مسوولین پارک یزد روز سه شنبه ۳۰ دی ماه ۹۹ با حضور در شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، نشستی با مسوولین این مجتمع برگزار کردند.
در این نشست خلیلی، مدیر شرکت چادرملو با بیان اینکه شرکت های معدنی به منابع زیرزمینی وابسته بوده که این منابع محدود و در شرف اتمام هستند، گفت: به همین دلیل این شرکت ها باید برای بقای خود تغییراتی در بیزینس خود ایجاد کنند.
وی افزود: این مساله که تکنولوژی را از خارج از کشور خریداری کرده و فقط تولید کنیم، در طولانی مدت توسعه ایجاد نمی کند و پس از مدتی شرکت رو به افول رفته و ارزش بازار آن کم می شود.
خلیلی با تاکید بر لزوم ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان و نخبگان جوان کشور، گفت: باید درآمدهای فعلی مجموعه را به سرمایه‌گذاری‌های جدید تبدیل کنیم و از مجموعه پارک هم می خواهیم در شناسایی نخبگان و فارغ التحصیلان استان به ما کمک کند.
وی افزود: ما سعی داریم چادرملو را به هلدینگی مشتمل از طیف گسترده ای از مجموعه های مختلف تبدیل کنیم که سهم صنعت فولاد در آن تنها ۲۰ درصد باشد تا اگر روزی منابع معدنی پایان یافت و خواستیم فولاد را از فاز فعالیت مجموعه خارج کنیم، متضرر نشویم.
خلیلی با اشاره به ایجاد مرکز تکنولوژی به نام «خانه امید» با حمایت مجتمع چادرملو و تامین فضای فیزیکی آن،گفت: با توجه به تجربه ۲۰ ساله پارک علم و فناوری یزد در این حوزه ها از آن ها می‌خواهیم تجربه خود در زمینه نحوه استقرار شرکت ها، شناسایی ایده ها و چگونگی ارتباط با آن ها را در اختیار ما قرار دهند.
لطفی، رئیس پارک یزد نیز در این نشست ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های پارک، گفت: در حال حاضر حدود ۳۲۰ شرکت فناور و دانش بنیان در این مجموعه وجود دارند که نیمی از آن ها در حوزه آی تی و بقیه آن ها در زمینه سیستم های پیشرفته صنعتی، معدن، نساجی، بیوتکنولوژی و … فعالیت می کنند.
وی با اشاره به ورود پارک یزد به فناوری های جدید در قالب ایجاد مراکز توسعه فناوری سرامیک، آب و نساجی، گفت:در حال تاسیس مرکز توسعه فناوری های معدنی هستیم که رسالت آن اتصال جدی زنجیره صنعت مربوطه، توسعه فناوری، ایجاد شرکت در آن حوزه و گسترش شبکه با آن است.
لطفی افزود: پارک یزد همچنین در حوزه صنایع خلاق از جمله انیمیشن، علوم انسانی، مدیریت و هنر فعالیت های موثری انجام داده است.
شکوهی، معاون فناوری و نوآوری پارک یزد نیز در این نشست با اشاره به مهارت پارک یزد در ایجاد شرکت‌های کوچک و متوسط فناوری و زیست بوم های نوآوری و شبکه ای از شرکت های فعال در حوزه‌های تخصصی، گفت: ارتقا سطح نوآوری، انتقال دانش، آموزش فناوری، ایجاد شرکت های کوچک و متوسط فناوری، بسیج داشته‌های دانشگاهی و هدایت آن ها به سمت شرکت ها، رفع نیازهای صنعت و تغییر بیزینس مدل آن صنعت، از جمله فعالیت های پارک یزد است.
وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در فناوری یک فرآیند زمان بر است، گفت: باید سرمایه و ارزش افزوده خود را جدا کرده و با مشارکت و کمک گرفتن از ارزش‌های بیرونی، بازارهای جدیدی را هدف قرار دهید.
شکوهی از پتانسیل صنعت فولاد برای ایجاد یک پارک علم و فناوری با حضور بیش از ۲۰۰ شرکت، خبر داد و افزود: سرمایه گذاری چادرملو در این شرکت ها می تواند به آنها سرعت داده و از طریق مکانیسم هایی، انتفاع مالی چادرملو تعریف شود.
در ادامه، میرحسینی، رئیس هیات مدیره شرکت پادرامعدن با اشاره به ایجاد مرکز توسعه فناوری های نوین معدنی با حضور هفت شرکت، گفت: این مجموعه شامل هفت شرکت بیستون کویر با حوزه فعالیت مانیتورینگ و دیسپچینگ، پادرامعدن(دستگاه های خرجگذار و مین گذار)، پیشرو پردازان اریس ایده (پایش جابجایی های دیواره های معادن)،فناوران طیف صنعت کویر (متریال هندلینگ سبک)، کمندافزار آریا(اتوماسیون صنعتی)، آوید رایان فرداد(نرم افزارهای جامع معدنی) و به افزار تیام(مانیتورینگ دیسپچینگ مواد) است که با حمایت پارک علم و فناوری یزد راه اندازی شده است.
وی افزود: این زنجیره ای بود که ما به کمک پارک علم و فناوری یزد، مجموعه معدن چادرملو و گل‌گهر، راه اندازی کردیم.
میرحسینی با بیان اینکه تمام امور مربوط به پروژه هایی که شرکت‌های زیر مجموعه این مرکز می گیرند، توسط آن ها انجام می گیرد، گفت: این طور نیست که در شرکت ها فقط بازرگانی کار انجام شده و محصول از خارج آورده شود.
وی تصریح کرد: از ۱۵۰ نفری که در این مجموعه هستند، ۱۴۲ نفر کارشناسی و کارشناسی ارشد بوده و یک تیم کاملا مهندسی در سیستم ما فعالیت می‌کنند.

سپهر، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان یزد نیز در این نشست با اشاره به تاسیس این صندوق به عنوان اولین صندوق پژوهش و فناوری در کشور، گفت: حدود ۳۲ درصد سهام صندوق یزد دولتی بوده و متعلق به پارک علم و فناوری یزد، چند دانشگاه استانی و … است.
وی با بیان اینکه صندوق پژوهش و فناوری از مجموعه هایی که می‌توانند به فولاد کمک کنند، پس از قرار گرفتن در چرخه نوآوری حمایت می کند، گفت: اعطای تسهیلات، صدور ضمانت نامه و سرمایه گذاری خطر پذیر، از جمله خدمات صندوق پژوهش و فناوری استان یزد است.
سپهر از ارائه خدمات مالی به ۱۸ استان کشور در سال گذشته توسط صندوق پژوهش یزد خبر داد و افزود: از مجموعه چادرملو برای مشارکت و همکاری با صندوق دعوت می کنم تا بتوانیم پروژه های مشترکی با هم انجام دهیم.
قویدل، مدیر ارتباطات و امور بین الملل پارک یزد با بیان اینکه اواخر دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی در دره سیلیکون در کالیفرنیا شرکت‌هایی ایجاد شدند که تاثیر مثبتی در وضعیت اقتصادی و اجتماعی جوامع ایجاد کردند،گفت: رسالت پارک های علم و فناوری در مناطق ایجاد ثروت در جامعه از طریق ایجاد شرکت های دانش بنیان و فناور و ترویج فرهنگ فناوری و نوآوری است.
وی تصریح کرد: اگر پارک علم و فناوری یزد را به عنوان یک نقطه مرکزی قرار بدهیم،اهرم هایی وجود دارند که به آنها کمک می کنند
قویدل با اشاره به راه های همکاری مشترک بین مجموعه چادرملو و پارک یزد، افزود: علاوه بر تعاملات میان شرکت های فناور پارک و صنعت، شرکت ها می توانند به عنوان یک اهرم در توسعه فناوری منطقه نقش داشته باشند.
وی تصریح کرد: هرچقدر سرمایه گذاری در حوزه دانش بنیان بیشتر باشد،صنایع بزرگ استان اثر بخش تر عمل کرده و زیست بوم نوآوری استان توسعه می یابد.