در این زمینه صورت گرفته است.
پورسراجیان در ادامه به اهم فعالیت های پارک یزد در سال 93 و 94 اشاره و تصریح کرد: عقد تفاهم‌نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای حمایت از تجاری¬سازی طرح و شرکت¬های فناور استان یزد، راه اندازی مرکز توسعه فناوری آب به عنوان مهمترین دغدغه استان، ساماندهی مرکز فناوری کاشی و سرامیک، عقد تفاهم نامه همکاری با دانشگاه های یزد، دامغان، امام جواد (ع)، پیام نور، جهاد دانشگاهی استان، مرکز تحقیقات ناباروری یزد، شرکت برق منطقه ای یزد، پارک علم و فناوری همدان، خانه صنعت و معدن و تجارت استان یزد، وزارت آموزش و پرورش، دانشکده فنی شهید صدوقی یزد، ناجا، مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی و برگزاری نخستین نمایشگاه هوایی و همایش تخصصی صنعت هوایی و فرصت های پیش روی شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری وارزیابی صلاحیت 77 شرکت متقاضی اخذ مجوز دانش¬بنیان در استان¬های یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان و صدور مجوز دانش بنیان برای 52 شرکت در سال 1393 عمده این اقدامات است.
به گفته رئیس پارک، ارتقاء سطح ساخت یافتگی ارتباطات پارک با دانشگاهها و مراکز آموزشی و پژوهشی از یک سو و فعالین بخش اقتصادی، بازرگانی و صنعت از سوی دیگر به عنوان عناصر اصلی توسعه فناوری، حساس‌سازی اجتماعی نسبت به موضوع علم و فناوری، نیل به بالاترین بهره وری با برون سپاری فعالیتها، توسعه مراکز رشد فناوری مبتنی بر نیازها و پتانسلهای منطقه‌‌ای، توسعه ارتباطات در سطح ملی و بین‌المللی و فراتر از آن تأثیرگذاری در نهادهای ملی و بین‌المللی، پاسخ به انتظارات فرا پارکی استان با توجه به تاثیر گذاری بالای فناوری در تحولات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جامعه و کمک به توسعه متوازن منطقه از عمده برنامه این این مجموعه در دولت تدبیر و امید است.