معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم:

به گزارش روابط عمومی پارک و به نقل از وزارت علوم، محمد مهدی نژاد نوری با اعلام این خبر اظهار داشت: مهمترین رسالت پژوهشگاهها پیروی از فلسفه تحول متناسب با شرایط محیطی است و کار اصلی پژوهشکده‌ها عقد قرارداد پژوهشی با بخش صنعت است.
وی با بیان اینکه تولید مقاله و گزارش فنی و تربیت نیروی انسانی از وظایف ثانویه پژوهشکده‌هاست افزود: 90 درصد مقاله های علمی ما باید کاربردی و دارای جهت باشد.
مهدی نژاد نوری ارتباط با صنعت و حرکت در راستای سیاستهای وزارت علوم را از دیگر وظایف اصلی پژوهشکده‌ها عنوان و تصریح کرد: پژوهشکده‌ها باید با کار بیشتر و کیفی کردن آن به کسب درآمد بیشتر بپردازند.
وی با بیان اینکه اقدامات خوبی در تجهیز آزمایشگاهها شده است، تاکید کرد: طراحی و ساخت تجهیزات در داخل کشور باید تقویت شود چراکه علاوه بر رفع نیازها، بازار جذابی نیز دارد.
مهدی نژاد نوری با بیان اینکه پژوهشکده‌ها باید دانشجویان تحصیلات تکمیلی به ویژه دانشجویان مقطع دکترا را بعنوان یک همکار جدی در کارهای تحقیقاتی خود بکار گیرند، گفت: پژوهشکده‌ای موفق است که بیشترین دانشجو را بکار گیرد.
وی با اشاره به اینکه تعداد طرحهای پژوهشی کلان ملی از 40 به یکصد طرح در سال جاری افزایش می‌یابد افزود: بررسی اولیه این موضوع در کمیسیون تخصصی شورای عالی عتف انجام شده و در انتظار تایید نهایی آن توسط این شورا هستیم. مهدی نژاد نوری با تاکید بر اینکه درصورت اجرا شدن این مصوبه، جهش بزرگی در بخش پژوهش و فناوری کشور بوجود می آید، افزود: حمایت دولتمردان و نمایندگان مجلس در زمینه تخصیص اعتبارات این طرح لازم است.
وی تصریح کرد: افزایش تعداد طرحهای کلان ملی با توجه به تجربه مثبت گذشته و با توجه به توانایی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و برای رفع نیازهای کشور صورت می گیرد.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، درخصوص بودجه پژوهشی امسال گفت: بین 20 تا 25 درصد افزایش در ردیف بودجه پژوهشی در لایحه بودجه سال 92 که دولت به مجلس تقدیم کرده است به چشم می خورد.
وی همچنین کل اعتبارات در نظر گرفته شده بخش پژوهش برای امسال را سه هزار و یکصد میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: امید است مجلس شورای اسلامی با توجه به تحریمها، توانایی کشور، لزوم رفع نیازها توسط دانشگاه‌ها و الزام برنامه پنجم توسعه به منظور اختصاص سه درصد از تولید ناخالص ملی برای اعتبارات پژوهشی، با این افزایش بودجه موافقت کند.
مهدی نژاد نوری افزود: این اعتبارات باید در زمینه رفع نیازهای کشور و مرزشکنی علمی هزینه شود و لازم است دانشگاهها 80 درصد اعتبارات خود را از طریق پروژه های تحقیقاتی و قرارداد با صنعت تامین کنند.

  • ۳۱ فروردین, ۱۳۹۲