من قصد مسقر شدن در پارک را دارم

مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات پارک علم و فناوری یزد ‌به‌عنوان اولین مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور فعالیت رسمی خود را در تاریخ 23/9/1381 آغاز کرد. در بهمن ماه سال 81 همراه با برگزاری چند سمینار معرفی در دانشگاهها و مراکز عمومی استان، اولین فراخوان خود را انجام داد. تاکنون حدود 270 تقاضای استقرار به مرکز رشد ارائه گردیده است. واحدهای پذیرفته شده در مرکز رشد در زمینه‌های تولید نرم افزار، آموزش الکترونیکی، اتوماسیون صنعتی، سیستمهای اطلاعاتی مشغول به فعالیت هستند. دستگاه اجرایی موسس مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات ، پارک علم و فناوری یزد بوده است. رسالت مرکز رشد ایجاد هم افزایی جهت توسعه فناوری و اقتصادی منطقه از طریق شکل گیری کسب و کارهای کوچک و متوسط فناور، کارآفرینی و اشتغال‌زایی در زمینه تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT ) می‌باشد. در راستای شکل گیری شرکتهای کوچک و متوسط، حمایتهای مالی، تخصصی لازم از این شرکتها به عمل خواهد آمد تا ریسک عدم موفقیت این شرکتها در مرحله شکل گیری کاهش یافته و درصد موفقیت آنها افزایش یابد.

سوالات متداول

 • پارک های علم و فناوری ساختاری هستند حمایتی برای کمک به رشد و توسعه علم و فناوری در جامعه و ایجاد ثروت بر پایه دانش از طریق کمک به ایحاد و رشد شرکت های فناور.
 • پارک های علم و فناوری از کلیه کسانی که قصد دارند بر پایه دانش کسب و کاری راه انداخته و تولید ثروت نمایند در تمامی سطوح و سنین حمایت می نمایند. البته بیشتر فارغ التحصیلان دانشگاهی این جامعه را شکل می دهند.
 • نه. کمک مالی شاید آخرین چیزی باشد که شروع کنندگان کسب و کار به آن نیاز داشته باشند پارک ها از طریق مجتمع کردن مجموعه ای از خدمات و زیرساخت ها به دنبال ایجاد فضایی برای رشد شرکت های فناور هستند البته سازوکارهایی را نیز برای حمایت مالی در خود دارند.
 • 1- فضا برای استقرار شرکت 2- تأمین تأسیساتی مثل آب، برق، گاز، سرمایش و گرمایش، مخابرات، اینترنت، وایرلس، دیتاسنتر و ..... به صورت مجتمع 3- آموزش های تخصصی 4- مشاوره 5- منتورینگ 6- بهره گیری از تسهیلات مندرج در قانون 7- حمایت های مالی 8- کمک به انعقاد قراردادهای تجاری 9- برند پارک 10- هم افزایی ناشی از کنار هم قرارگیری شرکت های فناور 11- دسترسی به مقامات کشوری و لشگری 12- خدمات بازاریابی 13- خدمات مالکیت فکری و ثبت اختراع 14- دسترسی به فن بازار 15- دریافت مجوز فناوری که پیش نیاز بهره گیری از سایر تسهیلات مندرج در قانون است. 16- تأمین فضای کارگاهی 17- تأمین فضای آزمایشگاهی 18- تأمین سالن کنفرانس و اجتماعات 19- رستوران 20- کافی شاپ 21- فضای VIP 22- بانک 23- پست 24 – کمک به دسترسی به مجامع صنفی 25- خدمات رفاهی و ورزشی
 • زیست بوم یا اکوسیستم فناوری مجموعه ای از عوامل موثر در چرخه ای است که علم تا رسیدن به ثروت طی نماید. این چرخه از آموزش های ابتدایی برای کودکان و نوجوانان شروع و تا تجاری سازی و عرضه محصول در بازار ادامه می یابد. این چرخه در پارک علم و فناوری یزد شامل موارد زیر است:
 • این پارک می کوشد تا با آموزش عملی علوم ضمن تشریح و تفسیر و آشنا کردن کودکان و نوجوانان و نگرش کاربردی به علم را در کودکان و نوجوانان نهادینه سازد.
 • در این بخش ایده پردازان در سطوح مختلف می توانند با کمک مشاورین و آموزش هایی که پارک در اختیار آنها می گذارند ایده های خود را به بوته آزمایش سپرده و عملی بودن یا نبودن آن را بیازمایند. در صورت توفیق در ساختار نمونه مرکز جهت ثبت اختراع ایده پرداز را همراهی می نماید.
 • در این مراکز به تیم های دارای ایده کمک می شود تا ضمن ثبت شرکت و یافتن ساختار حقوقی نمونه اولیه محصول خود را تولید، توسعه و وارد بازار نمایند.
 • شرکتهایی که در تولید محصول مبتنی بر داشتن خود توفیق یافته اند در این مرحله نسبت به توسعه بازار خود با استفاده از حمایت های قانونی مشمول شرکتهای مستقر در پارک ها اقدام می نمایند. این بازار می تواند داخلی یا خارجی باشد.
 • شرکتهایی که در مراکز رشد مستقر می شوند مبلغی را برابر مصوبه هیأت امنا پارک به عنوان حمایت مالی به عنوان اعتبار دریافت می نمایند (در حال حاضر این عدد 300.000.000 ریال است) که از این اعتبار هزینه های شرکت از جمله اجاره فضا، مبالغ قبوض تلفن، اینترنت و .... کسر و مابقی به صورت پله کانی به شرکت اعطا می گردد. بدین معنی که 50% از اعتبار در سال اول استقرار 30% در سال دوم و 20% در سال سوم و به صورت معکوس این جریان از سال چهارم شرکت بازپرداخت نماید. شرکت های مستقر در مراکز چندمستأجره مشمول حمایت های مالی پارک نبوده و صرفاً از تسهیلات مندرج در قانون بهره مند خواهند بود. پارک همچنین برخی تسهیلات را در اختیار شرکت ها قرار می دهند که جهت اطلاع از آنها آیین نامه مربوطه مطالعه شود.
 • تیم هایی که در ابتدای کار خود می توانند پذیرش بگیرند 3 تا 6 ماه و در شرایطی تا 9 ماه به صورت پیش انکوباتور یا پیش رشد پذیرش می شوند که در این مدت باید شرکت خود را ثبت رسانده و روی ایده خود کار نمایند و برای ورورد به مرحله رشد به حداقل مالی دست یابند به این دوره پیش رشد گفته می شود.
 • پس از طی مرحله پیش رشد به شرط دستیابی به حداقل هایی که در جلسه پذیرش پیش رشد تعیین شده شرکت می تواند پذیرش مرحله رشد را گرفته و 3 سال نسبت به تولید و توسعه محصول خود اقدام نماید. به این مرحله رشد گفته می شود و شرکت های در حال طی کردن این مرحله را اصطلاحاً رشد می گویند.
 • صندوقی است غیردولتی که 51% سهام آن را بخش خصوصی و 49% آن را دولت (از جمله پارک) تأمین می نماید و برای تأمین مالی شرکت های فناوری نسبت به اعطای تسهیلات یا سرمایه گذاری خطرپذیر یا VC)) اقدام می نماید. این صندوق همچنین عاملیت مراودات مالی پارک با شرکت ها را برعهده دارد.
 • سرمایه گذاری خطرپذیر یا Venture Capital سرمایه گذاری روی ایده ها و طرح های نوآورانه و دانش بنیان است که از ریسک بالایی برخوردار بوده و متناسب با ریسک بالا در صورت موفقیت سود بالایی نیز خواهد داشت.
 • بهتر است ابتدا به امور موسسات یا یکی از مراکز رشد مراجعه و مشاوره های اولیه دریافت نمایید. پس از آن می توانید با دریافت نام کاربری و کلمه عبور سامانه وندا نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایید.
 • داشتن یک ایده فناورانه و یک تیم کاری کافی است.
 • پارک علم و فناوری یزد مرجع ثبت اختراع در استان یزد بوده و مخترعین می توانند جهت این امر به دفتر مالکیت فکری پارک مراجعه نمایند.