به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، نخستین نمایشگاه تخصصی کتاب کودک و نوجوان با همکاری پارک علمی کودکان و نوجوانان پارک علم و فناوری یزد و اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان، با حضور فرماندار یزد، رئیس اداره نهاد کتابخانه‌های عمومی شهرستان، معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری یزد، مدیر روابط عمومی استانداری و جمعی از متخصصان و کارشناسان این حوزه در محل پارک علمی کودکان و نوجوانان افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی پارک، در ابتدای مراسم افتتاحیه، دکتر فقیه خراسانی، معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری یزد طی سخنانی برنامه‌های علمی پارک را برای حاضرین عنوان کرد و گفت: همزمانی هفته کتاب با آغاز به کار مدیریت جدید پارک علمی کودکان و نوجوانان را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم همکاریهای نهادهای فرهنگی و علمی بیش از پیش ادامه یابد. وی با بیان اینکه ما در این پارک تلفیقی از فناوری و کتاب را به کودکان ارائه کرده‌ایم، پیشنهاد کرد تا با همکاری بخش خصوصی شهرک بزرگ و مناسبی برای بازدید کودکان و نوجوانان و کمک به رشد خلاقیت و ایده‌پردازی آنها در یزد تاسیس شود.

سید محمود شاکری شمسی، فرماندار یزد نیز در این مراسم سخنرانی نمود و اظهار داشت: کودکان آینده‌سازان این مملکت هستند و هر چه بیشتر برای آنها برنامه‌ریزی و سرمایه گذاری شود پشتوانه کشور قوی‌تر خواهد شد. وی از برپایی چنین نمایشگاه‌هایی تقدیر کرد و افزود: اگر بخواهیم مشکل سرانه پایین مطالعه در کشور ما حل شود باید از ابتدا فرهنگ کتابخوانی و مطالعه را در کودکان نهادینه کنیم و نسلی پویا و با مطالعه و با فرهنگ پرورش دهیم.

محمد محسن رفیعی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد نیز در ادامه به تشریح برنامه‌های هفته کتاب پرداخت و گفت: محور فعالیتهای این هفته و برنامه‌های مستمر سالیانه، کودکان و نوجوانان هستند و تجهیز 80 درصد کتابخانه‌های عمومی به بخش کودک و ارائه فعالیتهای متنوع برای آنها از جمله این برنامه‌ها است. وی با بیان اینکه بحث عادت و مطالعه در کودکان باید از سنین پایین صورت گیرد، اظهار داشت: نهاد کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور ایجاد بخشهای ویژه کودکان را در دستور کار خود قرار داده‌اند. رفیعی افزود: در همین راستا نیز در همه کتابخانه‌های شهرستان یزد بخش کودک را ایجاد کرده‌ایم و هرکدام دارای برنامه‌های متنوعی هستند که در طول سال در این بخشها اجرا می‌شود. به گفته وی، همزمان با هفته کتاب، نمایشگاهی را در یک فضای غیرکتابخانه‌ای برگزار کرده‌ایم که در کنار آن فعالیتهای جنبی شامل کارگاه‌های آموزش بازی‌های فکری و کارگاه‌های آموزش هنر و قصه گویی با حضور مربیان و متخصصان این حوزه دایر است.

گفتنی است نخستین نمایشگاه تخصصی کتاب کودک و نوجوان استان یزد، از 24 لغایت 30 آبان ماه در محل پارک علم و فناوری یزد واقع در خیابان شهید مطهری یزد برگزار می‌شود. همچنین ساعات بازدید از این نمایشگاه همه‌روزه صبح‌ها از ساعت 8 تا 12 و عصرها نیز از ساعت 16 تا 21 خواهد بود.

لازم به ذکر است علاقمندان می‌توانند با خرید کتاب از تخفیف 20 درصدی این نمایشگاه بهره‌مند شوند.

  • ۲۱ آبان, ۱۳۹۳