با حضور وزیر علوم صورت گرفت:

همزمان با هفته پژوهش و فناوری، هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، چند تن از معاونین این وزارتخانه و تعدادی از روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور، 24 آذر در محل نمایشگاه بین المللی تهران افتتاح و از 40 طرح منتخب رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، محمد فرهادی در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با اشاره به فروش 23 میلیارد تومانی محصولات فن بازار در نمایشگاه پژهش و فناوری در سال 93 و افزایش آن به 43 میلیارد تومان در سال 94، گفت: پیش بینی می شود در نمایشگاه امسال فروش محصولات دانش بنیان به 100میلیارد تومان افزایش یابد.

وی ضمن اشاره به حضور شرکت های دانش بنیان از کشورهای اسلامی، چین و روسیه در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار، گفت: حضور این شرکت ها در راستای تبادل دستاوردها و افزایش صادرات محصولات دانش بنیان بسیار موثر است.

فرهادی افزود: همکاری های علمی و بین المللی ایران با کشورهای دیگر پس از برجام رشد بیشتری داشته به طوری که اخیرا یک هیئت 40 نفری از روسای دانشگاه های مهم فرانسه از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور بازدید کردند.

وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم نیز در این مراسم یکی از مشخصه های دنیای مدرن امروزی را تبیین دستاوردها و توانمندی های علمی و فناوری دانست و گفت: این دستاوردها تبدیل به یک عرصه قدرت نمایی و رقابت کشورها، جوامع و حتی شرکت های عظیم چند ملیتی و بین المللی شده است.

وی با بیان اینکه فن بازارها عموماً یکی از پدیده های مهم دنیای مدرن محسوب می شوند، افزود: این پدیده که مظهر پیشرفتگی های عرصه علم و فناوری کشورها، شرکت ها، مراکز علم و فناوری و حتی مراکز اقتصادی و تجاری و دنیای فناوری اطلاعات است، خود محصول نهادهای متعددی همچون نهادهای علم و پژوهش و محیط های علمی و دانشگاه ها، نهادهای فناوری و صنعتی، نهادهای اقتصادی، نهادهای تجاری و دنیای ارتباطات و رسانه ای است.

رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری تصریح کرد: اگر بخواهیم در فن بازارهای بین المللی حضور قدرتمندانه داشته باشیم و حتی اگر بخواهیم فن بازار ملی را تقویت کنیم لازم است سطح استانداردهای محصولات خود را بالا ببریم و برندهای ملی ایجاد کنیم تا بتوانیم این برند های ملی را به برند های بین المللی تبدیل کنیم.

دبیر کل شورای علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به چالش های حوزه فناوری مانند عدم رغبت ورود حوزه سرمایه گذاری به حوزه های خطرپذیر و همچنین کمبود اعتبارات پژوهش و فناوری، گفت:

از جمله مسئولیت های بخش غیردولتی در جهت تقویت فناوری و فن بازار می توان به مواردی همچون شبکه سازی فناوری و ایجاد شبکه بین فناوران و فعالان اقتصادی حوزه های فناوری، حضور نیروهای فعال بخش خصوصی در قالب R&D در حوزه صنعت و فناوری، حضور در عرصه های بین المللی، سرمایه گذاری های خطرپذیر بخش خصوصی و فراگیری روش های نوین تجارت فناوری اشاره کرد.

گفتنی است، پارک علم و فناوری یزد نیز در این نمایشگاه حضور داشته و دستاوردهای فناورانه خود را در معرض دید عموم قرار داده است. هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری 24 تا 28 آذر ماه در محل نمایشگاه بین المللی تهران دایر است.