مدیر عامل شرکت ابتکارآفرینان سامانه های هوشمند کویر؛

شرکت ابتکارآفرینان سامانه های هوشمند کویر از سال 91 با ثبت در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی کار خود را در زمینه تولید و توسعه نرم افزارهای تحت وب و همچنین نرم افزارهای مبتنی بر پردازش صوت و گفتار و برنامه نویسی تلفن همراه در پارک علم و فناوری یزد آغاز کرد. متن زیر حاصل گفت و گو با رمضانعلی نجاتی مدیر عامل این شرکت است که در ادامه می خوانیم:

لطفا ابتدا مختصری از شرکت و شروع فعالیت آن بگویید.

شرکت ابتکار آفرینان سامانه های هوشمند کویر فعالیت خود را با ثبت رسمی در سال 91 آغاز کرد و با کسب عنوان دانش بنیانی از سال جاری در صدد است فعالیت های خود را در زمینه تولید و توسعه نرم افزار های تحت وب و همچنین سیستم های مبتنی بر پردازش گفتار و زبان طبیعی NLP و تجارت الکترونیکی گسترش دهد.

به طور کلی خدمات این شرکت شامل طراحی و برنامه نویسی اختصاصی وب سایت، طراحی فروشگاه های اینترنتی متصل به شبکه شتاب و سیستم های پستی، خدمات ثبت و تمدید و انتقال دامنه های داخلی و بین المللی، خدمات هاستینگ و میزبانی وب سایت، طراحی سامانه های مبتنی بر هوش مصنوعی و رباتیک، سامانه های مبتنی بر تشخیص هویت بیومتریک از طریق قرنیه چشم و اثر انگشت، طراحی و تولید سامانه های مبتنی بر پردازش صوت و گفتار و زبان طبیعی NLP، خدمات ارسال اس ام اس تبلیغاتی و ارائه دهنده سامانه فوق پیشرفته تخصصی ارسال پیامک است.

هدف از تاسیس این شرکت چه بوده است؟

هدف از تاسیس این شرکت ارائه خدمات با تکنولوژی و متد روز بوده و خوشبختانه این شرکت توانسته است با تولید و توسعه و ثبت چندین نرم افزار کاربردی مورد نیاز سازمان ها در راستای پیاده سازی سازمان الکترونیکی گام های مثبتی بردارد.

این مرکز بر اساس چه اولویت هایی به مرکز رشد راه یافت؟

این شرکت با توجه به داشتن نیروی انسانی نخبه و ناشنوا و همچنین داشتن ایده های نو برای بازار IT به مرکز رشد راه یافت.

از عملکرد شرکت در سال گذشته بگویید و اینکه در سال جدید تاکنون با چند درصد پیشرفت روبرو بوده اید؟

سال گذشته در خصوص نرم افزار ارتباط موبایل ناشنوایان با افراد شنوا مذاکرات و جلسات فنی و تخصصی با همراه اول داشتیم که با تشکیل کارگروه های مختلف و شرکت های وابسته به آن توانستیم مشکلات عملیات سازی آن را تا 80 درصد مرتفع کنیم. در سال جاری نیز با ادامه کار و نصب نسخه دموی نرم افزار، مراحل آزمایشی آن منوط به تهیه سرور خاص و ایجاد زیرساخت های همراه اول است که امیدواریم این مشکل نیز مرتفع گردد. ضمنا در خصوص ارائه خدمات و طراحی وب سایت های جدید به مشتریان نیز فعالیت داشتیم.

مختصری از دستاوردها و افتخاراتتان تاکنون بگویید.

در خصوص نرم افزار بیمه تکمیلی کارکنان( بهیار ) و همچنین نرم افزار اتوماسیون فناوری اطلاعات (شناسه) و در زمینه طراحی و پیاده سازی نرم افزار زبان اشاره فارسی ناشنوایان و نرم افزار ارتباط موبایل ناشنوایان با افراد شنوا، دارای امتیاز ویژه و موفق به اخذ گواهی فنی از شورای عالی انفورماتیک کشور و همچنین پروانه انتشار از سوی مرکز رسانه های دیجیتال شده ایم.

در حال حاضر مشغول فعالیت روی کدام ایده ها هستید؟

ایده اصلی این شرکت تولید و توسعه نرم افزار آموزش مصور زبان اشاره فارسی ناشنوایان است. اما یکی از ایده های قابل توسعه شرکت که به زودی راه اندازی می شود، سامانه تولیدات ملی بوده که سعی داریم بنا بر فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه حرکت و اشتغال زایی بر مبنای مصرف کالای داخلی گامی کوچک در به حرکت درآوردن چرخ اقتصاد داخلی برداریم.

خدمات ارائه شده توسط پارک علم و فناوری یزد تا چه اندازه در پیشبرد اهدافتان تاثیرگذار بوده است؟

خدمات پارک بسیار مفید و گره گشا بوده و توانسته روند امور شرکت را تسهیل نماید و تاثیرات مثبت سازنده ای را در ایجاد انگیزه و فعالیت بیشتر ایجاد کند.

از مهمترین مشکلاتی که در حال حاضر بر سر راه شرکت قرار دارد، بگویید.

در بخش بازاریابی و فروش بیشترین مشکل وجود دارد. متاسفانه به دلیل وجود نرم افزارهای خاص، اغلب مشتریان طرف قرارداد دستخوش قوانین دست و پاگیر سیستم اداری می شوند و تحت تاثیر موقعیت شغلی و سفارشات خاص قرار می گیرند که این مساله منجر به از دست رفتن موقعیت های مالی شرکت می شود.

در پایان اگر درخواستی از مسئولین پارک و استان دارید بفرمایید.

در وهله اول از مجموعه پارک به خاطر ارائه خدمات مفید تشکر و قدردانی نموده و امیدوارم در سال های آتی در زمینه حمایت های مالی و معنوی شرایط بهتر و آسان تری برای رشد شرکت ها فراهم شود.

  • ۱۷ اسفند, ۱۳۹۴