خانمها فرشته و فردوس کوراوغلی، فرزندان آقای امیرخان کوراوغلی، اولین مدیر کارخانه اقبال که در مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن سال 1393 در یزد حضور یافته بودند، در مورخ 93/4/7 از مجموعه اقبال بازدید نمودند و در طی این بازدید به بیان خاطراتی از پدر و کارخانه اقبال پرداختند.

به گزارش روابط عمومی پارک، خانم فرشته کوراوغلی، اهتمام و جدیت در امور، رسیدگی به معیشت و رفاه کارگران، توجه به آموزش به عنوان مهمترین ابزار توسعه و نظم در کارها را از ویژگیهای مهم مرحوم کوراوغلی برشمرد.

وی یکی از آرزوهای پدر را توسعه فرهنگی و ارتقای آموزش و رفاه مردم بیان کرد و از اینکه هم‌اکنون این مجموعه به مرکز فناوری تبدیل شده و جوانان و کارآفرینان در آغاز مشغول به کار هستند اظهار خرسندی و از دست ‌اندکاران آن تقدیر و تشکر نمود.

گفتنی است کارخانه اقبال به عنوان اولین کارخانه مدرن صنعتی یزد با عنوان “شرکت سهامی نخ ریسی یزد” در سال 1313 تأسیس شد. تأثیرات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کارخانه اقبال بر زندگی مردم یزد از بدو تأسیس بر کسی پوشیده نیست.

با تأسیس کارخانه اقبال جرقه صنعتی شدن در یزد زده شد و دیگر سرمایه‌گذاران نیز به فکر تأسیس کارخانه‌های صنعتی افتادند. کارخانه اقبال به لحاظ توسعه کمی و کیفی توانست به زودی جای خود را در میان کارخانه‌های نام‌آور کشور باز کند.

ساختمان اقبال نیز به لحاظ زیبایی و استفاده از عناصر طبیعی و معماری سنتی بر موقعیت آن افزود. زمینه فعالیت آن یعنی نساجی نیز تأثیرات اجتماعی شگرفی با خود به همراه آورد.

یزدیها با اقبالی که به سراغشان آمده بود به نوعی در آن سهیم شدند. حضور در کارخانه به عنوان کارگر، کادر صنعتی و سایر عوامل اجرائی همچنین مشارکت در سهام کارخانه، “شیر کارخانه”، توسط مردم پاسخ به این “اقبال” بود.

این کارخانه بعدها به تعطیلی گرائید. اما به حسن تدبیر مدیران پارک علم و فناوری یزد پس از تملک در سال 1383 مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت و با احیای آن هم اکنون به یکی از مهمترین مراکز فناوری کشور با بیش از 80 شرکت و 14 نهاد تخصصی از جمله خانه صنعت و معدن، پارک علم و فناوری کودکان و نوجوانان، بانک، بیمه، صندوق پژوهش و فناوری و غیره تبدیل و منشاء تحولات زیادی در حوزه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی شده است. شایان ذکر است از خانواده مرحوم کوراوغلی در مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن امسال که در مجموعه اقبال برگزار شد، به عنوان “بنیانگذار صنعت استان” تجلیل به عمل آمد.

  • ۸ تیر, ۱۳۹۳