شرکت دانش بنیان معدنی و صنعتی بیستون کویر یزد فعالیت خود را با حضور متخصصین جوان در زمینه فناوری های نوین معدنکاری آغاز کرد. یکی از دغدغه های اصلی اعضا از بدو تاسیس شرکت، نبود متدهای به روز در معادن کشور، عدم فعالیت مهندسین بومی در ارتقاء ساختارهای معدنکاری و خلاء بسیار بزرگ در عدم اعتماد متولیان معادن کشور در ارائه و اجرای فعالیت های نوین معدنکاری توسط متخصصین بومی بوده است. در این راستا، راه اندازی سیستم های دیسپچینگ به عنوان یکی از اهداف اصلی شرکت برگزیده شد.
در هفته پژوهش سال جاری این شرکت به عنوان فناور برتر استان یزد انتخاب و در مراسم اختتامیه نمایشگاه فن بازار یزد از مدیران آن تجلیل شد. به همین بهانه با امین امراللهی بیوکی، مدیرعامل این شرکت هم صحبت شدیم تا با فعالیت های فناورانه آن که منجر به این انتخاب شده است، بیشتر آشنا شویم:

لطفا مختصری از فعالیت های شرکت بفرمایید
امروزه لزوم استفاده بهینه از تجهیزات و ماشین‌آلات معادن روباز با افزایش هزینه های سرمایه‌گذاری برای تجهیز این معادن به یک ضرورت تبدیل‌شده است. این در حالی است که کنترل ناوگان حمل‌ونقل در این معادن با بیشترشدن حجم عملیات کاری و افزایش تعداد و ظرفیت ماشین‌آلات آن بسیار پیچیده است و کنترل دستی ناوگان حمل‌ونقل برای دستیابی به سطح تولید موردنیاز و کنترل عیار و کیفیت محصول با مشکلات زیادی روبروست. این عوامل منجر به توسعه سیستم‌هایی به نام سیستم معدنکاری هوشمند شده است.
شرکت بیستون کویر، سیستم معدنکاری هوشمند را مطابق با نیازهای معادن روباز کشور توسعه داده و با توجه به آن راهکارهای مختلفی برای این سیستم ایجاد نموده است. اصلی‌ترین راهکارهای این سیستم، مدیریت حمل‌ونقل، مدیریت تعمیر و نگهداری و دیسپچینگ می‌باشد. این راهکارها به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که سبب افزایش بهره‌وری در معادن روباز کشور می‌شود.

محصول یا فعالیت بارز شرکت شما چیست؟
محصول اصلی شرکت، سامانه معدنکاری هوشمند (سامانه دیسپچینگ) است که البته این سامانه متشکل از چند محصول مجزا می‌باشد و هر قسمت به صورت جداگانه نیز می‌تواند به عنوان محصول معرفی شود. از جمله سامانه مدیریت حمل و نقل که قابلیت آن کنترل و نظارت آنلاین است. در واقع سامانه تجهیزات و ماشین آلات معدنی، پایش آنلاین تجهیزات شهری و جاده ای، پایش آنلاین وضعیت تجهیزات ثابت صنعتی (پمپ های آب، ژنراتورهای برق، ایستگاهای گاز و…)، سامانه پایش آنلاین بنادر و کشتیرانی و کارخانجات و پتروشیمی ها، سایت های استخراج نفت و گاز و …. از کاربردهای مدیریت حمل و نقل است.
محصول جانبی دیگر، مدیریت خدمات فنی است که قابلیت مانیتورینگ وضعیت ماشین‌آلات و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری را دارد. این محصول در اجرای سیستم تعمیر و نگهداری در کارخانه ها و تعمیرگاه های صنعتی و معدنی، اتصال به سیستم انبار و ثبت سفارش، اعلام زمان تعویض قطعات و سرویس های دوره ای تجهیزات و ماشین آلات، محاسبه راندمان و آماده بکاری تجهیزات و ….. کاربرد دارد و در نهایت سامانه دیسپچینگ که قابلیت گسیل هوشمند تراک های معادن که سبب افزایش تولید و کاهش هزینه ها در معدن و کنترل کیفیت بار ورودی به سنگ‌شکن می‌گردد را دارد و کار برد آن در گسیل هوشمند در معادن، گسیل هوشمند در سایت های صنعتی بزرگ و کارخانجات و پتروشیمی ها، سایت های استخراج نفت و گاز و گسیل هوشمند سامانه های اتوبوسرانی، تاکسیرانی، خدمات شهری و گسیل هوشمند در سامانه های انتقال گاز، توزیع برق و انتقال آب است.
شرکت بیستون امسال به عنوان فناور برتر استان یزد انتخاب شد. ضمن تبریک به جنابعالی و مجموعه شما، لطفا نظرتون رو در مورد این انتخاب بفرمایید.
ضمن قدردانی از این انتخاب باید گفت که لطف مجموعه پارک علم و فناوری یزد همیشه شامل حال این شرکت بوده است و شرکت بیستون درهمه حال برآن است تا پاسخگوی این الطاف باشد. به نظر بنده این انتخاب می تواند دلایل بسیاری داشته باشد که از جمله مهم ترین آن ها می توان به تحقیق و توسعه محصولات جدید و انجام آن در قالب پروژه های کاربردی در مجتمع های معدنی بزرگ کشور و ایجاد اشتغال برای نیروهای جوان و تحصیل کرده بومی استان و کشور اشاره کرد.

لطفا کمی هم از مشکلات پیش روی شرکت بفرمایید.
مهم ترین مشکل شرکت در حال حاضر مشکلات واردات برخی سخت افزارهای پایه موردنیاز با توجه به تحریم ها است. متاسفانه سفارش های ما ثبت نشده و ارزی تخصیص داده نمی شود.

حضور در پارک علم و فناوری یزد تا چه حد در موفقیت های شرکت شما موثر بوده است؟
بی شک حضور در پارک علم و فناوری یزد تاثیر بسزایی در موفقیت این شرکت داشته است. یکی از مهم ترین تاثیرات این حضور، افزایش اعتماد به نفس این شرکت در انجام پروژه های بزرگ از طریق حمایت های مالی و معنوی است.

در پایان اگر صحبت یا خواسته ای از مسئولین دارید بفرمایید.
مهم ترین خواسته ما جلب اعتماد صنایع بزرگ استانی و کشوری به شرکت های مستقر در پارک و شرکت های دانش بنیان و همچنین تسهیل امور رفاهی و استقراری پارک است.